15 CHP’li iYi Partiye Geçti

15 CHP'li iYi Partiye Geçti

CHP'li 15 milletvekili, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde İYİ Parti'ye geçiş yapıyor. Böylece İYİ Parti'nin mevcut 5 milletvekiline ilaveten CHP'den gelecek 15 milletvekili ile 20 vekil sayısına ulaşılacak ve TBMM'de parti grubu oluşturulabilecek. Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimlere katılma konusunda İYİ Parti aleyhine karar almasının engellenmesi amaçlanıyor.

22 Nisan 2018 - 13:41 - Güncelleme: 22 Nisan 2018 - 13:53

CHP'li 15 milletvekili, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde İYİ Parti'ye geçiş yapıyor. Böylece İYİ Parti'nin mevcut 5 milletvekiline ilaveten CHP'den gelecek 15 milletvekili ile 20 vekil sayısına ulaşılacak ve TBMM'de parti grubu oluşturulabilecek. Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimlere katılma konusunda İYİ Parti aleyhine karar almasının engellenmesi amaçlanıyor.

YSK Başkanı Sadi Güven, "Herhangi bir siyasi parti ile ilgili bir tespitimiz olmadı. Kayıt tutma yetkisi Yargıtay Başsavcılığı'na ait. Bunları değerlendirmek YSK'ya ait." dedi.

"İYİ Parti'nin, CHP'li vekillerin katılmasıyla seçime girmesi ümkün mü?" sorusuna yanıt veren Güven, "Siyasi partilerin ne şartlarda seçime gireceğinin hükümleri belli. Farazi şeylere yorum yapamam." diye konuştu.

YSK Başkanı Sadi Güven, bugün yaptığı açıklamada seçim takvimi için uyum yasasının çıkması gerektiğini söyledi.

ALTAY DUYURDU

CHP Grup Başkanvekili Altay, "Türkiye yönetilemez hale geldi. Erdoğan bulunduğu bu sıkışık halden kurtulmak için en ufak bir tereddüt göstermiyor. 24 Haziran'daki seçimlere katılıp katılamamasının şartları bellidir. Geldiğimiz noktada demokrasinin taharrip edilmesini kabul edemeyiz. Yargıtay Başsavcılığı'ndan istenen belgede lehine karar olmasına rağmen karar alınamaması müspettir. Siyasi tasarruflarda bulunulması kabul edilemez. YSK'nın bir demokrasi ayıbına zorlanması, imza atmaması ve atamamasına imkan sağlamak istiyoruz. YSK'nın iktidar ve OHAL ile baskı altında kalmamasını istiyoruz. Demokrasi bizim için değil, herkes içindir. Bu sebeple, demokrasinin kazanması için, yargının siyasikararının ortadan kaldırılması için 15 sayın milletvekili, istifa ederek İYİ Parti'ye katıldılar. Demokrasi adına İYİ Parti'ye katıldılar." dedi.

İYİ Parti'ye geçen CHP'li 15 milletvekilinin isimleri şöyle; Afyonkarahisar milletvekili Burcu Köksal,  Amasya milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara milletvekili Nihat Yeşil, Aydın milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir milletvekili Ahmet Akın, Burdur milletvekili Mehmet Göker, Bursa milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa milletvekili Erkan Aydın, Çorum milletvekili Tufan Köse, 

Edirne milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri milletvekili Çetin Arık, Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer ve  Zonguldak milletvekili Ünal Demirtaş

Tezcan, "Altay çerçeveyi çizdi ve gerekçeleri açıkladı. Şunun bilinmesinde yarar var. 15 milletvekilimiz Genel Başkanımızın talimatı ile parti görevini yere getirerek istifa ederek İYİ Parti'ye geçmiştir. Tarihi bir görevdir. Tarih onları partilerinden ayrılanlar olarak yazmayacak. Partilerinin verdiği görev doğrultusunda demokrasiyi icra eden kahramanlar olarak yazacak. Teşekkür ediyoruz, millet kendilerine teşekkür ediyor. Neden böyle bir tabloya ihtiyaç oldu. 24 Haziran'a giderken bu yol tek adam rejiminin tuzaklarıyla donatılmış bir yol. Bizim görevimiz bu tuzakları birer birer temizlemek. Bu adım tuzakları temizleme adımıdır. İYİ Parti2nin seçimlere girme hakkı olduğunu herkes biliyor. YSK'nın tereddüte düşen, aleyhte düşünen üyeleri de biliyor. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamanın amacındalar. Yargıtay Başsavcılığı, 10 siyasi parti şartları yerine getirmiştir, seçime girebilir diye yazı  gönderdi. YSK'nın dün 10 partiyi açıklaması gerekiyordu. Dünkü kararını yarına erteledi. Bu kurulun üstünde baskı olduğunun delilidir. Yarına neyi bekliyorsunuz. Sicili Yargıtay Başsavcılığı tutar, onun tespiti esastır. Bugüne kadar 58 yıldan bu yana YSK denetiminde yapılan seçim tecrübemiz var. Bu işler bugüne kadar hep böyle olurdu. Bugün buradan ayrılma planı olduğunu görüyoruz. Kurul bir karar veremedi, her seçimde bu karar kolayca verilir. Kurulun bu kararı pazartesiye ertelemesi sinsi planları ortaya koyuyor. Er meydanını yaratmak bizim görevimiz. Her şeyin mertçe olanı makbuldür. Seçimlerin kazaya uğramaması için İYİ Parti'ye katılma kararı almışlardır. Başka tuzaklar kuracaklarını da biliyoruz. CHP, demokrasinin büyük buluşmasını sağlamak için, zafere ulaşmak için adımları atacaktır. Seçimlerde yarışı ortadan kaldıracak hiçbir şeye müsade etmeyeceğiz. " dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York Türk Evi Yükseliyor
New York Türk Evi Yükseliyor
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı