• Reklam
Reklam

ABD Konsoloslukları Açık mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs Salgını hala aşılabilmiş değil. Dünyanın hemen her ülkesinde hayatı olumsuz yönde etkileyen salgın için aşılama çalışmaları açısından önemli bir yol kat edilmiş olmasına rağmen pek çok alanda hayat olağan akışına dönebilmiş değil.

Reklam
ABD Konsoloslukları Açık mı?
03 Haziran 2021 - 12:26
  • Reklam
Ülkeler kendi vatandaşları için aşılama ile içerde bir güven ortamı yaratmaya çalışsalar da ülkeler arası faaliyetler virüsün taşınması açısından halen büyük risk taşımakta.

Dolayısı ile salgının etkilerinin en yoğun görüldüğü ve muhtemelen görülmeye devam edeceği alanların başında uluslararası faaliyetler, ticaretler ya da seyahatler geliyor.

Ülkeler birbirlerini kırmızı listelere alıyor, seyahat kısıtlamaları uyguluyor ve hatta konsolosluk faaliyetlerini tamamen ya da kısmi olarak askıya alıyor. Türkiye’de durum biraz daha karışık zira kimi ülkeler Türkiye’ye doğrudan seyahat engeli uygularken kimi ülkeler tedbirleri çok daha esnek tutuyor. Türkiye’nin uyguladığı kısıtlamalar ise yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde oldukça esnetilmiş durumda ve amacın turizm sezonunu canlandırmak olduğuna şüphe yok.

Türkiye ile ABD arasındaki vize ve seyahat süreçleri hakkında görüşme gerçekleştirdiğimiz amerikadasirket.com Müşteri İlişkileri Uzmanı Hakan Yıldız’a göre; “Türkiye ile Amerika arasında ise daha farklı bir durum söz konusu. Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkemizde bulunan konsoloslukları vize işlemlerini askıya almış durumda.

Pandeminin ülkemizde ve Amerika’daki yoğunluk durumuna göre dönem dönem tamamen kapanma yoluna giden konsolosluklar an itibariyle oldukça kısıtlı olarak çalışmalarını yürütmekte. Kısıtlı çalışma durumunda herhangi bir yeni vize başvurusu alımının olmadığını belirtmekte fayda var. Kısıtlı çalışma sürecinde yalnızca Türkiye’de bulunan ABD vatandaşlarının işlemleri hakkında hizmet sağlanmakta.”

Konsoloslukların ne zaman açılacağına dair görüşlerine başvurduğumuz amerikadasirket.com'dan Hakan Yıldız bu konuda maalesef herhangi bir resmî açıklama ya da bilgi bulunmadığını iletiyor ve ekliyor; “Amerika Dış İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “Diplomacy Strong Plan’da” konsolosluklar için üç aşamalı bir açılma planlaması öngörülmekte. Birinci aşamada %40 personel ile açılacak olan konsolosluklar ikinci aşamada %80 personel ile hizmet verecekler. Üçüncü aşamada ise % 80 ve üzeri personel ile faaliyete geçmeleri öngörülüyor. Tabi bu aşamalar tamamen konsoloslukların bulundukları ülkelerdeki salgının durumuna göre belirleneceği için Türkiye’de takvimin nasıl ilerleyeceğine dair net bir veri elde edemiyoruz. Aynı şekilde ABD konsolosluklarının kısmen ya da tamamen kapalı olduğu pek çok ülke için aynı plan geçerli ancak edindiğimiz bilgiye göre planın uygulanmasında her ülke için ayrı bir çalışma uygulanacak. Aşılama çalışmalarının diğer dünya ülkelerine göre çok daha iyi durumda olduğu birçok Schengen ülkesinde dahi konsolosluklar kısmen ya da tamamen kapalı durumda.”

Hakan Yıldız ABD konsolosluklarının kapalı olmasının iki farklı boyutu söz konusu olduğunu belirtiyor. Bir yandan Amerika’ya yabancı girişini kontrol altında tutarak ülke içindeki salgını kontrol altında tutmak. Diğer yandan ise konsolosluk çalışanlarının yoğun kalabalıklar ve başvuru sahipleriyle yakın temasta bulunmalarını önlemek.

“Her iki boyut için de konsoloslukların yakın dönemde açılması konusunda iyimser olmak pek mümkün görünmüyor. Ayrıca bir açılma söz konusu olduğunda dahi yoğun bir iş yükü ile karşı karşıya kalacak konsoloslukların oldukça düşük bir verimlilikler hizmet sunacakları muhtemel.” Yine de mevcut durumda vize başvurusu yapmanın önünde bir engel bulunmadığını belirtmekte fayda var. Güncel sorgulamalarda Kasım 2022 yılına vize randevusu almanız mümkün. Amerika’da şirket kurulumu, vergi ve vize danışmanlığı hizmetleri sunan ameriakdasirket.com'u ziyaret ederek vize danışmanlığı da dahil pek çok konuda destek alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com