• Reklam

ABD'de Sokak Röportajı: Türkleri Tanıyorlar Mı?

Ezgizem kendi Youtube kanalında, Amerikalı ve orada bulunan turistlere Türkiye ve Türkler hakkında ne düşündüklerini sorma cesaretini göstererek, sosyal bir deneye imza atıyor. Bunun için de kalabalık ve kozmopolit bir yer olduğu için Hollywood Bulvarı'nı seçmiş. Bakalım, yabancılar Türkleri tanıyor mu? Tanıyorlarsa ne düşünüyorlar? Önyargıları var mı?

Reklam
ABD'de Sokak Röportajı: Türkleri Tanıyorlar Mı?
26 Şubat 2021 - 21:43
  • Reklam
Ezgi'nin şansına ilk görüştüğü kişi daha önce Ankara'da bulunmuş ve Türkleri seven bir Ukraynalı çıkıyor. Hatta Ezgi, Türk olduğunu söyleyince, o da hemen "merhaba" diyerek Türkçe karşılık veriyor. Bu durum Ezgi'yi hem şaşırtıyor hem de mutlu ediyor. Çünkü yabancılar bizler kadar sıcak kanlı olmadıkları için, reddedilme korkusu yaşadığını videonun başında belirtmişti. Ukraynalı turist ayrılırken de "görüşürüz" diyerek yine Türkçe konuşuyor ve Ezgi'ye oldukça sıcak davranıyor.

Daha sonra yılanıyla şov yapan birine aynı soruyu yöneltiyor Ezgi: "Türkiye'yi biliyor musunuz?
Türkleri tanıyor musunuz?"
Bu sefer de bir başka komşu millet Yunanistan çıkıyor karşımıza. Hatta o da "zor, buyurun, gel buraya" gibi Türkçe karşılıklar veriyor arada. Yunan arkadaş, Türk yemeklerini, Türk insanını ve İstanbul'u çok sevdiğini söylüyor. Ayrıca İstanbul'un daha önce Konstantinopolis olduğunu da bir dip not olarak araya sıkıştırıyor! Bir de tabii, baklava ve kahvenin Türk mü, yoksa Yunan mı olduğunu soruyor. "Türk" cevabını alınca da "ikisi de aynı" şeklinde cevap veriyor.

Arada röportajdan kaçan insanlar da çıkıyor Ezgi'nin karşısına!

Yine Amerikalıya denk gelemeyen Ezgi, bu sefer nereli olduklarını sormadığı az İngilizce konuşabilen 2 kadına Türkleri soruyor. Onlar ne yemeklerimizi biliyor, ne Türkiye hakkında bir şey biliyorlar, ne de Türkleri tanıyorlar. Ama tek söyleyebildikleri güzel plajlar olduğu.

Yine Amerikalıya denk gelemeyen Ezgi bu defa, Uzakdoğulu birisiyle röportaj yapıyor. Türkiye ve Türkler deyince hiçbir şey bilmediğini düşünen arkadaşın hafızası, İstanbul'u duyunca bir anda canlanıyor. Ama sadece Beşiktaş ve Galatasaray ve birkaç futbolcuyu bildiği ortaya çıkıyor.

Ezgi, bu defa tanıdığı Amerikalı bir arkadaşının yanına giderek bizleri soruyor. Sam, yalnızca 3 Türk tanıdığını ama onları çok sevdiğini söylüyor. Türk yemeklerine ve özellikle de Türk kahvesine bayıldığını belirtiyor.

Arada Türkiye'yi, İstanbul'u hayatında hiç duymamış insanlar da çıkıyor.

Görüştüğü iki Amerikalı Türkiye'yi duymuş olmasına rağmen, hakkında hiçbir bilgiye sahip değil
maalesef.

Bu defa da, İsrailli ve Amerikalı iki arkadaşla karşılaşıyor Ezgi. İsrailli olan 10 yıl önce Türkiye'ye tatile gelmiş. Ülkeyi ve Türk insanlarını sevdiğini ve güzel bulduğunu belirtiyor İsrailli. Amerikalı olan biraz tiye alıyor bu durumu!

Sonunda Amerikalı hatta Los Angeles'tan 4 kıza denk geliyor Ezgi. Bir tanesinin Türk arkadaşları var ve olumlu şeyler söylüyor. Genel olarak diğerleri de Türk yemeklerini özellikle de döneri ve kebapları sevdiklerini söylüyorlar.

Alman bir kızla da karşılaşınca tabii Türkleri bilmemesi imkansız oluyor. Ama yine de çok fazla bir bilgiye sahip değil.

KAYNAK: Ezgizem

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com