• Reklam
Reklam

ABD'de Bu Yaz Cicadas İstilası Bekleniyor!

Ağustos böceği familyasından olan Cicadas böcekleri 17 yıl aradan sonra tekrar yeryüzüne çıkıyor. Amerika'nın 17 eyaletinde görülen bu böcek türü, bu yaz Amerikalılara hayatı zindan edecek. Uzmanlar sayılarının trilyonlara ulaşabileceğini söylüyor.

Reklam
ABD'de Bu Yaz Cicadas İstilası Bekleniyor!
08 Mayıs 2021 - 11:30 - Güncelleme: 08 Mayıs 2021 - 11:56
  • Reklam
Ağaç köklerinden beslenen Cicadaslar için Michigan Üniversitesi böcek bilimcisi Gary Parsons, "Parklarda, ormanlarda, mahallelerde birikebilirler ve görünüşe göre her yerde olabilirler. Bu kadar bol olduklarında, zaman zaman insanlara saldırabilirler. Her yere uçarlar, inerler ve sürünürler." dedi ve halkı uyardı.

Parsons ayrıca, dönüm başına 1.5 milyon böcek olabileceğini ve bu durumda kuluçka
popülasyonunun trilyonlara çıkabileceği konusunda da uyardı. Mayıs başında ortaya çıkarlar. Yaşam süreleri dört ila altı hafta olan Cicadaslar, Haziran sonundan Temmuz ayına kadar ölmeye başlarlar.

Yeraltından çıkan Cicadaslar ağaçlara tırmanıp belli evrimlerden geçtikten sonra çiftleşmeye
başlarlar. Erkekleri tıpkı ait oldukları familyadan olan Ağustos böcekleri gibi, çiftleşme şarkılarını söylemeye başladığında, inanılmaz yüksek ses çıkarırlar. Cicadaslar elle tutulursa cildinizi delebilecek dikenli ayakları vardır. Bir daha 2038 yılında ortaya çıkacaklar.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yorum
    1 ay önce
    Bu fenomen Primsayisi ile ilgilidir?Primsayisi nedir? Bir sayi örnegin 17 kendisi ile bölüne bilir ve 1 sayisi ile bölünebilir, tam bir sayinin ortaya cikmasi icin.Bu yukarida ki böcek 17 senede bir kez doguyor ve cok kisa bir ömrü var, 6 hafta deyil 6gün.Kimseye zarar vermeden ölüp gidiyor ve 17 yil bekliyor tekrar dogmak icin.Bazi kadinlarin da 17 yil sonra ilk defa cocuklarinin dogdugu ve 2 ci cocugu yine 17 yil sonra dogmus anneler var yer yüzünde.
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com