• Reklam
Reklam

ABD'de 40 Günde 20 Bin Dolar Kazanmak!

Can Harmanşah, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyor ve 'Canntravel' isimli gezi ve organizasyon şirketini kapatıp çiçeği burnunda bir tır şoförü olmuş. Şirketini neden kapattı? Neden tır şoförü oldu? Aylık kazancı ne kadar? Amerika'da tır şoförlüğünü tavsiye eder mi? Tüm bu soruların yanıtı haberimizde...

Reklam
ABD'de 40 Günde 20 Bin Dolar Kazanmak!
25 Haziran 2021 - 17:36
 • Reklam
Can Harmanşah 2014 senesinde Eskişehir'de öğrenciyken Amerika'ya gelme hayalleri kurmaya başladığını anlatıyor. Bu sebeple para biriktirmek niyetiyle bir çiğköftecide geceleri çalışmak üzere iş bulmuş. Motorsiklet ile evlere servis yapacağı bu işte, ilk haftalığını alacağı gün işvereni Can'a motoru iyi kullanamadığını söyleyip hem işten çıkarmış hem de haftalığının üstüne yatmış. Üstüne üstlük bir de "Sen değil motorsiklet, bisiklet bile kullanamazsın!" diyerek küçümsemiş. Oysa Can, şu Amerika Birleşik Devletleri'nde 'tır' kullanıyor!

Can bir şekilde Amerika'ya birkaç sefer Work&Travel aracılığıyla gelmiş. Daha sonra kalıcı olarak buraya yerleşmiş. Amerika'da önce yüksek lisans yapan ve masa başı bir işte çalışan Can mutsuz hissettiğini belirtiyor. Bu sebeple işten çıkmış ve daha iyi kazandıran ve gezmesini sağlayan tır şoförlüğüne başlamış. ABD'de 40 gündür tır şoförü olarak çalışan Can, ilk maaşını alıyor.

Tır şoförlüğü yapmayı düşünenlere öncelikle günlerce süren uzun yolculuklardan ötürü pek de
düzenli bir ev hayatı süremeyeceklerini hatırlatıyor. "Tır şoförlerinin evi genellikle tırlarıdır." diyor.

İlk maaş çekini almak üzere patronunun yanına giden Can'a patronu detaylı bir şekilde kaç mil
yaptığının, nerelere gittiğinin ve ne kadar alacağının dökümünü çıkartıyor. Can bu 40 gün zarfında 31 bin 619 mil yapmış. Bütün hesap kitaptan sonra 40 günlük alacağı 20 bin 418 Dolar.

Patronuyla da, ABD'de tır şoförü olarak bir aylık kazanacağı paranın 100 bin TL edip etmeyeceği konusunda bahse giren Can, o günkü Dolar kuruyla 40 günlük kazancını çarptığında iddiayı kazandığını görüyor. Çünkü 172 bin 943 TL ediyor. Söz verdiği üzere patronu kendisi için bir koç keseceğini belirtiyor.

Çekini alan Can bankaya gidip çekini tahsil ediyor. Amerika'da araçtan inmeden hizmet veren banka sistemleri var. Çekini oradaki kutunun içine koydu. Oradaki monitörden görüntülü olarak banka personeli ile görüştü. Ne istediğini söyledi. Düğmeye basarak çekini gönderdi. Müthiş bir sistem.

KAYNAK: Can Harmansah

 • Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Tuğrulbey Kıryaman
  2 hafta önce
  Kanunen bir tır şoförü, her gün en fazla 8 saat çalışabilir. Tıpkı pilotlar da olduğu gibi, kamyon şoförlerinin de günlük çalışma saatleri sınırlıdır, kaza yapmamaları için. Binaenaleyh, bu arkadaş 40 günde toplam 320 saat çalışmış olmalıdır en fazla. Yapmış olduğu yol ise yaklaşık 32.000 mil. Yani saatte 100 mil hızla gitti hep? Ayrıca, aldığı çeke benzin bakım gibi masraflar dahil mi? Ben NYC’de taksicilik yaptım, taksi şoförleri bu masrafları kendi ceplerinden öderler.
 • delioğlu
  3 gün önce
  kendi tırı değil şirket tırı masraflar şirken tarafından karşı***ır
 • Yorum
  2 hafta önce
  Cok dogrusunuz
 • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com