• Reklam

ABD'de İş Başvurusu Yapmanın Püf Noktaları

Amerika'da iş başvurusu yapacaklar için iyi bir rehber niteliğindeki haberimizi kaçırmayın! Etkileyici bir resume nasıl hazırlanır? CV ile arasındaki fark nedir? Linkedin neden önemli?

Reklam
Reklam
ABD'de İş Başvurusu Yapmanın Püf Noktaları
12 Ağustos 2020 - 04:23 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 - 04:47
Reklam

“Amerikada iş bulmak // 2012 senesinden beri Amerika’da yaşıyorum ve Fortune 500 firmasında tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum. Sahip olduğum Amerika’da eğitim, kariyer tecrübelerime ve gözlemlerime dayanarak size Amerika’da iş bulmanızı kolaylaştıracak 7 tavsiyede bulunmak istiyorum.

1.LinkedIn Hesabı Açın
Amerika’da LinkedIn hesabı olmayan öğrenci veya çalışan artık kalmadı. Aynı zamanda her firmanın da bir LinkedIn hesabı var. Sizin de LinkedIn hesabınızın olması Amerika iş başvurularında gerçekten çok önemli çünkü iş başvuruları sırasında ilk bakılan platform artık LinkedIn. Eğer LinkedIn hesabınız yoksa başvurunuzun profesyonelliği sorgulanabilir. Tabi herşey LinkedIn hesabını açmakla bitmiyor. Hesabınızın özgeçmişinizin (Resume) en son hali ile uyuştuğundan emin olun. LinkedIn içeriğinizi İngilizce yazın ve imkanınız varsa çevrenizdeki tanıdıklarınıza, üniversite hocalarınıza veya arkadaşlarınıza LinkedIn hesabınızı okutun. Böylelikle geri dönüşüm (feedback) almış olursunuz ve eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.
Amerikada iş bulmak için LinkedIn hesaplarının sıkça kullanılmasının bir başka sebebi ise iş başvurularınızı direk LinkedIn hesabınız ile LinkedIn üzerinden tamamlayabiliyor olmanız. Bu şekilde firmalar direk LinkedIn hesabınıza girip özgeçmişinize bakabiliyorlar. LinkedIn paylaşımlarınızı da kariyeriniz ve mesleğiniz odaklı profesyonel paylaşımlardan oluşturursanız sizin için bir artı puan olarak hanenize eklenecektir.

2.Kuvvetli Özgeçmiş Oluşturun
Türkiye için hazırladığınız CV Amerika’da Resume olarak bilinir ve anılır. Resume ve CV kavramları aslında çok farklı iki tür özgeçmiştir. Amerika için hazırlayacağınız özgeçmiş Türkiye için hazırladığınız CV ile aynı olmamalı. Amerika’daki müdürler ve insan kaynakları farklı anahtar kelimeleri resumelerde arayabiliyorlar. Bu yüzden Amerika için ayrı bir özgeçmiş oluşturmanız önemli. Amerika’da aranan resume içeriği de deneyimlerime ve gözlemlerime göre çok daha farklı. Amerika iş başvusuru için resume derlerken eğer İngilizceniz henüz çok ileri seviye değilse yardım almayı unutmayın. Özgeçmişinizin kuvvetli olabilmesi için zamanınızı hiç boş geçirmiyor olmanız lazım. Onlara her koşulda ve ortamda, zamanınızı iyi değerlendirerek çalıştığınızı ve kendinize yatırım yaptığınızı 1 sayfada anlatmanız şart. Bir sayfadan uzun resume oluşturmanızı tavsiye etmem.

3.Kendinizi ve Yeteneklerinizi Satmayı Öğrenin
Özgeçmişiniz ne kadar kuvvetli olursa olsun, mezun olduğunuz okullar veya bölümler ne kadar iyi olursa olsun herşey önce kendinizi satmaktan geçiyor. İş görüşmesi veya öncesinde kendinizi ve yeteneklerinizi satmayı öğrenin. Başvurduğunuz firma sizi neden işe almalı veya siz bu firmaya ne gibi katkıda bulunabilirsiniz gibi kilit sorulara etkili cevap verebilmek çok önemli. Yeteneklerinizi satma işlemi aslında resume hazırlarken başlıyor ve bu adımda temeli ne kadar iyi atarsanız görüşmeler sırasında da o kadar rahat ediyorsunuz. Ne kadar yetenekli veya eğitimli olursanız olun eğer bunu karşı tarafa gösteremez veya satamazsanız firmaları etkilemeniz çok zor olacaktır.

4.Büyük Firmalara Başvurun
Belki de herkesin en çok korktuğu şey Amerikada iş bulmak için büyük ve kurumsal firmalara başvurmak. Hatta belki de bu korku sebebiyle herkes küçük firmalara başvuruyor. Amerika çalışma vizesini alabilmeniz için çalıştığınız firmanın size sponsor olması şart. Sponsorluk işlemleri ise tabiki büyük harcamalar gerektiriyor. Bu harcamaları büyük firmalar çok rahatlıkla ve isteyerek karşılıyorlar çünkü “diversity” yani çeşitlilik Amerika’daki büyük firmaların kültürlerinin bir parçası.

Yani vatandaşlığınız veya çalışma izniniz yok diye üzülmeyin. Yukarda 3. maddede de bahsettiğim gibi herşey kendinizi ve eğitiminizi satmak ile başlıyor. Küçük firmalara girerseniz çalışma süreniz kısa olacaktır. Göçmenlik işlemlerinizin hızlı halledilebilmesi için büyük firma şart. Kurumsal firmalar farklı kültürlerden farklı beyinler ile çalışmak istediklerinde büyük firmalara girmeniz sizin için çok daha kolay olacaktır.

5.Uluslararası Sertifika Programları Tamamlayın
Uluslararası değeri olan sertifika programlarını online olarak tamamlamanız kuvvetli bir özgeçmiş oluşturmanızda fayda sağlayacaktır. Yeteneklerinizi geliştirmek, eğitim seviyenizi bir tık yukarı taşımak ve kendinizi kanıtlamak için ilgili veya uzman olduğunuz alanda sertifika programları tamamlamanız şart. Uzman olduğunuz bir alan henüz yoksa da sertifika programlarına başlayarak bu alanları belirleyebilirsiniz.
Amerika’nın en popüler sertifika programlarından biri olan HBX CORe kurumsal firmaların çalışanlarına sağladığı ve onları bu eğitimi almaları için desteklediği programlardan sadece biri. Üretim ve kalite alanında en popüler ve aranan sertifikalardan biri Lean Six Sigma sertifikası. Beyaz, sarı, yeşil ve siyah kemer olarak da adlandırılan bu sertifikalar üretim ve kalite sektöründe sizi 5 adım önden başlatacaktır. Proje ve program yönetimi gibi alanlarda yeteneğinizi geliştrmek ve kanıtlamak için ise Project Management Profesional (PMP) veya Certified Associate in Project Management (CAPM) gibi sertifika programlarına göz atabilirsiniz. Linklere tıklayıp bu sertifika programları hakkında bilgi almanızı ve daha sonra da kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederim.

6.Sosyal Olun
Amerika firmaları için bir başka önemli olan detay ise sosyal hayatınızın çok kuvvetli olması. Kariyerinizde çok başarılıysanız ve sosyal hayatınız, hobileriniz yoksa görüşmeler sırasında sizi bu durum biraz garip bir hale sokabilir. Çalışma hayatınız dışında sosyal aktiviteleriniz ve gönüllü işleriniz hakkında da bolca soru alacaksınızdır. Yaptığınız herhangi bir sosyal aktivite aynı zamanda sertifikalı bir aktivite ise bunu da özgeçmişinize eklemekten çekinmeyin. Eğitiminizde başarılı olduğunuzu görmek istedikleri gibi aynı zamanda hayatınızda birden fazla işi de yürütebildiğinizi görmek isteyeceklerdir.

7.Referans Bulun ve Çevre Edinin
İş başvuruları sırasında referans mektubu aslında bir zorunluluk değil. Eğer referansınız veya aynı firmada çalışan tanıdığınız varsa işe alım yapacak olan müdüre resume ulaştırmanız çok daha kolay olacaktır. Bu kolaylık torpil ile değil, firmaların yetenek ararken işe alım süreçlerinde kendi çalışanlarını kullanması ve onların yeni kişiler önermesi sayesinde olur. Amerika’ya gelme imkanınız varsa küçük bir seyahat planlayın ve bu seyahatiniz sırasında stratejiniz çevre edinme (networking) olsun. En önemli madde olarak belirlediğim LinkedIn hesabı açma aslında burada da devreye giriyor. LinkedIn’den iş başvurusu yapmayı planladığınız firmalarda çalışan insanları bulup onlara mesaj atmaktan ve onları networking ağınıza eklemekten çekinmeyin.

Amerika’ya turist veya öğrenci vizesi ile seyahat gerçekleştirebilirseniz büyük endüstri şehirlerini hedef alın ve tatiliniz sırasında bir yandan da iş bakmaya başlayın. Amerika fırsatlar ülkesi ve fırsatın ne zaman nereden çıkacağı asla kendini belli etmiyor. Önemli olan fırsatı doğru yerde ve zamanda yakalayabilmek.”


KAYNAK: https://selenozcan.com/
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com