• Reklam
Reklam

ABD'de Kahve Kültürünün Merkezi Neresi?

Amerikalıların birçoğu güne kahveyle başlar. Ve bu ülkede kahvenin merkezi düşünülünce akıllara genelde Starbucks'ın merkezinin bulunduğu Seattle gelir. Oysa ki, kimilerine göre de ülkenin kahve kültürünün asıl merkezi New York'tur.

Reklam
ABD'de Kahve Kültürünün Merkezi Neresi?
25 Mayıs 2021 - 17:00
  • Reklam
New York'un sokak satıcıları, hava koşulları nasıl olursa olsun dışarıdadır. Birçok kişi bu dükkanlardan kahvesini alarak işine gider. Sabahları uğranan diğer favori mekanlardan biri de, 'delicatessen''in kısaltması 'deli' denilen hazır yemek dükkanlarıdır. Deliler'de atıştırmalık soğuk yiyeceklerin yanı sıra mutlaka kahve de satılır.

Kahvenin New York'taki tarihi 1600'lü yıllara dayanıyor. Vassilaros&Sons Coffee şirketinden John Moore'a göre New York geçmişte gerçekten Kuzey Amerika kahve kültürünün başkentiydi. 1800'lü yıllarda buradaki dükkanlarda birkaç sente sıcak kahve satılmaya başlandı. Karton bardakların keşfiyle, sabahları dışarıya kahve servisi de hayata geçirildi.

Alexandra Vassilaros, Vassilaros & Sons Coffee Company adlı işletmenin sahibi. Vassilaros aile şirketi üç nesildir New Yorklular'a sabahları en çok ihtiyaç duydukları şeyi sunuyor.

Ancak daha sonra Starbucks geldi. John Moore, "Starbucks kahvenin kavrulması konusunda diğer birçok işletmeden daha iyi bir iş çıkardı. Daha fazla kavrulmuş, koyu kahve sundular ve bu bir farklılık yarattı. Müşterileri de zamanla bunu benimsedi." diyor.

Kahvelerini daha sakin bir şekilde, acele etmeden yudumlamak isteyen New Yorklular'ın
tercihlerinden biri ise Caffe Reggio. New York'un en eski kahve makineleri bu dükkanda. New
York'un bohem kitlesinin ilgisini hep çeken Caffe Reggio'da hala geleneksel İtalyan tariflerine göre kahve yapılıyor.

Kısaca New York'ta gerek klasik mekanlarda gerek kalabalık ve hızlı işleyen 'deli' restoranlarında kahve hala kültürün en vazgeçilmez parçalarından biri.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com