• Reklam
Reklam

Altın Klozete Amerika ismi vermişlerdi: Çalındı

İngiltere'de Blenheim Sarayı'nda sergilenen 5 milyon dolar değerindeki altın klozet "Amerika" çalındı.

Reklam
Altın Klozete Amerika ismi vermişlerdi: Çalındı
16 Eylül 2019 - 01:41
  • Reklam

İtalyan kavramsal sanatçı Maurizio Cattelan eseri olan 18 ayar klozet, bir sergi kapsamında perşembe günü getirildiği saraydan, İngiliz basınına yansıyan iddalara göre, cuma sabahı 5 sularında kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

Hırsızlığa ilişkin açıklamada bulunan polis yetkilisi Jess Milne, kurulu haldeki klozetin yerinden sökülmesinin "ciddi zarara ve su baskınına yol açtığını" söyledi.

En az iki aracın kullanıldığı olayla ilgili 66 yaşındaki bir kişi gözaltına alındı.

Euronews'ten Burak Ortahamamcılar'ın haberine göre, Blenheim Sarayı'ndan yapılan açıklamada da "öngörülemeyen bir olay" nedeniyle binanın cumartesi günü Türkiye saatiyle 16.00'ya kadar kapalı kaldığı duyuruldu.

100 BİN KİŞİ KULLANDI

"Amerika" isimli altın klozet, 2016'da New York'taki Guggenheim Müzesi'nde sergilenmiş ve bir dolar ücretle ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştu. Kullanım 3 dakikayla sınırlandırılırken kapıda da korumalar beklemişti. 18 ayar klozeti yaklaşık 100 bin kişi kullandı.

Maurizio Cattelan'ın, altın klozet eserini gelir eşitsizliğine dikkat çekmek için yaptığı söyleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump'a da teklif edilen ve değeri 5 milyon doları geçen klozet, 18. yüzyıl dönemi yapılarından Blenheim Sarayı, Londra'ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Oxford kenti yakınlarında yer alıyor.

Eski Başbakan Winston Churchill'in doğduğu ve büyüdüğü sarayda düzenli olarak sergiler düzenleniyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com