ABD Anne Sütü Kullananları Desteklemiyor

ABD Anne Sütü Kullananları Desteklemiyor

Uzun süre yapılan araştırmalar sonucu bebek mamaları yerine anne sütünün daha sağlıklı olduğu kanısına varan yetkililer böylelikle anne sütünün dünya genelinde yaygınlaşması için uluslararası bir çalışma başlatacak. Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) zirveye katılacak olan delegenin 'anne sütünü destekleme' yerine, 'ek gıdaların zararları' üzerine odaklanmaya yönelik hareket ettiği iddia edildi.

09 Temmuz 2018 - 22:08

Birleşmiş Milletler çatısı altında görev yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önümüzdeki günlerde yapacağı zirvede anne sütüyle emzirmeyi destekleyecek bir bildiriye imza atmaya hazırlanıyor.

Uzun süre yapılan araştırmalar sonucu bebek mamaları yerine anne sütünün daha sağlıklı olduğu kanısına varan yetkililer böylelikle anne sütünün dünya genelinde yaygınlaşması için uluslararası bir çalışma başlatacak.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) zirveye katılacak olan delegenin 'anne sütünü destekleme' yerine, 'ek gıdaların zararları' üzerine odaklanmaya yönelik hareket ettiği iddia edildi.

The New York Times'tan Andrew Jacobs imzalı habere göre ABD'li diplomatlar bu konuda başarılı olamadığı için başka ülkeleri tehdit ederek destek toplama peşinde. Güney Amerika ülkesi Ekvador anne sütünün yaygınlaşması konusunda izlenmesi gereken yol haritası hakkında görüş bildirdiği için, ABD bu ülkeyi ticari ambargo uygulama ve askeri yardımı kesme gibi yaptırımlarla tehdit ediyor. Ekvador hükümetiyse bu tehditlere daha şimdiden boyun eğmiş durumda.

ABD'nin Chicago şehrinde merkezi bulunan, çocuk mamaları ve ilaç üreten dev firmea Abbott Laboratories ülkede 70 milyar Dolarlık endüstriye ulaşan konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. ABD'de büyük yatırımları olan İsviçre menşeili Nestle firmasıysa konuya mesafeli yaklaşarak uluslararası çapta alınan anne sütünü destekleme kararına uyacağını açıkladı.

Ancak bu durum bazılarını korkutmuş olacak ki isimlerini açıklamak isteyen bir düzineyi aşkın ülke ABD'nin kendilerine misilleme yapmasından korkuğu için konu hakkında çekimser davranıyor. Uruguay, Meksika ve ABD'den bazı yetkililer neredeyse tamamının Afrika ve Güney Amerika'dan olan bu ülkelerin fakir devletler olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün düzenlediği organizasyonlara 1980'den beri düzenli olarak katılan Baby Milk Action adlı İngiliz menşeili örgütün başkanı Patti Rundall konuyla ilgili "Bu durum korkutucu, tüyler ürpertici ve aynı zamanda da üzücü" ifadelerini kullandı. Rundall aynı zamanda ekliyor: "Amerika Birleşik Devletleri'nin yaptığı şey şantajdan farksız. ABD tüm dünyayı rehin almış ve yaklaşık 40 yıldır tüm dünyanın aynı fikirde olduğu, çocukların sağlığını en iyi koruma yöntemi olan anne sütünü destekleme kararını değiştirmeye çalışıyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York Türk Evi Yükseliyor
New York Türk Evi Yükseliyor
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı