• Reklam

ABD'nin İtirafı: 'YPG'ye Silah Vermemiz Hataydı'

ABD'nin Avrupa Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Korgeneral Ben Hodges, CNN TÜRK'e konuştu. "Bence geçmişte YPG'ye silah vermemiz hataydı. Bu, o dönem verilmiş taktiksel bir karardı." itirafında bulundu.

Reklam
ABD'nin İtirafı: 'YPG'ye Silah Vermemiz Hataydı'
25 Şubat 2021 - 17:39
  • Reklam
2014-2018 yılları arasında ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığını yapan emekli Korgeneral Ben Hodges'ın  CNN TÜRK'e verdiği röportajında, Türkiye ve Amerika arasındaki en büyük sorunlardan biri olan, Washington'ın YPG'ye desteğiyle ilgili sözleri dikkat çekti.

"Bence geçmişte YPG'ye silah vermemiz hataydı. Bu o dönem verilmiş taktiksel bir karardı. YPG, IŞİD ile savaşan en etkili güç kabul ediliyordu. Ama şimdi bakınca bunun bir hata olduğunu, Türkiye ile ilişkilere verdiği zarardan anlıyoruz. Umarım yeni hükümet bu politikayı gözden geçirip IŞİD'e karşı yeni bir çözüm getirir." diyerek ABD'nin IŞİD'den kurtulmak için bu taktiği kullandığını açıkladı.

ABD'nin artık Türkiye ile ilişkilerini düzeltmeye yoğunlaşması gerektiğini savunan Hodges, yaptıklarının, Ankara tarafından nasıl algılandığına odaklanıp, hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledi. Yeni yönetimin bu hatayı düzeltmesini umduğunu da söyleyen Hodges, "YPG ile geçici bir ilişki yerine, Türkiye ile ittifakımızı korumaya odaklanmalıyız." ifadelerini kullandı.

S-400 gerilimine de değinen Hodges, Türkiye'nin F-35 programına geri dönmesinin mümkün olduğunu belirtti. ABD'nin S-400'ler konusunda geri adım atmayacağını, ancak Ankara'nın çözüm için Biden hükümetine bir şans tanıması gerektiğini söyledi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com