ABD'ye karşı Erdoğan Umutlu

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye, Kürtlere saldırırsa ekonomik açıdan Türkiye’yi mahvederiz” sözleri muhalefet liderlerince sert tepkiyle karşılandı. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’la güvenli bölge gibi konuları müzakere edecekleri mesajını verdi.

ABD'ye karşı Erdoğan Umutlu
15 Ocak 2019 - 13:59

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye, Kürtlere saldırırsa ekonomik açıdan Türkiye’yi mahvederiz” sözleri muhalefet liderlerince sert tepkiyle karşılandı. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’la güvenli bölge gibi konuları müzakere edecekleri mesajını verdi.

Trump’ın, 14 Ocak’ta Twitter aracılığıyla Türkiye’ye yönelik yaptığı açıklamaları bugün Ankara’da siyasetin gündemindeydi. Trump’ın, “Eğer Türkiye Kürtlere saldırırsa, ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 kilometre) güvenli bölge oluşturulabilir. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum” sözleri tartışılmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, partisinin grup konuşmasında, Trump’la dün akşam yaptığı telefon görüşmesi için ‘müspet’ değerlendirmesini yaparak ABD tarafıyla güvenli bölge başta olmak üzere ekonomi de dahil ikili ilişkileri müzakere edeceklerini söyledi. Ancak Erdoğan’ın Trump’la görüşmesi dolayısıyla ABD’yle “diplomatik görüşme” mesajı verdiği açıklamasına karşın muhalefet Washington yönetimine sert tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, en kısa sürede Fırat’ın doğusuna askeri operasyon başlatılması çağrısı yaptı.

Erdoğan, Trump’ın seçilmesi sonrasında Suriye meselesinde Barack Obama yönetiminden farklı yaklaşımlarda olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, ama Trump’ın kendi görüşlerini Suriye’de sahaya uzun süre yansıtmadığını söyledi. Sonrasında ABD Başkanı’nın 19 Aralık’ta Suriye’den Amerikan askerlerini geri çekme kararı aldığını işaret eden Erdoğan, 23 Aralık’ta Trump ile yaptıkları telefon görüşmesini anımsattı ve “Geçtiğimiz ay sahaya çıkmak üzere hazırlıklarımızı son kez gözden geçirirken Sayın Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Suriye’den askerleri tümüyle çekeceklerini ve DEAŞ artıklarını da Türkiye’ye bırakacaklarını net bir şekilde ifade etti. Biz de Fırat Kalkanı’nda mücadelelerimizi hatırlatarak DEAŞ’la mücadele elimizden geleni yapacağımızı söyledik” diyerek aralarındaki konuşmayı aktardı.

Ancak aradan geçen sürede Trump’ın açıkladığı ABD’nin Suriye’den çekilmesi kararına ilişkin Washington yönetiminden farklı açıklamalar gelmesini ‘çatlak sesler’ diye eleştiren Erdoğan, dün Trump’ın Twitter aracılığıyla Türkiye aleyhine yaptığı açıklamalardan üzüntü duyduğunu söyledi. Bunun üzerine dün akşam Trump’la yeniden bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Gayet müspet bir konuşma oldu. ABD askerlerinin Suriye’den çekilme kararını bir kez daha teyit etti. Obama döneminden beri benim vurguladığım güvenli bölge konusu da kendisi tarafından ifade edildi. Bu da 20 mil yani 30 kilometreyi aşkın bir bölge. Gündemimizdeki tüm konularda ekiplerimizin görüşmesine karar verdik. Önceliğimizin DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele etmek olduğunu vurguladık. Bizim Suriye'de hiçbir etnik ve dini grup gözetmeden herkese kucak açtığımızı, buna rağmen YPG/PYD'nin herkese zulmettiğini ifade ettik. Belgelerini de kendi danışmanlarına ulaştırdığımızı da söyledik. Bu terör örgütlerinin neler yaptıklarından bilgisi yoktu ki bizim bu aydınlatmamızdan memnun olduğunu söyledi. İkili ticaret hacmimizi 75 milyar dolara çıkarma konusunda daha kapsamlı çalışılması hedefini de görüştük. Suriye meselesiyle başlayan süreci ekonomi alanına taşıma perspektife taşıyacağımızı umut ediyorum. Türkiye bu meseleyi müttefiklik ruhuyla çözmek için üzerine düşenleri yapmaya devam edecektir. Yeter ki bizim hassasiyetlerimize riayet edilsin. Bu yapılırsa dostlarımızla yürümekten çekinmeyiz. Sayın Trump ile dün akşam bu konuda bir anlayış birliğine de vardığımızı düşünüyorum.” dedi.

Bahçeli: Twitter bekçisi, mecnun, travmatik kişilik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup konuşmasında Trump’ı sert sözlerle hedef alarak, “Anlaşılan odur ki, ABD’nin Türkiye’yle bir zoru vardır. Bay Trump tramvatik bir kişilik bozukluğuna savrulmuş, deyim yerindeyse gözünü nefret bürümüştür. Zannederseniz ki, Twitter başında bitmek bilmeyen bir nöbete girmiştir. ABD Başkanı Türkiye’nin tehditlere aldırmayacağını, Türk milletinin hiçbir zulmete eyvallah etmeyeceğini ya unutmuş ya da hafızasının ve etrafının oyununa gelmiştir. Biz diyoruz ki, zalimle gelen düğün bayram. İp inceldiği yerden kopacaksa, varsın kopsun. Korkak her gün, kahraman ise bir gün ölür. ABD Başkanı yine şaşırmış, yine sinirleri germiştir. Paylaştığı Twitter mesajı tam anlamıyla düşmanlık ötesidir” dedi.

ABD Başkanı’nın PKK/PYD/YPG’yi Kürt olarak görmesini “cehalet mihverliği ya da canilik mihmandarlığı” olarak yorumlayan Bahçeli, “Teröristlere bırakınız Kürt demeyi, insan demek bile ihanettir. Trump’ın PKK/PYD/YPG’yi Kürtler diye tarif etmesi su katılmamış alçaklık, küstahlıktır. Şu işe bakar mısınız, teröristler mücadele edersek Bay Trump ekonomik olarak Türkiye’yi mahvedermiş. Senin doların varsa Türk milletinin imanı var. Senin bara baronların varsa, sermaye çetelerin hazırsa, ekonomik tetikçilerin emir bekliyorsa, bilesin ki Türk milletinin eğilmez başı, bükülmez bileği var. Elinden geleni ardına koyma, ne biliyorsan onu yap. Senin tehditlerine tamam diyen senin gibi olsun. Türkiye’yi mahvetmek senin ne haddine?” diye konuştu.

Türkiye’nin artık Fırat’ın doğusuna yönelik askeri operasyon düzenlemesi gerektiğini söyleyen Bahçeli, Trump için ‘Twitter bekçisi mecnun’ ifadesini kullanarak, Türkiye – ABD arasındaki müttefiklik ilişkisini yoğun bakımda gördüğünü kaydetti.“NATO ittifakı da komadadır. Teröristleri Türkiye’ye tercih eden bir ABD Başkanı bizim nezdimizde yok hükmündedir” diyen Bahçeli, Türkiye’nin bağımsız ve egemen bir devlet olduğunu belirterek, Suriye’nin kuzeyinde tampon/güvenli bölge kurulması önerisine de şiddetle karşı çıktı.

Akşener: Erdoğan’ın Trump ile görüşmesi devlet adamlığına yakışmıyor

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, ilk önce Trump’a seslenerek, “Nitekim, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, ‘Dostum’ dediği Amerika Başkanı Trump’ın, Türkiye’nin operasyon ihtimaline karşı, sosyal medyadan yaptığı açıklama büyük talihsizliktir. ABD Başkanı diyor ki Kürtlere saldırırlarsa, Türkleri ekonomik olarak mahvedeceğiz. Sayın Trump’a seslenmek isterim. Türk devleti, Kürtlerle değil, teröristlerle mücadele ediyor. Yıllarca, Ortadoğu’daki kaoslarda, per perişan yollara düşen mazlumlara, hep Türkiye kucak açmıştır Türk milleti ve Türk devleti saldırmaz, katletmez. Türkiye bölgeye girerse, milli güvenliğini tehdit eden teröristlere haddini bildirmek için girer” dedi.

Akşener, halka da Suriye konusunda AKP Hükümeti’ni şikayet ederek, Erdoğan’ın dün akşam Trump ile telefon görüşmesini de “devlet adamlığı duruşuna aykırı” olarak değerlendirdi. Akşener, “ekranlarda ABD Başkanı ve Avrupa liderlerine atar-gider yapıldığını ancak sonrasında düşman ilan ettikleri ne isterse yerine getirildiğini” söyledi.

Akşener, “Devlet adamlığı nedir, bir örnek vereyim. 1964 yılında, Türkiye Kıbrıs’a harekat hazırlıklarına başlar. Bunun üzerine Haziran ayında ABD Başkanı Johnson, Başbakan İsmet İnönü’ye bir mektup yazar ve der ki ‘Kıbrıs’a harekat yapamazsınız.. Verdiğimiz NATO silahlarını da kullanamazsınız’. Başbakan İnönü, bu mektuba diplomatik bir dille yanıt verir, ve sonunda da noktayı koyar; ‘Bay Başkan, Yeni bir dünya kurulur, ve Türkiye de bu dünyada yerini bulur’. Peki bugün ne oluyor? Fırat’ın doğusuna harekat hazırlığına başlayan Türkiye’ye, yine bir ABD Başkanı Trump, ‘Suriye’de güvenli bölge oluşturacağız.. Türkiye Kürtlere saldırırsa, ekonomisini mahvederiz2 diye tehdit ediyor. Türkiye’den açıklamalar peş peşe geliyor, ‘Güvenli bölge falan yok. Tehdide pabuç bırakmayız.’ Peki aynı akşam ne oluyor? Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Trump’la telefonda görüşüyor. Sonuç? Açıklama net: ‘Trump ve Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulması konusunda görüş alışverişinde bulundu.’ Başka? ‘Türkiye’yle Amerika’nın ekonomik ilişkilerinin devamı konusunda fikir birliği sağlandı.’ Yani 55 yıl önce Amerika Başkanı’na had bildiren bir devlet geleneği, bir devlet duruşu var Türkiye’nin. 55 yıl sonra bugünse, hem de aynı gün içinde, tehdit edenin istediği noktaya gelen bir iktidarı var, Türkiye’nin. Yakışmıyor sayın Erdoğan, emin olun yakışmıyor.” diye konuştu.

Akşener, en kısa sürede Suriye’nin kuzeyine kara harekatı yapılması çağrısında bulunarak, “Bu konu bir seçim malzemesi yapılamayacak kadar hayatidir. Türk devleti ‘Gireceğim’ demişse girer. Tarih şahittir ki, Mehmetçiğin postalının değdiği yerde gül biter. Fırat’ın doğusu batısı demeden girilsin ve terör yuvaları yerle bir edilsin.” dedi. Yıldız Yazıcıoğlu VOA

YORUMLAR

  • 0 Yorum