ABD Büyükelçiliği İşbaşı Yaptığını Böyle Duyurdu

Amerika Birleşik Devletlerin'de federal hükümet, Başkan Donald Trump ve Kongrenin sınır güvenliği konusunda geçici olarak anlaşmaya varmasıyla Pazartesi işbaşı yaptı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçiliği duyuruyu böyle yaptı.

ABD Büyükelçiliği İşbaşı Yaptığını Böyle Duyurdu
28 Ocak 2019 - 22:46

Trump'ın, ABD — Meksika sınırına 5.7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesi isteği ve Kongredeki Demokratların da buna izin vermemesi üzerine ABD federal hükümeti 35 gündür kapalı bulunuyordu.

Kongre'nin Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçen üç haftalık harcamalar yasası, Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti.

Trump, Beyaz Saray'da konuya ilişkin bir açıklama yapmış, anlaşmada Meksika sınırına duvar için kendisinin istediği 5.7 milyar dolarlık bütçenin şimdilik yer almadığını söylemişti.

Geçici anlaşma kapsamında alınan 3 haftalık ara kararının çok hızlı geçeceğini vurgulayan Trump, Kongre'nin sınır güvenliği konusunda adil bir uzlaşmaya varmaması durumunda hükümetin 15 Şubat'ta yeniden kapanacağını ya da başkanlık yetkilerini kullanarak 'acil durum' ilan edeceğini belirtmişti.

Ankara büyükelçiğinin sosyal medya hesabından "Geri döndük! Kaldığımız yerden devam ediyoruz ve 22 Aralık tarihinde ABD’de federal hükümetin kısmen kapanması süresince gerçekleşen her şeyden sizi haberdar etmek için elimizden geleni yapacağız. Bizi takip etmeye devam edin!"diye mesaj paylaştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum