ABD’de ki Türkler İçin Seçim Takvimi

ABD'de ki Türkler İçin Seçim Takvimi

Türkiye'de yapılacak seçimler öncesi YSK seçim takvimini açıkladı. Peki Amerika'da yaşayan Türkler seçime katılmak için neler yapmalı ne zaman oy kullanmalı? İşte cevapları

28 Nisan 2018 - 06:55

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin seçim takvimini açıklamıştır. 

YSK tarafından belirlenen takvime göre görev bölgemizdeki vatandaşlarımızı ilgilendiren önemli tarihler aşağıda sunulmuştur:

-Seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi amacıyla kullanılan MERNİS’ten veri alımı ve güncelleme süresi 30 Nisan 2018, Pazartesi günü sona erecektir.

-Güncel seçmen kütükleri, 2 Mayıs 2018 Çarşamba günü Yurt Dışı Seçmen Kütüğü www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek ve olabilecek itirazlar için süre yine aynı tarihte TSİ saat 8:00’de başlayacaktır.

-12 Mayıs 2018 Cumartesi günü, Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden yapılan ilanı sonlandırılacak ve itiraz süreci bu tarihte TSİ saat 17:00’da sona erecektir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. İtirazlar 13 Mayıs 2018 Pazar günü karara bağlanacaktır.

-Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde, askı süresi içinde yapılan değişikliklere itirazlar için son tarih ise 17 Mayıs 2018 Perşembe günü olacaktır. Yapılan itirazlar 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü karara bağlanacaktır.

-22 Mayıs 2018 Salı günü yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları tarih aralıkları ve yer bilgileri www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecektir.

Bu çerçevede, seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri ABD olan vatandaşlarımızın www.ysk.gov.tr adresindeki “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” sayfasından seçmen kütüklerini kontrol etmeleri önem taşımaktadır. Kayıtlarında düzeltme yapmak isteyen vatandaşlarımızın ABD’deki temsilciliklerimize müracaat etmesi gerekmektedir.

MERNİS sisteminden veri alımının ve güncellemelerin 30 Nisan Pazartesi günü sona erecek olması nedeniyle, Büyükelçiliğimiz ve ABD’deki Başkonsolosluklarımız 28 Nisan Cumartesi ve 29 Nisan Pazar günleri 9:00-13:00 saatleri arasında sadece adres beyanı yapmak isteyen vatandaşlarımız için açık olacaktır.

Bununla birlikte, ABD’deki tüm temsilciliklerimiz, seçmen kütüklerine itiraz dönemine denk gelen hafta sonlarında da (5 Mayıs Cumartesi ve 6 Mayıs Pazar günleri) 9:00-17:00 saatleri arasında yine sadece adres beyanında bulunmak isteyen vatandaşlarımız için açık tutulacaktır.

ABD'deki seçmenler oy verme işlemi 7 Haziran'da Başlıyor

ABD'deki 7 temsilcilikte oy verme işlemi 7 Haziran'da başlayacak.

ABD'de yaşayan 100 binden fazla Türk seçmen, New York, Washington D.C, Boston, Miami, Houston, Chicago ve Los Angeles'taki temsilciliklerde 09.00-21.00 saatlerinde, hafta sonu dahil oy verebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyumlu çift: Hacı Sabancı-Nazlı Kayı
Uyumlu çift: Hacı Sabancı-Nazlı Kayı
Doğa Rutlay: 'Hastanedeki ikinci günden bu fotoğraf'
Doğa Rutlay: 'Hastanedeki ikinci günden bu fotoğraf'