ABD ve İsrail’den peş peşe İran açıklaması

ABD ve İsrail'den peş peşe İran açıklaması

ABD yönetimi, Suriye topraklarından İsrail'e roket saldırısı düzenlediği gerekçesiyle İran yönetimini kınayarak, İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu bildirdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, “İran kırmızı çizgiyi aştı” dedi.

10 Mayıs 2018 - 21:26

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, yazılı açıklama yaparak İran yönetimini kınadı.Sanders, açıklamasında, ABD, İran rejiminin Suriye'den düzenlediği ve  İsrail vatandaşlarını hedef alan provokatif roket saldırılarını kınıyor ve  İsrail'in kendini savunma hakkını savunuyor. ifadelerini kullandı.Açıklamada, İran'ın Suriye'de roket ve füze sistemlerine sahip  olmasının kabul edilemez ve tüm Ortadoğu için oldukça tehlikeli olduğuna dikkat  çekilerek, İran Devrim Muhafızları, pervasız eylemlerinin tüm sorumluluğunu  taşımaktadır. İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah da dahil onun askeri  uzantılarına daha fazla provokatif adımlar atmamaları çağrısında bulunuyoruz.  değerlendirmesine yer verildi.

İsrail ordusu, dün akşam İran güçlerinin Suriye'den İsrail'e doğru  yaklaşık 20 roket attığını açıklamıştı. İran ise İsrail'e roket saldırısı  düzenlediği iddialarını yalanlamıştı.

NETANYAHU'DAN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

Suriye’de yaşanan İran-İsrail gerilimi tırmanmaya devam ediyor. Suriye'deki İranlı milis güçlerini Golan Tepeleri'ne roket saldırısı düzenlemekle suçlayan İsrail’den yeni bir açıklama geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in roket saldırıları yaparak “kırmızı çizgiyi aştığını” söyledi. Saldırıya karşılık verdiklerini ifade eden Netanyahu, Suriye'deki İran hedeflerine karşı büyük çaplı bir saldırı düzenlendiğini söyledi. Netanyahu, İsrail'in İran'ın roketlerini havada engellediğini belirterek, İsrail’in İran'ın Suriye'de kendisini askeri olarak güçlendirmesine izin vermeyeceğini ifade etti. 

Suriye'deki İran güçlerinin Golan Tepeleri'ne roket saldırısı düzenlediğini iddia eden İsrail, İran Devrim Muhafızlarına ait hedeflere karşı Suriye'de çok büyük bir operasyon gerçekleştirmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trump, bu kez Finlandiyalıları Şaşırttı
Trump, bu kez Finlandiyalıları Şaşırttı
Relentless California wildfires leave 82 dead, almost 700 unaccounted for
Relentless California wildfires leave 82 dead, almost 700 unaccounted...