• Reklam

ABD'deki Yangınlarda Ölenlerin Sayısı 36'ya Çıktı

Amerika'da California, Oregon ve Washington eyaletlerini etkisi altına alan yangınlar bir türlü söndürülemiyor. Ölü sayısının 36'ya yükseldiği felaketle ilgili bilgi almak için bölgeye giden Trump tepki çeken ifadeler kullandı. Yangınların küresel ısınmayla ilişkisini reddeden Trump, "Merak etmeyin soğuyacak, sadece izleyin" dedi.

Reklam
Reklam
ABD'deki Yangınlarda Ölenlerin Sayısı 36'ya Çıktı
15 Eylül 2020 - 09:18 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 00:52
Reklam

Amerika Korona virüs felaketinin yani sıra diğer yandan da yangın felaketiylede boğuşuyor.California, Oregon ve Washington eyaletlerini etkisi altına alan 100'den fazla yangın haftalardır söndürülemiyor.

Yetkililer, 17 binden fazla itfaiyecinin gece gündüz demeden mücadele ettiği yangınlarda şu ana dek California’da 25, Oregon’da 10 ve Washington’da bir olmak üzere toplam 36 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

2020’nin başından bugüne kadar California’daki yangınlarda yaklaşık 8 milyon hektarlık alan küle döndü. Bu neredeyse Connecticut eyaletinin büyüklüğüne eşit. Üç eyalette süren yangınlarda ise 15 Ağustos’tan bu yana 1.9 milyon hektarın yandığı belirtiliyor.

Meteorolojist Dan Borsum, yangınların kontrol altına alınamaması ve hızla yayılmasının nedenlerine açıklık getirdi.

İtfaiyecilerin alevlerin yanı sıra kuvvetli rüzgar ve düşük nemle de mücadele ettiğini belirten Borsum, yangın bölgelerindeki kuru hava şartlarının alevlerin büyümesine imkan sağladığını belirtti.

Amerika Başkanı Donald Trump, yangınlarla ilgili bilgi almak için California eyaletinin başkenti Sacramento’ya gitti. Burada California Valisi Gavin Newsom’la bir araya gelen Trump, toplantının ardından soruları da yanıtladı.

Eyaletin Doğal Kaynaklar Dairesi Başkanı Wade Crowfoot, bu yıl bölgede Ölüm Vadisi’ndeki 54 derecelik sıcaklık rekorunu hatırlatırken, küresel ısınmanın yangınlardaki rolünü sordu.

Küresel ısınmanın yangılardaki payını reddeden Trump, “Ağaçlar kısa bir süre içinde devrildiğinde çok kuruyor. Adeta bir kibrit çöpüne dönüyorlar ve patlıyorlar. Bu daha çok ormanların idaresiyle ilgili bir sorun” diye konuştu.

Crowfoot bu cevaba karşılık olarak, “Eğer bilimi reddedersek insanları koruyamayız. Keşke bilim de sizinle aynı fikirde olsaydı” dedi.

Başkan Donald Trump ise, “Merak etmeyin soğuyacak. Sadece izleyin. Bilimin bunu gerçekten bildiğini sanmıyorum” dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com