• Reklam

Amerika'da Ev Denetimi

Ev almak önemli bir mesele. Hele ki Amerika gibi kanunların iyi işlediği bir yerde, yaş tahtaya basmamak için bir uzmana danışma imkanı sunulması büyük bir avantaj. İlk bakışta fark edilemeyecek büyük tesisat sorunlarını ya da asbest içerip içermediğini işin uzmanı sizin için araştırıyor. Bu yazıda, konunun tüm detaylarını bulabilirsiniz.

Reklam
Reklam
Amerika'da Ev Denetimi
18 Eylül 2020 - 07:07
Reklam

“Amerika'da Ev Denetimi Nedir? Neden Önemlidir?
 
Amerika'da Ev Denetimi, Kolay Ama Çok Faydalı 
Ev denetimi nedir? Amerikan Ev Denetçileri Derneği'ne (ASHI) göre, "ev denetimi, bir evin fiziksel yapısının ve sistemlerinin çatıdan temele objektif görsel bir incelemesidir." Bir ev denetim raporu evin genel fiziki şartlarını gösteren, genel bir çerçeve rapordur.
 
Neden bir denetime ihtiyacınız var?
Ev sahibi olmak fikri pek çok kişinin hayalidir. İnsanlar ev alma kararını verirlerken çok duygusal davranabilirler. Bazen alıcılar bir evin konumunu veya dış görünüşünü çok beğenerek binadaki önemli eksikleri fark etmeyebilirler. Pek çok insanın ev almak konusunda tecrübesi olmadığından, alım kontratını imzalamadan önce evin genel fiziki durumu hakkında ev denetçisi bir kişi tarafından hazırlanmış rapor doğru karar almalarına yardımcı olacaktır.
 
Bir ev denetiminin temel amacı, büyük yapısal, mekanik veya güvenlik kusurlarını tanımlamaktır. Bir ev denetçileri şirketinin ifade ettiği gibi “Gayrimenkul bilen herkes, bir evin yüzeyde harika görünebileceğini bilir, ama duvarların içinde ne gizleniyor? Ev denetimleri satın alma sürecinin en sinir bozucu kısmı olabilir… ”
 
Ev denetimi nedir? Bir ev denetimi; 
genel durumu ya da büyük resmi,
evin genel durumu ve sistemleri hakkında önemli bilgileri ve 
yasa dışı ilaveleri ortaya çıkarır.
 
Bu denetim raporu ayrıca;
emniyet
koruma,
müzakere alanı,
evin gelecekteki giderlerini tahmin etmek için bilgi sağlamış olur.
 
Ev Denetim Listesi
Ev denetimi nedir? Ev denetimi aslında bir kontrol listesinin rapora dönüştürülmesidir. Tüm ev denetim kontrol listesi çok uzun olduğundan, bir fikir vermek için bazılarına kısaca değineceğiz. Bir ev denetçisi, raporunu hazırlarken genellikle aşağıdaki hususları inceleyecektir:
 
-Temel veya yapısal problemler
Binada ciddi yapısal hatalar varsa, konunun bir mühendis tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Ev denetçisi bunu raporuna yazar. Küçük çatlaklar, yapışan kapılar ve pencereler raporda belirtilir.
 
-Drenaj ve su sorunları
Hiç bir alıcı satın aldığı evin drenaj problemi olmasını istemez. Evde rutubet kokusunun olması, bahçede veya bodrum katında su sızıntısı olması ciddi problemlerin işareti olabilir.
 
-Kablolama ve elektrik sorunları
Hatalı kablolama, tel somunsuz teller, açık bağlantı kutuları beklenmedik maliyetlere yol açabilir. Bunun ev denetim raporuna dâhil edilmesi önemlidir. Alıcı, ev denetçisi ile incelemeye gitmeyi önerebilir. Önemli olduğunu düşündüğü konuların rapora dâhil edilmesini talep edebilir.
 
-Sıhhi tesisat sorunları
Özellikle eski evlerde sıhhi tesisatın düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Ağaç köklerinin sıhhi tesisatı tıkama ihtimalini unutmayınız.
 
- Çatı Problemleri 
Pek çok alıcı çatı konusunda dikkatli olmaz. Ancak bazen çatı yenilemesi ya da tamiri binlerce dolara mal olacağını bilmeniz gerekir. Elbette satıcılar bir ev denetleme raporuna bakarak çatı yenilemezler fakat bu sizin yeni bir teklif sunmak için elinizi güçlendirir. Bakımsız oluklar, evinizi suya maruz bırakabilir.
 
-Kötü yalıtım
Isı yalıtımı, binalarını enerji verimliliği için önem taşımaktadır. Özellikle eski binalarda yalıtım yok ise binanın iklimlendirme maliyeti artacaktır.
 
Nadir Ancak Önemli Bazı Hususlar
Ev denetimi nedir? Ev denetim raporu bazı nadir karşılaşılan olguları da ortaya çıkarabilir.
 
-Hacizli Evler
Hacizli ev satın almak bazen cazip fiyatlar sunabilir. Ancak evden ayrılanlar eve ciddi zarar vermiş olabilirler.
 
-Sel bölgesi
Ev bir Sel Bölgesi'nde ise, evin risk altında olup olmadığını belirlemek için FEMA'nın taşkın haritalarını kullanmak daha iyidir.
 
Zararlılar veya termitler, kuyu suyu sorunları, asbest sorunları, kurşun boya, korkuluklar, fırtına hasarı, çürümüş ahşap, radon gibi çevre sorunları ve iyi havalandırma denetimde dikkate alınması ve raporda belirtilmesi gereken diğer önemli konulardır. Massachusetts gibi eyaletlerde septik konusunun çok önemli olduğunu da unutmamak gerekir.
 
Ev Denetimi Nedir? Ev Denetiminin Satışa Etkisi
Ev denetimi nedir? Neden önemlidir? Ev denetiminden sonra, alıcı ve satıcı sözleşmeyi müzakere edebilir veya sözleşmeyi imzalamadan müzakereyi sona erdirebilir. Görüşmeler anlaşma ile sonuçlanmaz ve kontrat imzalanmazsa satıcı, evi satış listesine yeniden koyabilecektir.
 
Evinizin satış listesine konmasından önce de ev denetim raporu alabilirsiniz. Bu rapor eksiklerinizi gidermenize ve evi daha yüksek bir fiyata satmanıza yardımcı olabilir.  Bu durumda ev denetim ücretini satıcı ödeyecektir. Evinizin satış listesine konmasından önce de ev denetim raporu alabilirsiniz. Bu rapor eksiklerinizi gidermenize ve evi daha yüksek bir fiyata satmanıza yardımcı olabilir.  Bu durumda ev denetim ücretini satıcı ödeyecektir ve açıklama yükümlülüğü getiren yasalar, herhangi bir sorunu ifşa etmenizi gerektirebilir.
 
Açıklık yasaları eyaletten eyalete değişebilmektedir. Bazı eyalet yasaları, satıcının evleriyle ilgili bildikleri her şeyi açıklamasını gerektirir. Bazıları bunun tersini gerektirir. Bu, Caveat Emptor olarak bilinir ve “alıcının farkında olmasına izin verin” olarak ifade edilebilir.
 
Ev Denetimi Neden Önemlidir? 
Çok beğendiğiniz bir evin bazı önemli eksiklerini bilmek satın alma kararınızı etkileyebilir. Alıcı olarak 1- 3 hafta zaman alan bir ev denetimi yaptırmak sizi gelecekteki sürprizlerden korur. Alıcının kontratı imzalaması öncesinde bir kaç yüz dolar vererek sahip olacağı bir ev denetimi raporu kendisini daha fazla masraf yapmaktan koruyacaktır. Satıcının satış öncesi ev denetimi yaptırması bazı eksikleri tamamlamanıza imkân sağlar.
 
Ev satın almak hayatımızın önemli kararlarından biridir. Pek çok insan hayatında sadece bir kez ev alır. Bu önemli kararda hata yapmamak önemlidir. Ev denetim raporu almak ev alım-satımının sadece bir parçasıdır. Doğru kararlar almanız, zaman ve para kaybı yaşamamanız için gayrimenkul uzmanı Avukat desteği her zaman faydalıdır.”
 
Kaynak: https://www.jonallaw.com
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com