• Reklam

ABD'de Şirket Kurmak İçin En Avantajlı Eyaletler

Amerika Birleşik Devletleri’nde her eyalette farklı yasalar işlediği için, şirket kurmayı planlayanlar açısından farklılıklar gösterecektir. Finansal haklar ve avantajlar açısından hazırladığımız detaylı haberi mutlaka okumalısınız.

Reklam
ABD'de Şirket Kurmak İçin En Avantajlı Eyaletler
17 Eylül 2020 - 12:21 - Güncelleme: 17 Eylül 2020 - 12:31
  • Reklam
“Şirket Kurmak ABD’de Hangi Eyaletlerde Avantajlıdır?
 
Şirket Kurmak ABD Eyaletlerinde Farklı Avantajlara Sahiptir
Şirket Kurmak ABD’de her eyalette farklı finansal haklar ya da avantajlar sağlayabilmektedir. Bundan önceki “Amerika’da şirket kurmak” başlıklı bloğumuzda şirket kurmada izlenilecek aşamaları ve aşamalar içinde yer seçiminin önemini çok kısa anlatmıştık.
 
Kısaca yer seçimini etkileyen faktörlerin; genel giderler, hayat pahalılığı, kalifiye elemanlara ulaşım, ağ pazarlama imkanları, iş ve yatırımcı dostu bir çevrenin olması, vergi oranları ve mevzuatı ve yatırımcılara sundukları cazip imkanlar sunulması olduğunu ifade etmiştik.
 
Siz de yapacağınız lokasyon çalışmasında, şirket kurmanın ABD’nin hangi eyaletlerinde daha avantajlı olacağına karar vermeniz gerekecektir. New York, Washington, Los Angeles, Wyoming, Texas veya Nevada gibi popüler eyaletlerden hangisinde yatırım yapacaksanız bunun kararlaştırılması ve sunacağı avantajları öğrenmek önemlidir.
 
Yapılacak incelemelerde; 
Eyalet veya bölgenin demografik yapısı, yaşlı ve genç nüfus oranları, bölgenin bir emekli yerleşim yeri olup olmadığı, eğitim kurumlarının bölge içindeki önemi, spor tesislerinin durumu ve etkinliği, yaz-kış nüfus değişimi gibi hususların incelenmesi gerekecektir.
 
Eyalet lojistik ağının, havaalanlarının ve limanların yoğunluğu ile diğer bölgelerle bağlantısı dikkate alınması gereken önemli bir unsurdur. Günümüz işletmelerini bir adım öne geçirecek ve başarılarında önemli rol oynayacak hususların başında teslimat hızı gelmektedir. Dronla teslimatın yaygınlaşması önemli bir tehdit ya da fırsat unsuru olabilir. Hızlı olan kazanır.
 
İhtiyacınız olan kalifiye iş gücünün temin edilebilirliği ve genel ücret seviyelerinin ne olduğu, sizin eleman temininizi olumlu ya da olumsuz olarak etkiler. Özellikle kümelenmenin olduğu aynı sektörde iş yapan başka firmaların varlığı eleman temininde ve maliyeti düşürmede yardımcı olabilir.
 
Eyalet mevzuatının, mahkemelerin ve görevlilerin yatırımcı dostu olup olmaması durumu en çok konuşulan konuların başında gelmektedir. Mesela Daleware mahkemelerinin ihtilafları çözmede ne kadar hızlı ve tecrübeli olduğu konusunda yaygın bir kanı mevuttur. Daleware eyaletinin 110 yılı aşkın tecrübesi bu konuda çok büyük bir kazanım olabilir. 
 
Vergi mevzuatı ve oranları tüm işletmelerin ana değerlendirme konusudur. Bazı eyaletlerde eyalet vergisinin sıfır olması, bazı eyaletlerde yıllık raporlama ücretlerinin 300 dolar gibi düşük seviyelerde olması maliyetleri etkilemektedir.
 
Ne tür bir vize talebiniz olacak. Amerika’da şirket kurmak kurallar bütünü olduğundan bu konuda uzman desteği önemlidir. Vize türlerinin sağladığı haklar konusunda nüansları bilmeyebilirsiniz. E-2 vizesi veya E-5 vizesi ya da L1-Avizesinin mi sizin durumunuza daha uygun olacağını uzman bir Avukata danışarak karar vermek daha makul olacaktır.
 
Amerika’da şirket kurmak konusunda dikkat edilecek en önemli konuların başında vergi mevzuatı ve vergi oranları gelmektedir.
 
41 eyalette değişik oranlarda gelir vergisi mevcuttur. Ancak bazı eyaletlerde bu oran sıfırdır. Bu eyaletler şu şekildedir:
Wyoming
Washington
Texas
South Dakota
Nevada
Florida
Alaska 
 
New Hampshire ve Tennessee eyalet ücretler üzerinden gelir vergisi almazlar, sadece temettü ve faiz gelirleri vergilendirilir. Yukarıda listelenenler dışında, vergi oranlarının en düşük olduğu eyaletler ise şöyledir:
Colorado
Alabama
Georgia
Hawaii
Louisiana
New York 
 
Eyalet vergilerin en yüksek olduğu eyaletler ise şu şekildedir:
California
Indiana
Mississippi
Rhode Island
Tennessee
 
Eyalet vergisi ve satış vergisi oranı en düşük olan eyaletler, barındırdığı avantajlar nedeniyle LLC (sınırlı sorumlu şirket) kurmak için daha ideal olabilir. 
Bunlar:
Alaska
Hawaii
Wyoming
Wisconsin
Maine
 
Hangi eyalette olursanız olun, belirli eyaletlerin ve şehirlerin eyalet genelinde vergi oranına ek satış vergisi ekleyebileceğini unutmayın. Amerika’da şirket kurmak konusunu lokasyon maliyeti önemli ölçüde etkilemektedir.
 
Eğer kuracağınız şirket bir gayrimenkul şirketi ise her bir gayrimenkul için bir LLC olmak üzere grup LLC kurmanız daha mantıklı olacaktır. Ancak bu sadece belli eyaletlerde mümkün olabilmektedir. Bunlar: 
Utah
Texas
Tennessee
Puerto Rico
Oklahoma
Nevada
Montana
Missouri
Kansas
Iowa
Illinois
District of Columbia
Delaware
Alabama
 
Ancak bazı eyaletler başka eyaletlerde kurulmuş grup LLC’lerin kendi eyaletlerinde faaliyet göstermesine izin vermektedir.  
 
ABD’de şirket kurmanın Daleware, Wyoming ve Nevada eyaletlerinde daha avantajlı olduğu konusunda yaygın bir kanaat vardır. Yaptığımız detaylı incelemelerde Delaware eyaletinin bu konuda çok ileride olmasına rağmen Wyoming eyaletinde hiç eyalet vergisi alınmıyor olması ve IRS (Vergi Kurumu) gibi mali kurumlarla bilgi paylaşma zorunluluğunun olmaması konularında daha önde olabileceği görülmektedir. Bu konuyu daha detaylı olarak ilerleyen bloglarımızda ele almaya devam edeceğiz.
 
Şirket kurmak ABD’de kolay olmakla beraber, maliyetleri düşürmek amacı ile ülke genelinde hangi eyaletlerin ne gibi vergi düzenlemeleri olduğu konusunda kısaca bilgi vermeye çalıştık. 
 
Ancak eyaletler arası farklılıklar olduğu gibi aynı eyalet içinde farklı bölge ve yönetim birimleri arasında da farklıklar olacağını hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.
 
Bu sebepten konu hakkında uzman avukat desteğinin önemini bir kez daha vurgulamak isteriz.”
 
Kaynak: https://www.jonallaw.com
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com