• Reklam

ABD'de Göçmenler İçin Yeni Düzenlemeler

Seçimlerin yaklaşmasıyla Trump yönetimi göçmenlik yasalarında yeni değişiklikler yapma yoluna gitti. Haberimizde Avukat Remzi Güvenç Kulen'den edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Reklam
Reklam
ABD'de Göçmenler İçin Yeni Düzenlemeler
18 Ekim 2020 - 12:42 - Güncelleme: 18 Ekim 2020 - 15:54
Reklam

Avukat Remzi Güvenç Kulen, son bir hafta içinde özellikle göçmenlik bürosuyla ilgili, ama kısmen de Dışişleri Bakanlığı ve konsolosluklarla ilgili oluşan yeni gelişmeler hakkında bilgi veriyor.
 
Kulen değineceği başlıkları şöyle sıralıyor:
-Özellikle göçmenlik bürosunun açıkladığı H1B vizesinde yapılacak köklü değişiklikler,
-İltica başvurusu yapan kişilerin, çalışma başvurusu yapmasıyla ilgili yeni gelişmeler,
-Göçmenlik bürosunun yasal statüsü bulunmayan kişileri sınırdışı etmeyle ilgili son açıklamaları,
-Göçmenlik bürosunun teklif olarak sunduğu; kişilerin Green Card alacak kişilere sponsor olması durumunda, getirilen ekstra yükümlülükler,
-‘Premium Processing’, yani dosyaların hızlandırılması,
-2022 DV Lottery çekilişiyle ilgili düzenlemeler.
 
H1B Vizesinde Yapılacak Köklü Değişiklikler
Amerika’da profesyonel işçilere alınan vize türü olan H1B için, Dışişleri Bakanlığı ve Göçmenlik Bürosu’nun yeni açıklamalarından bahseden Kulen, bu vizeyi alabilmek için mutlaka üniversite mezunu olmak ve bir Amerikan şirketinin iş teklif etmiş olması gerektiğini belirtiyor. Kotaya tabii olan bir vize ve işverenin işçiye o bölgeye uygun olan bir maaş vermesi şartı var. Kulen, çok fazla detayı olan ve özellikle de Trump yönetimi döneminde, alınması gittikçe zorlaştırılan bir vize olduğuna işaret ediyor. Ama Amerika'da en çok kullanılan vize türü.
 
Yetkililer ilk olarak, bölgeler için belirlenen maaş düzeyinin yüksek tutulmasını hükmettiler. Bu vizede, kişi tecrübesi ve işin zorluğuna göre Çalışma Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu 4 seviye maaştan bir tanesi üzerinden işe başlıyor. Yeni açıklanan sistemde ise, bu maaş seviyelerinin ciddi anlamda arttığını söyleyen avukat Kulen, daha önce 35.000-40.000 aralığındaki maaş bareminin belki de 60.000-70.000 aralığına yükseleceğini öngörüyor.
 
Trump'ın en başından beri H1B vizesini ‘Best and Brightest' yani en iyiler ve zekiler almalı diye dayattığını belirten Kulen, bu sebeple vizeyi yeniden Trump'ın istediği gibi yenilemeye çalıştıkları için, bu kuralların değiştirildiğine işaret ediyor.
 
8 Ekim 2020 tarihinden itibaren bu değişikliğin yürürlüğe girdiğini hatırlatalım.
 
İltica Başvurusu Yapıp, Çalışma Vizesi Bekleyenlerin Durumu
Ağustos ‘ta getirilen yeni düzenlemeyle, iltica edenlerin çalışma vizesi alması için 1 seneyi doldurmuş olması gerektiğini hatırlatan avukat, bu konunun dava edildiğini ve mahkemenin de yürürlüğün durdurulmasına yönelik karar verdiğini belirtiyor.
 
Yalnızca dava açan dernek üyeleri için geçerli olan bu kararı, Çalışma Bakanlığı resmi sitesinden duyurdu. 365 gün zorunluluğundan muaf olmak için, iltica eden herkesin bu derneklerden birine üye olması yeterli. Ancak bu kararın henüz çok yeni olduğunu hatırlatan avukat, yine de üyeliklerinizi gerçekleştirip dosyanıza eklemenizi tavsiye ederken, Çalışma Bakanlığı’nın nasıl bir karar vereceğinden de emin olmadığını dile getiriyor. Çünkü mahkeme kararından önce mi üye olunmalıydı, yoksa sonra üye olmayı da kabul ederler mi değerlendirmeye alacaklar. Ama olmayacağına dair hiçbir belirti de yok diyor.
 
Denemeye değer.
 
Yasal Statüsü Olmayan Göçmenlerin Sınırdışı Edilmesi
Trump hükümetinin, yasal statüsü olmayan göçmenlere kolaylıklar sağlayan şehirlere baskın yapacağı ve yasal olmayan kişileri toplayıp sınırdışı edeceği haber yapıldı. Ama bu hareket Trump'ın seçimler öncesi yapacağı bir şov olarak yorumlanıyor Kulen'e göre.
 
Gelen bir başka bilginin de, Göçmenlik Bürosu’nun, 2 yıldan az süredir Amerika'da bulunan yasal statüsü olmayan göçmenleri hızlandırılmış prosedürle sınırdışı etme imkanı var. Yine Trump hükümeti tarafından yürürlüğe konmuş bir yasa.
 
Green Card Almak İsteyen Kişilere Sponsor Olmak
Bu sponsorların 864 formu doldurduğunu hatırlatan Kulen, evlilik üzerinden, aile üzerinden ya da aile yakınlarınızı getirtmek istediğinizde bu formun doldurulduğu bilgisini veriyor.
 
Teklif edilen yeni düzenlemede, sponsorların yalnızca form doldurmaları değil, ayrıca finansal durumlarını gösteren bir sürü belge sunmaları zorunlu hale getirilebilir Kulen'in verdiği bilgiye göre.
 
Henüz yürürlüğe girmedi ama olma ihtimali yüksek.
 
‘Premium Processing' Yani Dosyaların Hızlandırılması
‘Premium Processing’ statüsünde Göçmenlik Bürosu, bazı başvuru ve form gruplarında ek bir ücret karşılığında dosyaları hızlandırarak 15 gün içinde cevap verebiliyor.
 
Kulen’in verdiği bilgiye göre, yeni teklifte 1.440 $ olan ek ücretin ciddi olarak arttırılması sözkonusu. Telaffuz edilen rakam 2500 $. Ama bir yandan da ‘Premium Processing’ kapsamına daha önce dahil olmayan birçok formu da dahil etmeyi planlıyorlar.
 
Aslında bu açıdan bakılınca faydası da olabilir. Yeni düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceği ile ilgili henüz bir bilgi yok diyor Kulen.
 
DV Lottery 2022
7 Ekim’de kayıtların başladığını hatırlatan avukat, 10 Kasım'a kadar devam edeceğini söylüyor. Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasından müracaat edebilirsiniz. Formu doldururken önemli olanın, doğru bilgilerin girilmesi olduğunu söyleyen Kulen, son günlere kalınınca sistemde yoğunluktan aksaklıklar olduğunu hatırlatarak, son günlere kalınmadan başvuruların yapılmasını tavsiye ediyor.
 
KAYNAK: Avukat Remzi Güvenç Kulen
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com