ABD Konsolosluk Çalışanı İstiklal Marşını Okudu

ABD Konsolosluk Çalışanı İstiklal Marşını Okudu

Amerika Birleşik Devletleri'nin Adana Başkonsolosluğunda çalışan Jakob Curatola-Wozniak, bugünün onuruna İstiklal Marşı’nı seslendirdi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği videoyu sosyal medya hesabından "12 Mart 1921’de kabul edilen #İstiklâlMarşı'nın yazarı #MehmetAkifErsoy'u saygıyla anıyoruz." mesajı ile yayınladı.

12 Mart 2019 - 21:17

Eşiyle birlikte ABD Adana başkonsolosluğunda çalıştığını ifade eden Yahudi asıllı  Jakob Curatola-Wozniak "İstiklal marşını şans eseri öğrendim. 4 Temmuz ABD'nin bağımsızlık günü dolayısıyla İncirlik üssünden İstiklal Marşını bilen birini davet etmek istedik. Ancak kutlamaları 1 hafta öncesinden iptal ettiler. Bende biraz İstiklal Marşını öğrenmiştim. Okumayı önerdim. Böylece geliştirdim." dedi.

Başka ülkelerin istiklal marşlarını öğrenciyken okulda okuduğunu belirten Wozniak "Tabi bir ülkenin milli marşını resmi etkinlikte söylemek çok farklı. Hazırlık yaparken büyük özen göstermek gerekiyor. Herkes milli marşını biliyor ve milli marş insanlar için büyük gurur meselesi." şeklinde konuştu.

İstiklal Marşına çalışırken biraz zorlandığını dile getiren Wozniak "Şiir ünlü şair Mehmet Akif Ersoy tarafından Osmanlı Türkçesi ile yazılmış. Dolayısıyla pek aşina olmadığım bir çok Türkçe kelime ile karşılaştım. Genelde pratik yaptım ve marşı tekrarla öğrendim. Hata yapmayana kadar tekrarladım. Konsolosluktaki ofisime kapandım. Dinleyenleri gözümün önünde canlandırdım. Yapılması ne gerekiyorsa onu yaptım. Bazı Türk meslektaşlarımın önünde defalarca okudum. Onlar bana tam not verince tamam dedim bu iş oldu." diye konuştu.

İstiklal Marşını, ABD milli marşı ile kıyaslayan Jakop Curatola Wozniak "Her iki ülkenin milli marşında bağımsızlık mücadelemiz yatıyor. Marşlarımızda yaşanan bütün zorluklara rağmen umut hissi var. Amerikan milli marşının ne kadar zor olduğunu herkes bilir. İki ülke milli marşındaki ses genişliğine sahip çok az sayıda milli marş vardır. Bence en önemli fark, ABD milli marşının solo söyleniyor olması. İstiklal marşı birlikte koro olarak söyleniyor. Ben İstiklal marşının hep beraber söylenmesini seviyorum. İstiklal marşı birlikte söylendiğinde ortaya gurur ve birliktelik hissi çıkıyor. İnşallah bu benim için onurdur. "dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu CNN'i Denetime Çağırdı
İmamoğlu CNN'i Denetime Çağırdı
THY'den Amerika'da İftar
THY'den Amerika'da İftar