• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

2. Dünya Savaşında Yahudileri Koruyan Müslümanlar

2. Dünya Savaşında Alman Nazilerin Yahudilere karşı yaptığı soykırım çok konuşulurken, New York sinagogu Holokost Anma Gününde farklı bir anma etkinliği düzenledi. Şimdi kanlı bıçaklı olan Müslümanların o dönemde bir çok Yahudi'yi koruduğu hatta Almanlardan sakladığını gündeme getirdi. Time Dergisi bunu kapağına taşıdı.

Reklam
Reklam
2. Dünya Savaşında Yahudileri Koruyan Müslümanlar
08 Ocak 2020 - 07:38 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 08:02
Reklam

"En karanlık zamanlarda bile kahramanlar var - bazen en azından beklemediğimiz insanlar olabilirler." girişiyle o günlerdeki isimleri haberleştiren Time Dergisi, New York sinagogunda, anılan Müslümanların haberiyle gündeme geldi.

Hikayeler arasında Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Behiç Erkin, Nazi işgali altındaki Fransa'da görev yaparken, tüm Yahudilere iş bıraktırırılıp, toplama kampına alındığı günlerde hiç kimsenin cesaret edemediği sırada Fransa'daki 20.000'in üzerindeki Türk ve Türk olmayan Yahudi'ye Türk pasaportu vererek hayatlarını kurtardı. Ayrıca ek çok Yahudi, bu ev/işyeri bir Türk'e aittir şeklinde belge hazırlatarak toplama kamplarına gitmekten kurtulmuş, gönderilenler ise bir süre sonra tek tek bu kamplardan geri alınmıştır. 1936 yılının Fransa başbakanı bile toplama kampına alınan oğlu için Behiç bey'e başvurmak zorunda kalmıştır.
Tunus'ta yaklaşık iki düzine Yahudi'ye evini açan Khaled Abdul Wahab, Alman işgali sırasında genç Johanna Neumann ve annesini evlerinde barındıran ve diğerlerinin ikisinin Almanya'dan gelen aile üyeleri olduğuna ikna eden Arnavutluk'taki Müslüman bir aile olan Pilkus etkinlikte dua edilerek anıldı.
86 yaşındaki Neumann, “Bizi kurtarmak için hayatlarını tehlikeye attılar. Yahudi olduğumuz ortaya çıkaydı, bütün aile öldürülecekti. Bu insanların yaptıklarını hiç bir Avrupa ülkesi yapmadı." dedi. 
Bu hikayelerin film yapılması gerektiğini vurgulayan Manhattan Üniversitesi Profesörü Mehnaz Afridi  “Bu hikayeler dini ve kültürel düşmanlıkların ne kadar yersiz olduğunu anlatıyor." şeklinde konuştu.

HOLOSKOST ANMA GÜNÜ NEDİR?
Almanya, Avrupa'da ve dünyanın diğer yerlerinde milyonlarca insanın öldürülmesinden ve acı çekmesi bu günde anılıyor. Almanya'nın geçmişi 27 Ocak Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü olarak anılıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com