ABD, INF’nin Yasakladığı Bir Füzeyi Test Etmeye...

ABD, INF'nin Yasakladığı Bir Füzeyi Test Etmeye Hazırlanıyor'

SSCB döneminde imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) bugün itibarıyla resmen çekilen ABD'nin, anlaşma kapsamında yasaklanan bir silahı önümüzdeki haftalarda test edeceği belirtildi.

02 Ağustos 2019 - 20:16

1987 yılında imzalanan INF'nin resmen sona ermesinin ardından Washington'un anlaşmanın şartlarına uymayan bir füzeyi deneyeceği basına yansıdı. 

Associated Press'e konuşan ismi açıklanmayan bir üst düzey kaynak, yapılacak testin çok önemli olmadığını savunarak, Washington'un amacının Moskova'yı provoke etmek olmadığını belirtti.

Kaynak, "Zira ABD, 32 yıl boyunca anlaşmaya bağlı kaldı ve anlaşma kapsamında yasaklanan silahları etkili biçimde konuşlandırmak için yıllara ihtiyacı var" dedi.

ABD'nin INF'den çekilmesini eleştiren Rus Dışişleri, "Washington, çok ciddi bir hata yaptı. ABD, Rusya'nın sözde INF ihlalleri hakkındaki dezenformasyona dayanan bir propaganda kampanyası yürüterek INF'yle ilgili başa çıkılamaz bir kriz yarattı. Nedeni belliydi: ABD, INF'nın koyduğu kısıtlamalardan kurtulmak istiyordu" ifadelerini kullanmıştı.

Anlaşmanın sona ermesi, ABD’nin Rusya’yı söz konusu anlaşma ile yasaklanan tipten yeni bir füze geliştirmekle suçlayıp INF’den çekilmesini izliyor. Nitekim suçlamaları reddeden Rusya da ABD’yi takiben anlaşmayı askıya almıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Gossip Girl' boss on creating a 'Marvel'-like uni
'Gossip Girl' boss on creating a 'Marvel'-like uni
Kendall Jenner stepped out in the perfect party dr
Kendall Jenner stepped out in the perfect party dr