• Reklam

ABD Hapishanelerinde %9'u Müslüman

Amerika Birleşik Devletleri'nin hapishanelerindeki Müslümanlara dair geçtiğimiz hafta yayınlanan raporda ürkütücü veriler bulunuyor. - Müslümanlar ABD nüfusunun %1’ine eşitken hapishanelerdeki oranları %9. - Çok sayıda hapishane helal et vs gibi hakka hukuka özen göstermiyor.

Reklam
Reklam
ABD Hapishanelerinde %9'u Müslüman
28 Temmuz 2019 - 21:42
Reklam

Amerika'da Müslümanların yaşam kalitesini araştıran Muslim Vocates Sivil Toplum kuruluşu 34 eyalette bulunan 50 hapishanede yaptığı araştırmayı yayınladı. 50 hapishaneden veri toplamak için başvuran kuruluş 43 hapishaneden cevap alabildi. Raporda Müslüman mahkumların Ramazan ayında Müslümanlara yönelik sahur ve iftar çıkmadığı, sakal bırakılmasına izin verilmediği, başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere, dini kitaplara erişim imkanı bulamadıkları, namazlık, takke gibi dini malzemelerin bulundurulmasına izin verilmediği, Cuma namazı başta olmak üzere namaz saatleri bilgisinin verilmediği, helal yemek bulamadıkları tespit edildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Müslüman nüfusun kölelikle arttığını belirten raporda, köle tüccarları tarafından Batı Afrika'dan getirilen insanların büyük çoğunluğunun köle olduğuna dikkat çekildi. 

1993 yılında yapılan düzenleme ile mahkumların dini özgürlük yasasında tüm mahkumlara dini simge ve kıyafetlerin serbest olduğuna dikkat çekilen raporda, başta Arkansas eyaleti olmak üzere bir çok eyalette bu yasanın ihlal edildiği aktarılıyor. 

HAPİSHANELERDE MÜSLÜMAN SAYISI ARTIYOR

Amerika'da sosyal medyanın önde gelen sitelerinden olan, çoğuna göre bir bilgi kaynağı olan Quora üzerinden başlayan tartışma eski bir gündemi yeniden canlandırdı. Ülkede yapılan son araştırmalar ünlü tv kanalı CNN'de de masaya yatırıldı. Amerikan hapishanelerinde Müslüman olanların sayısı her yıl yüzde 20 oranında artış gösteriyor. 

ABD'de yaşanan bu durum sosyal medya kullanıcıları arasında da tartışıldı. Pek çok kişi hapishanelerde neden İslamiyet'e ilgi var sorusunu sordu.

Bu sorunun pek çok kullanıcı açısında farklı cevapları oldu. Örneğin sosyal medya kullanıcısı Vincent Mazzali'ye göre hapishanelerde insanlar büyük bir yalnızlık ve boşluk içine düşüyor. Bu anlarda sığınması gereken bir 'yüce güç' ihtiyacı doğuyor. Modern Hristiyanlık ise bu talebe cevap vermekten oldukça uzak. Ayrıca ABD hapishanelerinde Müslümanlar talep ederse kendilerine bir imam veriliyor. Bu imam sadece Müslümanlara ibadet hizmeti vermiyor, hapishanedeki herhangi bir dinden veya ırktan her insana karşı şefkatle yaklaşıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com