ABDli Türkler Urumçi’de ki Zulmü Protesto Etti

ABDli Türkler Urumçi'de ki Zulmü Protesto Etti

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde toplanan bir grup Türk Birleşmiş Milletler binası önünde Çin'in Urumçi kentinde yapılan zulmü protesto etti.

19 Eylül 2018 - 21:33

Amerikalı Türkler Çin Halk Cumhuriyet'inin Doğu Türkistan'da yaşanan işkence zulümleri protesto etti. Yağmura rağmen Birleşmiş Milletler binası önünde toplanan Amerikalı Türkler'den Şevkiye Sun "Güzel miting oldu. 20 kişi toplanmıştık. Ama 23 Eylül Pazar günü tekrar biraraya geleceğiz. Bu zulme sessiz kalmayan herkesi davet ediyoruz. Orada insanlara sistematik olarak işkence yapılıyor. 23 Eylül'de daha büyük bir miting düzenlenerek dünya liderlerinin dikkatini çekmek istiyoruz. İnsan olan herkesi bekliyoruz." dedi. 

Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanların 1946'dan bu yana zulüm altında olduğuna dikkat çeken Şevkiye Sun "Çin'in 1946 senesinden bugüne kadar Tibet ve Mogolistan'da yaşayan Müslüman Türklerin bulunduğu bölgeleri işgal ederek halka zulmediyorlar. Orada insanlar sadece inançlarından dolayı işkence görüyor." şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Tulga Tekman


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trump denies knowing identity of whistleblower
Trump denies knowing identity of whistleblower
23 states sue Trump over Calif. auto emission rule
23 states sue Trump over Calif. auto emission rule