• Reklam
Reklam

AB: Amerikan Teknoloji Şirketleri Değişime Gitmeli

Avrupa Birliği (AB), yeni dijital rekabet kurallarını açıkladı. Bu doğrultuda, Amerikan teknoloji şirketleri, iş uygulamalarını değiştirmezse yüklü miktarda cezayla karşılaşacaklar.

Reklam
AB: Amerikan Teknoloji Şirketleri Değişime Gitmeli
16 Aralık 2020 - 01:43
  • Reklam
Avrupa Birliği (AB)'nin yeni rekabet kuralları doğrultusunda, Apple, Amazon, Facebook ve Google'ın bağlı olduğu Alphabet gibi Amerikan teknoloji devlerinin iş uygulamalarını değiştirmemeleri halinde, yüklü cezalarla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

Bu şirketlerin kurallara uymaması halinde yıllık cirolarının yüzde 6 ila yüzde 10'una varan oranda ceza ödemek durumunda kalabilecekleri belirtildi.

Şirketlerin Bağlı Olduğu Kurallar Listelenecek
Tasarı aşamasındaki AB Dijital Pazarlar Yasası kapsamında getirilecek bir dizi yeni yönetmelikle dev teknoloji şirketlerinin kullanıcı sayısı, gelirleri ve faaliyette bulundukları pazar sayısı gibi kriterler kapsamında sınıflandırılacağı ve bu doğrultuda şirketlerin bağlı olacağı kurallar listesinin hazırlanacağı bildirildi.

Yasa Dışı İçerik, İstismar ve Manipulasyonla Mücadele
Dijital Hizmetler Yasası kapsamında getirilecek yeni yönetmelikler ile de 45 milyondan fazla kullanıcısı bulunan dev internet platformları hedefleniyor.

Bu kapsamda şirketlerin platformalarındaki yasa dışı içerik, temel hakların ihlaline varan istismarlar ve seçimler ya da kamu sağlığı gibi konularda manipulasyon amaçlı etkinlik kurulmasıyla mücadele konusunda daha fazla adım atmaları istenecek.

Reuters haber ajansına konuşan yetkililerin verdiği bilgiye göre, şirketler ayrıca platformlarındaki siyasi reklamlar ile bilgi öneren ve sıralayan algoritmalarının kullandığı verilerin ayrıntılarını paylaşmak durumunda kalacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com