ABD'li Doktor, Reçeteye Esrarlı Kurabiye Yazdı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde doktorluk yapan Dr. William Eidelman, 4 yaşındaki küçük hastası için hazırladığı reçeteye tıbbı amaçlı esrarlı kurabiye yazması nedeniyle lisansını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

ABD'li Doktor, Reçeteye Esrarlı Kurabiye Yazdı
30 Ocak 2019 - 07:56

Kaliforniyalı bir doktor, dört yaşındaki hastasına kenevir içeren kurabiye yazdığı için lisansını kaybedebilir.

ABD'de bir doktor tarafından küçük bir çocuğa konan bipolar ve dikkat eksikliği tanısı koydu.

Ancak daha sonra Kaliforniya Sağlık Kurulu, tanıyı koyan doktorun lisansının iptali için başvursa da doktor konuyu mahkemeye taşıyarak temyiz başvurusunda bulundu.

Kurulun, doktorun lisansını bir çocuğa kenevir reçetesi verdiği için iptal etmediği, ancak bakım ve tedavi konusunda ihmalkar davrandığı ve böyle bir durumda bir psikiyatriste danışmadığı için iptal ettiği aktarıldı.

Çocuğunun okuldaki kötü davranışları sonrasında baba 2012 yılı Eylül'ünde doktor Eidelman'a çocuğunun durumunu danıştı. Doktor Eildelman, çaresiz babaya oğluna düşük miktarlarda esrar vermesi tavsiyesinde bulundu.

Olay, okul hemşiresinin çocuğa öğle yemeğinde içerisinde düşük miktarda esrar bulunan kurabiye vermesi sonrası ortaya çıktı.

BABA DA ESRAR KULLANIYORMUŞ

Çocukluk döneminde,çocuğu gibi dikkat dağınıklığı ve bipolar bozukluğa sahip olan babanın reçeteli ilaçlar konusunda olumsuz bir deneyime sahip olduğu ve kendisini ‘İnsan formunda bir kobay faresi' olarak gördüğü aktarıldı.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde esrar kullanımın başlayan baba, esrar kullanımının kendisini sakinleştirdiğini ve daha önce öfkeyle yaklaştığı kişilere ve özellikle eşine karşı olan davranışlarının olumlu yönde değiştiğini dile getirdi.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde tıbbı amaçlı esrar kullanımı 1996 yılından beri yasal, tahminlere göre doktor Eildman binlerce hastaya düşük dozda esrar kullanımını tavsiye etmiş olabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum