• Reklam

ABD'den Türkiye'nin Aleyhine Karar

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın veto ettiği, Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını isteyen 2021 savunma bütçe tasarısını, tekrar onayladı.

Reklam
ABD'den Türkiye'nin Aleyhine Karar
30 Aralık 2020 - 03:18
  • Reklam
Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Donald Trump'ın daha önce veto ettiği, Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımlarının uygulanmasını öngören 2021 savunma bütçe tasarısını, yeniden onayladı. Oylamada 322 vekil evet oyu verirken, 87 vekil ise hayır oyu kullandı.

Tasarının Türkiye Kısmı
Onaylanan savunma bütçesi tasarısında, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında, Rusya ile önemli boyutta bir işlem olarak kabul edildi ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara, CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, Başkan'ın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların 'ithal edilen malları' kapsamaması istendi. Ancak Trump yönetimi, söz konusu CAATSA yaptırımlarını Türkiye'ye uyguladığı için yeniden yaptırım uygulanması beklenmiyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com