Amerika'da Başarı Hikayeleri: Sarper Erkılınç

Bir süredir Sosyal Medya'da yaptığı videolarla adından söz ettiren Sarper Erkılınç, İstanbul'dan Çin'e, Hon Kong'dan Amerika'ya uzanan başarı hikayesini ABDPOST.COM'dan Sema Bayrakdar'a anlattı.

Reklam
Amerika'da Başarı Hikayeleri: Sarper Erkılınç
30 Mayıs 2020 - 23:56 - Güncelleme: 31 Mayıs 2020 - 00:56
Reklam

Sema Bayrakdar'ın Röportajı

SB-Sarper bey söyleşimize hoşgeldiniz, kendinizi ve Amerika’ya geliş hikayenizi bize kısaca anlatır mısınız?
SE-Hoşbuldum, çok teşekkürler. Öncelikle tüm ABDPOST okurlarına sevgi ve saygılarımı iletmek istiyorum.
Aslında Amerika’ya geliş hikayem bundan 11 yıl öncesine dayanıyor fakat 2009 ile 2016 yılları arasındaki tüm geliş ve gidişlerim tatil, iş gezisi ya da ticari fuar gezisi gibi nedenlere dayanıyordu.
Amerika’da yaşamaktan ziyade burada başarılı bir şirket oluşturabilme fikri beni 2016 yılının son çeyreğinde Çin’den ABD’ye taşıdı. 2016 yılında Virginia, Washington DC, New Jersey, New York, Nevada, California ve Texas gezilerim sonunda Houston’da bir şirket kurmaya ve ticari faaliyetlerimi oradan başlatmaya karar verdim. 2016-2019 arasında ise bu ticari faaliyetlerimizi daha çok Çin’den koordine ettiğimiz için sürekli yaşam süreci biraz gecikmiş oldu. 
Amerika’ya 2019 yılının sonunda Türkiye’den değil yaklaşık 7 yıl yaşadığım Çin’in Guangzhou şehrinden geldim. Bir dönem Hong Kong yaşamım olduğunu da ekleyebilirim.

SB-Amerika’ya gelmeden önce neler yapardınız, şuanki hayatınız için Amerika'dan neler bekliyorsunuz?
SE -Amerika’ya gelmeden önce Çin’de ve Türkiye’de devam eden ticari faaliyetlerimizi Guangzhou - Hong Kong ve İstanbul ekseninde koordine ediyorduk. 
İşimizin temelini Dünya’nın önemli şirketlerinin kurumsal tenolojik promosyon taleplerini karşılamak oluşturuyor. Wireless Teknolojiler, Powerbanklar, Akıllı Saatler, Tablet Bilgisayarlar, Teknolojiye dayalı tüm nitelikli ürünler ve bunların baskı süreçleri ile pazarlanması. Bunun dışında Çin operasyonlarımızın gücü ve bilgisi ile ana dağıtıcılara yukarıda bahsi geçen ürünlerin konteynır bazında üretim ve teslimat hizmetletinin gerçekleştirilmesini de ekleyebilirim.
Son zamanlarda ise özellikle Covid19 süreci ile birlikte tedarik zincirinin kırılması yönüyle ürün gamımıza yeni bir ürün ve marka daha eklemiş olduk. Hand Sanitizer…
Bu alanda markalaşmaya ve öncelikle pazara girmeye sonra tutunmaya ve daha sonra pazar payı oluşturarak bunu arttırmaya çalışacağız. Markamız Sanisoft…
Teknoloji alanında ise Custoom Inc. isimli şirketimizle ilerliyoruz. 

SB-Youtube için zengin bir içerik hazırladığınızı gördüm, bu videolarla neyi hedefliyorsunuz? 
SE-Youtube benim için bir hobi. Videolarımda bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmaktan büyük keyif alıyorum. ''İnsan paylaştıkça değerlenir’’ düşüncesi bu alandaki ana motivasyonum. 
Değerli içerikler üreterek bu alanda da kalıcılığı yakalamaya çalışıyorum. Ülke gezilerim, Amerika Gezilerim, Ticari Hayatım gibi oynatma listeleri ile farklı alanlarda bildiklerimi, gördüklerimi yayınlıyorum.

SB-Size Türkiye'den veya başka yerlerden ulaşanlar oluyor mu, neleri merak ederek ulaşıyorlar?
 SB- Yalnızca Türkiye’den değil Dünya’nın birçok ülkesinden Türkçe konuşan insanlar yorum ve mesaj bırakıyorlar. Instagram ve Facebook’tan ulaşmaya çalışan çok insan olduğunu söyleyebilirim. Herkese zamanımın ve gücümün yettiğince onlara değer verdiğimi gösterme duygusuyla dönüş yapmaya gayret ediyorum. Mutlaka dönemediğim, gözümden kaçanlarda oluyordur ama genel olarak herkesle iletişim kurmaya çalışıyorum. Etkileşim halinde olduğum insanların çoğu temel olarak Amerika’da ticaret ve para kazanma olanakları üzerine sorular yöneltiyorlar. Kanalımda yalnızca Amerika’dan değil ticaretin genel parametrelerinden bahsettiğim için birçok değişik ülke hakkında sorularda geliyor. Ticari hayatımı anlattığım ve şu an ilk on bölümü geride kalan videolarımın ilgi çektiğini söyleyebilirim. Şu ana kadar 1300 organik abone sayısına ulaştık. Nicelikten çok nitelik odaklı olduğum için önemli olan paylaşmaya çalıştıklarım olduğuna inanıyorum. 

SB-Bundan sonraki hedefleriniz neler? 
SE-Gerçekçi hedeflerin gücüne inanıyorum. Türkiye ve Çin ekseninde belirli bir ölçeğe ulaşmış, kurumsal iş yapabilme kültürde sahip şirketlerimiz var. Aynı bilgi ve birikim ile 2020 yılının Ocak ayında Amerika’da ticari operasyonlarımıza başladık. 
Covid19 süreci hızımızı biraz yavaşlatmış olsada özellikle Sanisoft projemizle şu anda konteynırlar bazında satış ve teslimat işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. 2021 yılının sonuna kadar Sanisoft ile piyasaya en az 10 milyon adet farklı ölçülerde Hand Sanitizer sunmak ve bunun dışında kurumsal firmalara verdiğimiz hizmetleri de genişleterek 100 Amerikalı firmaya çıkarmayı hedefliyoruz. 

SB-Amerika’ya gelmek isteyenlere, iş kurmak isteyenlere bir iş adamı olarak neler tavsiye edersiniz? 
SE-Hayallerin ülkesi olduğunun bilincinde olduklarını biliyorum. Olumsuz örneklere bakarak Amerika’yı kötüleyenlerden uzak dursunlar. Her şart altında ABD’nin standartları bugünün Türkiye’sinin standartlarının kat be kat üzerinde. Burada mutlaka kendi işlerini nasıl yapabileceklerini planlasınlar ve Amerika hakkında olabildiğince çok bilgiye sahip olsunlar. Bankacılık sistemi, sağlık sistemi, ticari sistem, eyaletler arası farklılıklar…
Amerika Birleşik Devletleri hayal kuran ve hayallerini gerçekleştirme azminde olan herkes için büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor.

SB-Okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?
SE- Amerika’da kendi işimizin patronu olabilme, istihdam üretebilme ve etkili bir Türkiye temsili yapabilme düşüncesine sahip olmamız gerektiğini ifade edebilirim. Dünya’nın birçok ülkesini gördüm ve maalesef ülkemiz insanı adına durumumuz pek içi açıcı sayılmaz Bunu değiştirebiliriz. Kendimizi değiştirmeye çalışarak buna başlayabiliriz…

  SB-Sizi nasıl takip edebilirler ve size nasıl ulaşabilirler?  
SE-Youtube’da Sarper Erkılınç ismi ile kanalım mevcut. Instagramda @sarperusa kullanıcı adı ve Facebook’ta yine Sarper Erkılınç ismi ile hesaplarım bulunmakta.

Şirket sayfalarımıza ise;
www.thecustoom.com ve www.sanisoftusa.com adreslerinden ulaşılabilir.

Teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam