• Reklam
Reklam

ABD'de Göçmen Hakları Yeniden Düzenlenecek

Avukat Remzi Güvenç Kulen, ABD Başkanı Joe Biden'ın geçen hafta yayınladığı üç adet kararnamenin, göçmenlik hukuku üzerinde neleri değiştireceğinii anlatıyor.

Reklam
ABD'de Göçmen Hakları Yeniden Düzenlenecek
08 Şubat 2021 - 15:48
  • Reklam
ABD Göçmenlik Bürosu, başvuru sahiplerine 'alındı' belgesinin ulaşmasında, korona virüs salgını nedeniyle gecikmeler yaşandığını belirtmişti. Normalde 30 gün olan bu sürenin, 6 haftaya kadar çıkabileceği konusunda uyarmıştı. Fakat görülen şu ki, uygulamada bu süre 6 haftayı bile geçmekte.

Bu konuda Kulen, eğer başvuru yaptıysanız, dosyanız size geri gönderilmedikçe, 'alındı' belgesi
aylarca elinize ulaşmasa bile, bu durumu, alınmış ve işleme konmuş olarak değerlendirebileceğinizi belirtiyor. Bu konuyu kontrol etmenin bir başka yolu da; harç ücretlerini eğer çek olarak gönderdiyseniz, çekiniz tahsil edildiğinde, göçmenlik bürosunun dosyanızı işleme aldığı sonucuna varabilirsiniz.

Uçuşlarda Covid-19 Testi Şart!
Joe Biden'ın göreve gelince ilk yaptığı değişikliklerden biri, Amerika'ya uçuş yoluyla gelecek
kişilerden, negatif sonuçlu Covid-19 testi istemesi oldu.

Parmak İzi Alımları
ABD Göçmenlik Bürosu, 'parmak izi alımları' ile ilgili bir açıklama yaptı. Salgın döneminde büro, 280 bin kişinin parmak izi alım randevusunu iptal etmek zorunda kalmış. Şu anda da, 1.3 milyon kişi, bu randevu için beklemekte. Hala bürodan bir mektup almadıysanız, bu normal. Büro, parmak izi alan ofislerde çalışan insan sayısı ve oranın kapasitesine göre, bu randevuları sıraya koyup randevu mektubu göndermeye çalışıyor.

Green Card Yenileme
Green Card süresi dolunca yeniden başvuru yapılması gerekli. Bu başvuruların tamamlanıp,
kartınızın yeniden basılıp elinize ulaşması bir yılı bulabiliyor. O sebeple süre dolarken başvuru yapıp, o süreçte de seyahat etmeniz gerekirse ne yapmalısınız?

Eski usul şöyleydi: Green Card başvurunuzu yapıp, parmak izi vermeye gittiğinizde, kartınızın
arkasına bir bant yapıştırılıp, yeni kartınız gelene kadar süresinin uzatıldığı belirtiliyordu. Fakat şu an, salgın nedeniyle, parmak izi alımlarının çok sarkması, göçmenlik bürosunun bu uygulamayı
kaldırmasına sebep oldu.

Bunun yerine büro, başvurulardan sonra gönderilen 'alındı' belgelerinde, kart sürelerinin otomatik olarak 12 ay daha uzatıldığını ve bu 'alındı' belgelerinin Green Card yerine geçeceğini duyurdu. Bu uygulama, Green Card'ınızın geçerliliğinin bitiş tarihinden itibaren geçerli olacak.

Biden'ın İmzaladığı Üç Kararname
Bunlardan ilki, Amerika'nın Güney sınırı ve iltica sistemi ile ilgili.

Amerika'nın Güney sınırında yaşanan insan hakları ihlalleri, iltica edecek kişilerin Meksika sınırında bekletilmesi, ailelerin çocuklarından ayrı kalmasına sebep olan yanlış uygulamalar ve daha birçok iltica problemi mevcut. Bu nedenle Biden kabinesinde; iltica sisteminin gözden geçirilip, hangi kurallar kaldırılmalı, neler düzeltilmeli ciddi bir rapor istediğini belirten bir kararname imzaladı.

İkinci kararname ise, ailelerin nasıl daha çabuk bir araya getirilebileceğinin araştırılması talimatını içeriyor.

Biden yine kabinesinden, birbirinden ayrı kalan göçmen ailelerin, en çabuk biraraya getirilebilmesi için, neler yapılması gerektiği konusunda detaylı bir rapor istedi.

Üçüncü kararname de; Amerika'da göçmenlik sistemine yeniden güvenin sağlanması ve
Amerika'nın daha ileriye gidebilmesi için daha çok fırsat yaratılması ile ilgili.

Biden yine kabinesinden, göçmenlik hukukunda yavaş işleyen prosedürlerin hızlandırılması, tıkanan noktaların açılması ve göçmenlere daha kucak açıcı davranılması ile ilgili neler yapılabileceğinin raporunu istedi.

KAYNAK: Avukat Remzi Güvenç Kulen

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com