• Reklam
Reklam

ABD: Aşıların Yanetkileri Kadınları Vuruyor

ABD'li uzmanlar, korona virüs aşılarında görülen yanetkilerin daha çok kadınlarda görüldüğünü söylerken, yanetki oluşmamasının ise, aşının işe yaramadığı anlamına gelmediğini belirttiler.

Reklam
ABD: Aşıların Yanetkileri Kadınları Vuruyor
10 Nisan 2021 - 15:25
  • Reklam
Aşılarla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Ortaya çıkan yanetkiler aşılarla ilgili şüpheleri artırırken,
AstraZeneca aşısı sonrası meydana gelen ölümler üzerine, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) derinlemesine bir inceleme başlattı.

Konuyla ilgili, ABD'den dikkat çeken bir açıklama geldi. New York Post gazetesine konuşan
Vanderbilt Üniversitesi'nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. William Schaffner, kadınların ve 40 yaş altı herkesin, Covid-19 aşıları sonrası yan etkilerin ortaya çıkması en muhtemel grup olduğunu söyledi.

Dr. Schaffner, "Kadınlar ve gençler kol ağrısı ile halsizlik gibi bölgesel reaksiyonları daha fazla gösteriyor. İnsanlar kadınlarda daha fazla yanetki görülmesinin sebebinin östrojen hormonu olup olmadığını merak ediyor. Ancak bunun derinlemesine araştırılması gerek. Sonuç olarak bunun bir sebebi var, ancak halihazırda ne olduğunu bilmiyoruz." dedi.

Ancak uzmanlar, yanetki  olsun ya da olmasın, aşıların herkeste aynı oranda etkinlik gösterdiğini savunuyor. Johns Hopkins Üniversitesi'nden Dr. William Moss, "İnsanlar eğer bir reaksiyon ya da yanetki olmazsa aşının işe yaramadığını düşünmeye başlayacak. İşin aslı bu doğru bir yaklaşım değil." dedi.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com