10 Bin Dolara Amerika’da Ev

10 Bin Dolara Amerika'da Ev

Amerika Birleşik Devletleri'nde inşaatta işçilik ücretleri oldukça yüksek. Çok ucuz alınan arsalara 3-4 para verilerek ev yapılırken, ABD'li bir teknoloji şirketi 3D yazıcı ile ev yaptı ve maliyeti sadece 10 bin dolar.

21 Haziran 2018 - 06:42

609 dönümlük bir California sahil topluluğu olan Walden Monterey, özellikle bölgedeki teknoloji liderlerini buluşturdu. 

Enclave'in kurucusu Nick Jekogian, açık merkezli yaşam tarzını denemek için "fitil odaları" olarak adlandırılan portatif evlerde kalmaya davet ediyor.

Pod'ın tasarımcısına göre, sadece bir mobil evden çok daha fazlası. 10 bin dolara mal olan evlere teknoloji yüklenebiliyor. Tesla pilleri ile güneş ve rüzgardan hatta çöpten elektrik üretebilen akıllı evlere eklentilerle 250 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bahçesinde organik tarım yapabilecek toprağı ücretsiz getiren şirket Silikon Vadisine yaklaşık 1 saat uzaklıkta deniz kenarında bir dünya sunuyor. 

Yaklaşık 5 milyon dolara mal olan ve 3 mahalleden oluşan projede 80 mobil ev bulunuyor. 2016 yılında bir golf kulübü için tasarlanan Walden Monterey evleri bağımsız tarımsal mahallelere dönüştürüldü. Çiftliklere ve açık hava yaşamına yönelik planlanan evlerin 2 yılda 22'si satıldı.

Galini Sleeping Pods olarak adlandırılan 3D baskılı, kendi kendini yeten evler, 300 metrekare, her yere taşınabilir, güneş panelleri, rüzgar türbinleri ve Tesla pilleri ile çalıştırılır teknolojiyi eklemek mümkün.

Sayigh, Business Insider'a Walden Monterey topluluğu için gelecekteki bir temel olmadıklarını, ancak “gelecek nesil inşaat teknolojisini” temsil ettiklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye, Fatih Bucak'ın Sert Mesajını Konuşuyor
Türkiye, Fatih Bucak'ın Sert Mesajını Konuşuyor
ABD'de Trump'a dava açıldı!
ABD'de Trump'a dava açıldı!