ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan

Amerika Birleşik Devletleri'nin Rockefeller ailesinin binalarının olduğu bölge olan Midtown bölgesinde ofisi olan Çiğdem Bostan, Amerika'daki Altın piyasasına yön veren önemli isimlerden biri. Genç yaşına rağmen hayatı dopdolu geçen Bostan'ın gençlere tavsiyesi var.

ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan
21 Kasım 2019 - 18:43

Çiğdem Bostan altın borsasında Türkiye’yi başarıyla temsil eden başarılı bir iş kadını. Alanında birçok ilke imza atan, kısa sürede piyasanın en büyük ve en güvenilir şirketi haline gelen bir şirketin başkanı. Sıfırdan başlattığı şirketinin toplam cirosu 1,2 milyar ABD Doları. Başarıyı uzun vadeli devam ettiriyor ve başarılarını ödülle taçlandırıyor. 

TRT Türk'e konuşan Bostan çocukluk ve gençlik yıllarından babasının memur olmasından dolayı Türkiye'yi dolaştığını liseyi Alanya Lisesinde bitirdiğini, İstanbul'da Uluslararası İlişkiler okuduktan sonra Belçika'da kısa bir eğitim aldığını anlattı. Ardından 2001 yılında Amerika'ya gelen Çiğdem Bostan yaşadığı zorluklara rağmen başarıyı yakalamış biri. 

TRT Türk'te Erkan Tarhan'a konuşan Çiğdem Bostan, Türkiye'den bir altın firmasından New York ve Miami ofislerini kurmak için teklif aldığını ve böylece sıfırdan 2 yerde ofis kurduğunu dile getirdi. 

MBA’yaptıktan sonra ilk işine satış müdürü olarak New York’taki bir lojistik firmasında başladı. Sonra Hallach Gold ve Gold Gram firmalarını kurdu. New York’taki altın piyasası küçülürken 2008 yılında kurduğu firmalarla 200 milyon dolarlık ciroya ulaştı. New York’taki atölyelerinde işledikleri altın ve alyanslarla tasarladıkları mücevherler büyük ilgi gördü. ABD’nin en prestijli değerli metaller borsası olan Şikago’daki Commodity Exchange’e kabul edilen tek Türk firması oldu.

Halac Gold Amerika Genel Müdürü olan Bostan, "Tam işe  odaklanmışken, kanser teşhisi konuldu. Buna rağmen 5 günde toparlandım ve yine işe döndüm. Bu süreçte oğlumun bana çok büyük desteği oldu. Gençlere tavsiyem çok insanla tanışın ve asla vazgeçmeyin." diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde çok profesyonel bir hayatın olduğunu vurgulayan Çiğdem Bostan "O sisteme ayak uydurduktan sonra çok farklı teşvikler destekler bulabiliyorsunuz. Yinede gelinmeden önce stratejik planlamanın iyi yapılması gereken bir ülke Amerika. Genel anlamda danışacağınız çok insan var ama hedefe doğru hızlı bir şekilde çalışmak gerekiyor." dedi.

OECD normlarına uygun üretim yapan bir firma olduklarını belirten Genel Müdür Bostan, "Hem Amerika'da hemde Türkiye'deki şirketler sayesinde ciddi bir dönüşüm sağlıyoruz. Sektörümüz büyük ciroların döndüğü ama kar marjlarının çok düşük olduğu bir sektör. Altın fiyatları da mevcut ekonomik durumlardan, siyasi ve sosyal olaylardan çok çabuk etkilenen bir durumu var. O yüzden çabuk hareket etmek gerekiyor. Biz Amerika'da hep yeni projeler üretiyoruz. Şimdi emeklilik fonlarının kabul ettiği bir firmayız. Amerikalılar rahatlıkla bizim altınları alabilir. Altının kasalar aracılığı ile emeklilik fonuna ulaşılabilir haline gelecek." ifadelerini kullandı.

2008 yılında Sıfırdan kurdukları şirketin çok büyüdüğünü aktaran Çiğdem Bostan "Şimdi milyarca değerinde işlem hacmine ulaştık. Bu kolay olmadı. Ama biz öz veriyle çalıştık. Başarımızın sırrı bu. Amerika'nın zorlu yanları var, kolay yanları var. İstanbul'a ilk gittiğim zamanlarda yaşadığımın hemen hemen aynısını burada da benzerini yaşadık. Biz şimdi Midtown bölgesinde çalışıyoruz. İstanbul'daki Kapalı çarşı gibi bir yer. Biz yerel sektöre hizmet vermek için Amerika'ya geldik ama takip eden yıllarda Latin Amerika'ya açılmaya karar verdik. O nedenle Miami'de bir ofis kurduk. Kolombiya, Peru, Ekvador ve Bolivya ile sürekli faaliyet içindeyiz. Orada çalıştığımız maden firmaları var. Aktif olarak Türkiye'ye altın ticareti için ön ayak olduk. Bankalar bizim ürettiğimiz kilo altınları kabul ediliyor. Dünya'da şirketimizi daha iyi temsil eder durumdayız." dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hakan hakan
    6 ay önce
    1.2 milyar cirolu şirket başkanı 10 dolarlık klavyede çalışıyor hahahahaha , ya***cıyı şey yapmıyorlar o yüzden böyle oluyor :)