• Reklam
Reklam

ABD'nin En İyi Avukatlarından Biri: Erol Gülistan

Amerika Birleşik Devletleri'nde, her meslek grubunda büyük başarılara imza atan Türkler var ve göğsümüzü kabartıyorlar. İşte onlardan birisi de, Amerika'da 40 yaş altı en etkin 40 ceza avukatından biri olan Erol Gülistan. Önce Vatan gazetesinden Anıl Sural'ın kendisiyle yaptığı röportajı paylaşıyoruz...

Reklam
ABD'nin En İyi Avukatlarından Biri: Erol Gülistan
03 Mayıs 2021 - 15:16 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 16:34
  • Reklam
"Amerika'da 40 yaş altı en etkin 40 ceza avukatından birisi Türk Anıl Sural röportajı...

ABD'de Ceza Hukuku Alanında Lider Avukat: Erol Gülistan

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Türk kökenli avukatların sayısı artmaya devam ediyor.
Genellikle New York Eyaletindeki avukatlık sınavını geçen Amerikalı Türk avukatlar federal davalara bakıyor ve asıl odak noktaları göçmenlik hukuku oluyor. ABD'deki Türklerin en fazla yaşadığı New Jersey eyaletinde ise 10 yılı aşkın süredir avukatlık yapan Erol Gülistan ceza hukuku alanına yoğunlaşmış. Aynı zamanda ticaret ve aile hukuku davalarına da bakan Gülistan, New Jersey'de ceza hukuku konusunda 40 yaş altındaki en iyi 40 avukattan birisi seçilmiş. Türklerin ABD'de yasal olarak zorlandığını görünce kolları sıvayan Erol Bey zaman zaman gönüllü olarak da Türk - Amerikan Toplumunu destek oluyor. TASC TV'de The Lawyer's Talk Show ile de başarılı programlara imza atıyor. İlerleyen süreçte daha farklı ve güzel yerlerde de göreceğimiz Avukat Erol Gülistan ile ABD'deki hayatından, hukuk alanıdaki başarısına kadar her şeyi konuştuk.

Öncelikle Amerika hikayeniz nasıl başladı?
Aslında ilk önce babam Amerika'ya gelmiş. Zorlu bir yolculuğu olmus. Kendisi Osmanlı Devleti'nden sonra azınlık olarak orada kalan Türklerden. O zamanlar Bulgaristan'dan Türkiye'ye sınırda mayın olduğu için gidemiyor. Babam da Yunanistan tarafına geçiş daha rahat olduğu için Kırcali'den geçiyor. Ve daha iyi bir yaşam ve hayat için 1968'de New Jersey'ye gelmiş. Daha sonra 1972'de ailesini görmek için Türkiye'ye ziyarete gidiyor. O sırada Annem de Bulgaristan'dan Türkiye'ye nüfus mübadelesi ile gelen Türklerden. Babam ve annem evlenip birlikte ABD'nin yolunu tutuyorlar. Ben de 1985'te New Jersey Passaic County'de doğdum ve tüm hayatım New Jersey'de geçti.

Neden avukat oldunuz?
Çocukluğumdan beri avukat olmayı çok istiyordum. En başta Türk - Amerikan toplumunu düşünerek çıktım bu yola. Burada insanlar yaşadıkları ülkenin dillerini ve sistemini bilmedikleri için çok zorluk çekiyor. Aslında ABD'deki Türkleri bilgilendirmek için avukat oldum. Kendime ve aileme yardımcı olma niyetim de vardı elbette ama asıl hedefim topluma da yardımcı olmaktı. Avukat olup sesleri duyulmayan ve yardıma ihtiyacı olan insanlara destek olmak istedim. İnsan hayatındaki en stresli dönemler mahkemede oldukları zamanlardır. Konuşmayı ve ikna etmeyi sevdigimden dolayı avukatligin benim için doğru meslek olduğunu düşünüyorum. Kariyerim ne olursa olsun hayatta hep insanlara yardım etmek istedim. Doktor, mühendis ya da başka mesleği de seçseydim de insanların hayatına dokunmak isterim.

Kaç yıldır avukatlık yapıyorsunuz. Biraz bahsedebilir misiniz?
New Jersey eyaletinin barosuna kayıtlıyım ve 10 yılı aşkın süredir avukatlık yapıyorum. New
Jersey'de ceza hukuku konusunda 40 yaş altındaki en iyi 40 avukattan birisi seçildim. Son zamanlarda ceza hukuku alanında çok başarılı sonuçlar aldık, büyük davalar kazandık. Bir müvekkilim 15 yıl hapis alacakken savcı ile konuştuk, anlaşıp elimden geleni yaptım. Kişi 5 gün sonra hapishaneden çıktı.

ABD'de nasıl avukat olunur bunu size de çok soran vardır. Bahsedebilir misiniz?
Ben avukat olmak için uzun yolu seçenlerdenim. Maddi ve manevi şartlar böyle gerektirdi. 18
yaşında ABD'de büyük banka ve sigorta firmalarında tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Sabah 7'de kalkıyordum gündüz işe akşam okula gidiyordum. Daha sonra sosyal hayatıma da devam ediyordum. İnsanın ailesine ve arkadaşlarına vakit ayırması çok önemli. Okul ve iş benim toplam 17 saatimi alıyordu. Daha sonra yüksek lisansa başladım. MBA yaparken içimde hep hukuk okuma isteği vardı fakat uygun zamanı bekliyordum. Hukuk sınavlarına hazırlanmak sadece 6 ay sürüyor önce LSAT (The Law School Admission Test) sınavını geçmeniz lazım. ABD'de hukuk okumanın bedeli 250 bin dolar. Bir kısmını çalışarak bir kısmını ise bursla karşıladım ve 3 yıl süren Juris Doctor denilen Hukuk Doktorası yaptım. Daha sonra da 6 ay New Jersey Avukatlık Bar sınavı için zaman harcıyorsunuz.

Hangi tür davalara bakıyorsunuz?
Genelde ceza, ticaret ve aile hukuku alanlarına bakıyorum. Koronavirüsten dolayı son zamanlarda boşanmalar normal vakte göre 15 kat arttı. İlgilendiğim davaları detaylandıracak olursam ölümlü kaza, fiziksel yaralanma, iflas, trafik, miras, vasiyetname, emlak, boşanma, görevi kötüye kullanma gibi davalarına bakıyorum. Hem Amerikalı hem de Türk çok farklı etnik gruptan müvekkillerim var.

ABD'de unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?
Bir önceki ofisimin sahibi bana müvekkil olarak geldi ve kendisi zamanında evlatlık olduğunu ve bunu 55 yaşında yani o gün öğrendiğini söyledi. New Jersey'de bir kanun var ve kişiler eğer isterlerse gerekli belgeler kendileriyle paylaşılıyor. Biz devletten belgeleri istedik ve hikayesini öğrendik. Annesinin ismine ulaşamadık ama bir kız kardeşi olduğunu bulduk. Hemen özel dedektif tuttuk ve evlerine kimlerin gelip gittiğini gözlemledik. Annesinin de yaşıyorsa 80 yaşlarında olmasını tahmin ediyoruz. İkimiz de çok heyecanlandık çünkü ertesi gün bir kadının, annesinin o eve girdiğini öğrendik. Müvekkilim annesi için bir mektup hazırladı ve bunu özel dedektif ulaştırdı. Daha sonra yüz yüze görüşüp dakikalarca ağlıyorlar. Düşünesinize 55 yıl sonra annenize kavuşuyorsunuz. Bu arada ilginç bir detay da çıktı. Aslında anne oğul her haftasonu aynı plaja yıllarca gitmişler. Annesine 2 saat uzaktaki bir plaj olmasına rağmen nedense hep orayı tercih etmiş. Bir şeyler onu oraya götürmüş. Dünya gerçekten küçük. ..."

Röportajın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
röportaj
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com