ABD Savaş Gemisi Vietnam Limanında

ABD Savaş Gemisi Vietnam Limanında

Vietnam Savaşından bu yana ilk kez bir Amerikan askeri deniz aracı Vietnam limanına girdi. Bu hamle Amerika'nın Vietnam ile birlikte Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki genişleme siyasetini engelleme girişimi olarak yorumlanıyor. Siyaset analisti Joseph Cheng söz konusu girişimi şöyle yorumladı: ''Çin ve Vietnam arasındakı sınır anlaşması göz önüne alındığında Amerika ve Vietnam Çin'in çevreleme politikasını konusunda ortak bir çıkar paylaşıyor.

06 Mart 2018 - 09:31

Vietnam Savaşından bu yana ilk kez bir Amerikan askeri deniz aracı Vietnam limanına girdi.

Bu hamle Amerika'nın Vietnam ile birlikte Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki genişleme siyasetini engelleme girişimi olarak yorumlanıyor.

Siyaset analisti Joseph Cheng söz konusu girişimi şöyle yorumladı:

''Çin ve Vietnam arasındakı sınır anlaşması göz önüne alındığında Amerika ve Vietnam Çin'in çevreleme politikasını konusunda ortak bir çıkar paylaşıyor. Buna karşılık, Vietnam'ın Amerika'nın bir müttefiki olmaya niyetli olmadığını görüyoruz. Bu temel olarak güç stratejisinin bir dengesi, riskten korunma olarak değerlendirilebilir''

1975 yılında sona eren savaşın ardından, Güney Asya'nın kominist rejim altında birleşmesinden sonra Amerikan ordusu ilk kez Vietnam'da varlığını gösterdi.

Vietnam Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Le Thi Thu Hang ise geminin Vietnam denizindeki varlığının Amerika ile ilişkilerde bir dönüm noktası olmaktan çok bir ''ince ayar'' olarak yorumluyor. EURONEWS


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York'ta Tappan Zee Köprüsü Yıkıldı
New York'ta Tappan Zee Köprüsü Yıkıldı
ABD’li senatöre Büyükelçi Kılıç'tan sert tepki
ABD’li senatöre Büyükelçi Kılıç'tan sert tepki