ABD NSA eski çalışanı: Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi

ABD NSA eski çalışanı: Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi

Suudi Arabistan’ın İsrail'in NSO Grup yazılım firmasından  aldığı “Pegasus” adlı casus yazılım teknolojisi ile insanları takip ettiği, Riyad yönetiminin Kaşıkçı cinayetinde de aynı teknolojiye başvurduğu iddia edildi.

13 Ocak 2019 - 08:10

ABD’li Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden,  İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinde yayınlanan özel röportajında, Eğer NSO,  Pegasus teknolojisini, geçmişi insan hakları ihlalleriyle dolu Suudi Arabistan’a  satmamış olsaydı Cemal Kaşıkçı şu an hayatta olabilirdi. dedi.ABD'li ajan Snowden, NSO grubu hayat kurtardıklarını söylüyor ama  çalışmaları tehlikelidir, benimle aynı fikirde olsanız da olmasanız da kanıtlar  tam tersini söylüyor. diyerek iddiasını savundu.

Snowden Kasım 2018'de, NSA sırlarını ifşa ettikten sonra sürgünde  kaldığı Rusya’da video bağlantısı üzerinden  Tel Aviv’deki bir konferansta  konuşmuştu.NSO'yu dijital hırsızlık aracı satmakla suçlayan Snowden, Bu yazılım  sadece suçluları yakalamak ve terörist saldırıları durdurmak için kullanılmıyor,  sadece hayat kurtarmak için değil para kazanmak için de kullanılıyor. demişti.

Eski bir (NSA) çalışanı olan Snowden, gizli belgeleri sızdırmak ve  ABD'nin yaptığı gizli gözetim sırlarını açığa çıkarmakla ünlenmişti.Snowden’ın iddialarına karşılık olarak NSO Grubu CEO'su Shalev Hulio,  yazılımın 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğunda işlenen  cinayetten önce Kaşıkçı’nın telefonuna müdahale için kullanıldığını reddederken,  Pegasus yazılımının bazı Orta Doğu hükümetleri tarafından da kullanıldığını  itiraf etmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pompeo arrives in Saudi as Iran threatens US
Pompeo arrives in Saudi as Iran threatens US
New York'ta Ekrem İmamoğlu Kutlaması
New York'ta Ekrem İmamoğlu Kutlaması