• Reklam
Reklam

ABD'de Polise Karşı Haklarınız Nelerdir?

TASCTV'de 'Sık Sorulan Sorular' programında, New Jersey'den Avukat Erol Gülistan, Amerika'da polise karşı yasal haklarımız konusunda bizleri bilgilendiriyor.

Reklam
ABD'de Polise Karşı Haklarınız Nelerdir?
05 Şubat 2021 - 14:36 - Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 14:47
  • Reklam
Covid-19, hukuk sistemini nasıl etkiledi?
Covid-19 maalesef Amerika'da hukuk sistemini de zorladı. Önceden her dava yüzyüze görülürken, şimdi sanal ortamda online sistemle görülüyor. Ayrıca sistemi çok yavaşlattı. Mesela, önceden 1-2 ayda sonuçlanan davalar, şimdi 1 hatta 2 yılı buluyor.

Bir de Amerika'da Covid-19'un yaygınlaşmasıyla birlikte, her yaş grubundan ilk defa bu yıl
vasiyetname taleplerinde büyük bir artış oldu. Aile içi şiddet ve uzaklaştırma davalarında da artış gözleniyor.

Avukat tutmanın maliyeti yüksek mi?
Yüksek değil. Seçenekler var. Her seviyede avukatlık hizmeti bulunabilir Amerika'da. Sabit bir
ücretle ya da saat ücreti üzerinden avukat tutmak mümkün. Her bütçeye uygun avukatlık servisleri mevcut. Mesela, 20-30 dolar kadar ucuz da olabiliyor.

Bir de bedava hizmet veren kurumlar var. 'Legal Services of New Jersey' diye bir kurum var mesela. Gelir düzeyi düşük insanlardan ücret almayıp yasal temsilciliklerini üstleniyorlar.

Polis çevirmelerindeki kişisel haklar nelerdir?
İlk hakkınız, sessiz kalma hakkıdır. Bu yasal bir haktır. Polisin sadece yasal sorularına cevap vermeniz yeterlidir. Özel sorulara cevap verme zorunluluğunuz yoktur. Tabii saygı çerçevesinde.

Örneğin, polis aracınızı durdurduğunda, bagajına ve içine bakmak isteyebilir, ancak sizin reddetme hakkınız var. Amerika'daki vatandaşlık haklarına göre, polis elinde arama emri olmadan aracınızı arayamaz aslında. Sorun yaşamadan bunu reddedebilirsiniz.

Fakat, şüphe uyandıracak bir delil var ise, mesela hemen sürücünün yanında alkol şişeleri gibi, o zaman polis hem alkol ölçümü hem de aracı arama hakkına sahiptir. Tutuklanma ya da gözaltına alınma durumunda ise yine sessiz kalma hakkına sahipsiniz. Bir avukat talep edebilirsiniz. PBA polise bağış kartlarının, polis çevirmelerinde çok avantaj sağladığını da hatırlatalım.

Eğer yasal olarak haksızlığa uğradığınızı düşünürseniz, polislerin rozet ve devriye araç numaraları ile nereye bağlı olduğu bilgilerini mutlaka alın. Eğer şiddet gördüyseniz, mutlaka fotoğraf çekin. Eğer polisin haklarınızı ihlal ettiğine inanıyorsanız, kurumun içişleri birimine sivil şikayet kurumuna yazılı şikayette bulunabilirsiniz. Hatta isim vermenize bile gerek yok. Bu bilgiler aşınıza gelen tüm olaylarda geçerlidir.

Eğer polis şiddetine şahit olursanız ne yapmalısınız?
Güvenli bir mesafede kalın ve her şeyi telefonunuzun kamerasına kaydedin. Mesela New Jersey yasalarına göre, polisin görevine engel olmayacak şekilde her koşulda polisin görüntüsünü kaydedebilme hakkına sahipsiniz. Yani kayıt aldığınızı saklamanıza gerek yok.

Yine polislerin rozet ve devriye aracının numarası, isimleri hangi merkeze bağlı oldukları ve kaç kişi oldukları gibi bilgiler önemli. Şikayette bulunabilmeniz için.

Kapınıza polis geldiğinde haklarınız nelerdir ve kendiniz için riski nasıl azaltabilirsiniz?
Asla memuru evin içine davet etmemelisiniz. Kapıda görüşün ve mutlaka kimliklerini göstermelerini isteyin.

İmzalı onaylı yasal bir arama emri göstermedikçe, polisi içeri almak zorunda değilsiniz. Kapıyı
açmadıysanız ve eğer polisin elinde arama emri varsa, kapının altından atmasını ya da okuyabilmeniz için pencereye tutmasını isteyin.

Arama emrinde, evin hangi bölümünün aranması belirtiliyorsa, polis sadece o bölgeyi arayabilir. O sebeple arama emrini mutlaka okumalısınız. Diyelim emir kağıdında, yalnızca üst katın aranması talimatı varsa ve polis yine de alt katı da arayıp aleyhinize bir delil bulursa, haklarınızı ihlal etmiş olacağından bu delil geçersiz sayılacaktır. Haklarınızı bilmeniz bu açıdan önemli.

Eviniz aranırken sorulan sorulara yine cevap vermeme hakkına sahipsiniz. Avukatınız olmadan hiçbir soruya cevap vermemek her koşulda en doğrusu. Ama mutlaka yanlarında durup nereye
girdiklerini, neleri aldıklarını iyi gözlemleyin. Hatta not alın.

Eğer misafirseniz kapıyı açmama hakkına sahipsiniz.

Toplum içinde polis tarafından durdurulursanız haklarınız nelerdir?
Yine sessiz kalma hakkına sahipsiniz. Yüksek bir sesle, sessiz kalma hakkınızı kullanacağınızı polise belirtin.

Üzerinizin ya da eşyalarınızın aranmasına razı olmak zorunda da değilsiniz. Ancak polis silah
taşıdığınızdan şüphe duyarsa üzerinizi elle arayabilir.

Sakin kalın, görevlilerden kaçmayın, direnmeyin ve görevlerine engel olacak bir davranışta
bulunmayın. Saygılı olun. Yalan beyan ya da sahte belge sunmayın. Ellerinizi daima polisin
görebileceği şekilde tutun.

Eğer tutuklanırsanız ve avukat karşılayacak maddi güce sahip değilseniz, devlet size bir avukat
atayacaktır.

KAYNAK: TASCTV

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com