ABD’nin ilk Türk Restaurantı

ABD'nin ilk Türk Restaurantı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Connecticut eyaletine bağlı West Haven kentinde bulunan klinikte ki fotoğraflar dikkat çekiyor. Panoda West Haven'ın tarihi fotoğraflarının içinde Türk Restaurantı Türklerin ABD'ye kuruluş döneminde geldiğini gösteriyor.

18 Şubat 2018 - 00:06 - Güncelleme: 18 Şubat 2018 - 08:39

Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Türkler 1960 ihtilalinden sonra hız kazandı. Genelde Üniversite mezunu gençlerin geldiği Amerika'da örgütlenen Türklerin henüz bir tarihi yazılmamış.

ABDPOST.COM izleyicisi Zeki Göral'ın bizimle paylaştığı bir fotoğraf Türklerin ABD'ye 1800'lü yıllarda geldiğini gösteriyor. Connecticut eyaletine bağlı sınır kenti West Haven'da bir klinikteki tarihi fotoğrafların içinde Turk Restaurant dikkat çekiyor. Karayip korsanlarının sık uğradığı liman kenti olan New Haven 300 yıllık bir kent. O dönem köle pazarlarının kurulduğu New Haven'a bir çok gemi gelmesi bölgeye canlılık kazandırmış. 

Ticaret gemilerinin uğrak limanı olan New Haven, dünyaca ünlü Yale Üniversitesinin bulunması nedeniyle bir çok bilimsel çalışmalarında merkezi olmuş. 

New Haven'a 5 mil uzaklıkta olan West Haven kentinin ise 200 yıllık geçmişi var. Burada bulunan bir klinikte ki panoda bir çok fotoğraf var. Bunların arasında Türk Restaurantı fotoğrafı ilk kez yayınlanıyor. Fotoğrafın 1850li yıllara ait olduğu sanılıyor. Yunanistan'ın Kavala kentinden Amerika'ya gitmiş ve oraya yerleşmiş bir Rum karı koca tarafından kurulan Turks Restaurant, Rum ve Türk yemeklerinin yanı sıra Osmanlı bölgesinden gelen bakliyat satılıyordu. O dönem Yunanistan'ın adı bilinmediğinden Osmanlı'nın gücü ve kudretinden dolayı Turks ismi verilen Restaurant zaman içinde yer değiştirmiş ardından çocukların farklı iş yapması nedeniyle kapanmış.

Amerika Birleşik Devletleri'nin South Carolina eyaletinin bayrağındaki Hilal ve o eyalette bulunan Turk isimli kent bu eyaletin Türkler tarafından kurulduğunu iddia ediliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Police, neighbors free deer from soccer net twice
Police, neighbors free deer from soccer net twice
Indictment charges partners of former national security adviser Michael Flynn
Indictment charges partners of former national security adviser...