• Reklam

Amerika'da Bir Türk 'Homeless': Yaşar Usta

Bugüne kadar Amerika’da başarıya ulaşan Türk'lerin haberlerini yaptık. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var. Bu sefer Arkamahalle Youtube kanalı, 20 yıl önce inşaatlarda beraber çalıştığı Yaşar Usta ile röportaj yapıyor. Yaşar Usta Amerika'da emekli olmuş ancak şu an evsiz ve sokaklarda yaşıyor. Onun ağzından Amerika tecrübelerini ve Amerika hakkındaki fikirlerini dinleyeceğiz.

Reklam
Reklam
Amerika'da Bir Türk 'Homeless': Yaşar Usta
16 Ekim 2020 - 08:08 - Güncelleme: 16 Ekim 2020 - 12:56
Reklam

İnsanın Yapacağı En Büyük Salaklık!
Aslen Sivaslı olan Yaşar Usta, 1983 yılından beri Amerika'da. Şu anda evsiz olarak hayatına devam ediyor.
Yaşar Usta sözlerine, “İnsanın yapacağı en büyük salaklık! Başka ülkeye gidip istikbal araması sakat! Kendi istikbalini kendi memleketinde bulamadıysan, başka yerde bulman hemen hemen imkansız! Ne kadar kurnaz olursan ol, ne kadar tahsilli olursan ol bir şey farketmiyor.”  diyerek başlıyor. Yaşar Usta’ya göre Amerika, insanı kullanıp belli bir yaşa gelince, sana ihtiyacım kalmadı diyerek emekli ediyor. Amerika'nın olayı bu! diyor.

Kendi memleketinde tutunamayan gurbette de tutunamaz diyen Yaşar Usta'ya, bunun nedeni soruluyor.
“Serserilik! Eğer senin çevrende teyzen, halan, anneannen, babaannen, arkadaşın, Türkçe konuşan biri yoksa sen zaten kumarı orada kaybetmiş oluyorsun. O çok kazandığın para seni bile bile uçuruma götürüyor. Sen farkında değilsin, çünkü para kazanıp yemek, gençlik bunlar tatlı şeyler. Ama bir de madalyonun öbür yüzü var. Gerçek yüzü olan! Öyle filmlerde gördüğün gibi herkesin altında arabalar falan yok.”

Eskiden Amerika'yı daha güzel bulan Yaşar Usta, bunun nedenini o zamanlar insan sayısının azlığına bağlıyor. Şimdi ise, hem insan çok hem para yok diyor. 40 değişik milletin burada yaşadığına işaret ediyor. Herkesin kendi adetini uygulamaya çalıştığını söyleyerek, polisin de onları durdurduğunu ifade ediyor. Aslında yabancılardan oluşan bu yerde Amerika diye bir millet olmadığını, hayat kadınlarıyla, hırsızlarla, alkoliklerle dolu, suç oranının yüksek bir yer olduğunu belirtiyor. Bu ülkedeki yasalara göre onlara dokunamadığınızdan da bahsediyor ve yanınızdaki kadın arkadaşınıza bir alkolik sataşsa, polisi çağırmaktan başka çarenizin olmadığını, çünkü dokunduğunuz anda suçlu olduğunuzu örnek veriyor.

65 yaşındaki Yaşar Usta, Amerika'yı bu kadar eleştirmesine rağmen, hem Amerika'dan hem de Türkiye'den emekli olmuş ve geçinemediğini ifade ediyor. Amerika'nın 1.000 dolar emekli maaşı verdiğini belirten Yaşar Usta, Türkiye'den eskiden aldığı aylığın 450 dolara denk geldiğini ama artık bulunduğu bölgede Ziraat Bankası'nın kapanmasıyla parasını alamadığını, ne kadar olduğunu da bilmediğini ifade ediyor.
Sadece 1.000 dolar emekli aylığı ile geçinen Yaşar Usta'ya kira fiyatları soruluyor.

Tek odalı dairelerin 1.000-1.400 dolar aralığında olduğunu söylüyor. Yani kirasını bile karşılamıyor maaşı. Burada yaşayabilmek için 3.000 dolar kazanmak gerektiğini söylüyor.

Amerika'ya gelmek isteyen insanlara söylemek istediği bir şey olup olmadığı soruluyor kendisine.
“Aman! Aklınızı kaybedip yerinizi yurdumuzu bozmayın." diyor.

Geri dönmeyi düşünüyor musunuz diye soruluyor.

3-5 senedir düşündüğünü belirtiyor. Kesin planı olmamakla birlikte yarın da gidebileceğini, bir ay sonra da gidebileceğini söylüyor. Amerika hakkında olumsuz düşüncelere sahip olduğundan bu ülkede para kalmadığı, gençleri kullandıkları kanısında. Kira, vergiler, faturalar, sigorta nedeniyle insanların ay sonunu zor getirdiğini, maaşların o derece düşük olduğunu söylüyor.

Tabii belli sektörlerde bazı insanların düzgün maaşlar aldığını, ama bunun tüm Amerika'nın böyle yaşadığı anlamına gelmediğini söylüyor. Ona göre Amerika’nın çoğu sokaktan çöp topluyor, hatta birçok kişi evinin masasını bile sokaktaki çöpten alıyor. Gerçek Amerika’nın bu olduğunu, filmlerde gösterilenlerin yalan olduğunu yineliyor.

Son sözü sorulduğunda; “Burası fırsatların yeri. Eğer bir şekilde fırsatçılığın varsa, burası iyi yer ama yok ben namusluyum, dürüst çalışacağım diyorsan Amerika’yı aklına bile getirme. Ne Amerika’sı, ne Almanya’sı, ne İsviçre'si hiçbir yeri. Otur evinde. Domates ekmek mi yiyorsun? Dışarıda onu da bulamazsın. Öğretin tabii Türkye'ye, millet gidiyor buradan, yalan yanlış şeyler anlatıyor herkes orada zannediyor ki, Amerika'da para yağıyor. Ne alakası var! Buradaki kapıcı 180 tane dairem var deyince, oradaki insanlar inanıyor. Halbuki sen burada 180 daireye bakan bir kapıcısın, daireler senin değil, gerçeği söylemek gücüne gidiyor. Böyle anlattıkları için Tükler de hayal edip Amerika’ya kaçmak lazım diye düşünüyor. Bunlar yanlış şeyler. Neden yalan anlatıyorsunuz?” şeklinde uzun bir cevap veriyor.

Kendisi en son 2010 yılında Türkiye'ye gelmiş ve insanlara gerçekleri anlatmış.

Editörün Yorumu
Anlaşılan Yaşar Usta orada tek başına tutunmayı başaramamış. Hatta sözlerinden anlaşılan kazandığını yemiş içmiş bir örnek. Herkes böyle olacak diye bir şey yok. Bugüne kadar onlarca başarı öyküsüne de yer verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Bu sefer farklı bir örnek göstermek istedik. Dikkate alırsınız ya da almazsınız sizin bileceğiniz iş. Halbuki söyledikleri doğru ise aldığı 1.000 dolar ve Türkiye'deki emekli maaşı ile, Türkiye'de çok rahat bir hayat yaşayabilir. Dönmek için üç senedir ne düşünüyorsa Yaşar Usta anlayamadık. Türkiye'deki emekli maaşının bile peşine düşmemiş söylediğine göre. İnsan biraz da aklını kullanıp çabalayacak.

KAYNAK: Arkamahalle
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com