Amerika'da Hac Kayıtları Başladı

Amerika Birleşik Devletleri’nden hacca gitmek isteyenler için düzenlenen hac organizasyonu kayıtları Diyanet Center of America ile gerçekleştirilecek. Bu yıl ki hac organizasyonu 7-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Hac Müracaatları için Diyanet Amerika Merkezine online olarak yapılabilecek.

Amerika'da Hac Kayıtları Başladı
08 Mart 2018 - 12:27

 Amerika Birleşik Devletleri’nden hacca gitmek isteyenler için düzenlenen hac organizasyonu kayıtları Diyanet Center of America ile gerçekleşecek. Bu yılki hac organizasyonu 7-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Önkayıtlar 15 Mayıs 2018 tarihine kadar www.diyanetamerica.org/hac adresinden yapılabilecek.

2018 Hac Organizasyonuna ABD’den kayıt olabilmek için adayların aşağıdaki statülerden birine sahip olmaları gerekmektedir.

ABD Pasaportuna sahip olmak,

Yeşil Karta / Green Card sahip olmak,

Turist (B-1, B-2) Vizesi Dışında Başka bir Vizeye Sahip Olmak

Not: Yukarıdaki şartlardan birini taşıyanlar, –kendileri gitmeleri şartıyla- Türkiye’deki birinci derece yakınlarını (anne-baba- kardeş-çocuk) iki kişiyi geçmemek şartı ile hacca götürebilecektir. Bu kategorideki hacılardan Amerika için öngörülen tam ücret alınacaktır. (ABD - TR uçuşunu kullanmadıkları için indirim uygulanmayacaktır.) Diyanet İşleri Başkanlığı bu kategoriye 16 kişilik kontenjan verdiği için bu statüdeki hacıların işlemleri başvuru sayısı 16’yı geçmesi halinde kura usulüne göre yapılacaktır. Kura 17 Mayıs 2018 Maryland eyaletinde bulunan Diyanet Amerika Merkezi’nde çekilecek olup kura sonuçları adaylara e-mail yoluyla bildirilecektir. Kurada ismi çıkan adaylar hacca gitmeye hak kazanacak.


KONAKLAMA ÖZELLİKLERİ ve ÜCRETLER

Hacı adaylarımız Oda Tercihli Konaklama türünde 2, 3 veya 4 kişilik odalarda kalabilecekler. Konaklama; Mekke’de Harem avlusuna uzaklığı en fazla 7 km. mesafede olan, Medine’de ise Merkeziye’de, Mescid-i Nebi’ye yürüme mesafesinde yer alan binalarda sağlanacaktır. Mekke’de 1 km’den fazla mesafedeki binalardan Harem’e gidiş ve dönüşler servis otobüsleriyle sağlanacaktır. Arafat öncesi ve bayram günlerinde yoğun trafik nedeniyle Mekke’de servislerin çalıştırılması mümkün olamayacaktır. Hacılarımız içinde tuvalet ve banyosu bulunan, karyolalı ve klimalı, iki, üç veya dört kişilik odalarda kalacaklardır. Kahvaltı ve akşam yemeği tabldot; çay ve diğer içecekler self-servis usulü verilecektir. Binalarda, günlük standart otel hizmeti verilmeyecek olup oda temizlikleri kat temizlik görevlilerinden yapılacak talebe göre gerçekleştirilecektir.

4 Kişilik Odalar: Kişi Başı Ücreti 6000 USD

3 Kişilik Odalar: Kişi Başı Ücreti 7000 USD

2 Kişilik Odalar: Kişi Başı Ücreti 7500 USD


HACI ADAYLARINA SUNULACAK GENEL HİZMETLER


1. Suudi Arabistan’a gidiş-dönüş uçak biletleri alınacaktır.2. Mekke ve Medine’de ikamet edecekleri otel ve binalar kiralanacaktır.3. Suudi Arabistan tarafından istenecek hizmet bedelleri tarafımızca ödenecektir.4. Hacı adaylarımızın vize ve uçak bileti işlemleri tarafımızca yapılacaktır.5. Cidde-Mekke- Medine ve Meşair intikalleri ile Mekke ve Medine’deki ziyaret yerleri için otobüs kiraları tarafımızca ödenecektir.


6. Mekke’de Harem’e 1000 m. mesafeden uzak yerlerdeki binalar için servis konulacaktır.


7. Dönüşlerde; hacıların Mekke ve Medine’den havalimanlarına eşyalarının nakli sağlanacaktır. Hacı adaylarımızın Suudi Arabistan’a gidiş ve dönüşleri hava yolu ile; Cidde’den Medine’ye, Medine’den Mekke’ye, Mekke’den Arafat, Müzdelife ve Mina’ya, ve Mekke’den Cidde’ye intikalleri ise otobüslerle gerçekleştirilecektir.


8. Hacı adaylarımıza Medine ve Mekke’de bulunacakları süre içerisinde sabah ve akşam olmak üzere günlük iki öğün yemek, Arafat’ta iki öğün, Mina’da bir öğün kumanya verilecektir.


9. Hacı adaylarımız Medine ve Mekke’de klimalı, asansörlü, karyolalı, duşlu otellerde

barındırılacaklardır.


10. Mekke ve Medine’de hastalanan hacı adaylarımız, yataklı ve tam teşekküllü ve önemli ameliyatları dahi yapabilecek teknik donanıma ve uzman doktorlara sahip Diyanet Hastaneleri’nde ücretsiz muayene edilecekler, gerektiğinde yataklı tedavileri yapılacak ve kendilerine ücretsiz ilaç verilecektir.


11. Hacı adaylarımızın havaalanlarındaki gidiş-dönüş işlemleri ile Suudi Arabistan’daki her türlü sağlık ve resmi işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uzman elemanlarınca yürütülecektir.


12. Mekke’de bulunulan süre içerisinde, özel seyahat masrafları hacı adaylarının kendilerine ait olacaktır.


13. Organizasyonumuza Türkiye’den katılacak hacı adayları kendilerine bildirilecek gün ve saatte İstanbul Atatürk Hava Limanında hazır bulunacaklardır.


14. Hacı adaylarımıza hac yolculuğu hakkında bilgi vermek amacıyla 29 Temmuz 2018 Pazar günü Washington DC, New York ve Kentucky olmak üzere üç bölgede “Kutsal Yolculuk; Hac” konulu eğitim semineri yapılacaktır. Hacı adaylarımızın kadın-erkek hepsinin bu seminere katılmaları gerekmektedir. Programa Türkiye'den katılacak hacı adayları, kendilerine en yakın müftülüğe başvurup hac eğitim semineri talep edebilirler.


15. Herhangi bir sebepten hacca gitmekten vazgeçenlerin paraları, kendileri için o tarihe kadar yapılan masraflar kesildikten sonra iade edilecektir.


16. İsteyen hacılarımız hac dönüşü Türkiye’de tatil yapabilecekler ve Amerika’dan çıkış tarihinden itibaren 3 ay içinde dönüş yapabileceklerdir. Hac dönüşünde açık bilet uygulaması kaldırılmıştır.Hacı adayları dönüş tarihlerini online başvuru sırasında bildirecek ve biletleme işleminden sonra bu tarih değiştirilemeyecektir. Hacdan sonra dönüş tarihlerinde değişiklik isteyen hacılar bu değişikliği organizasyonumuza bildirerek ve masrafını kendileri ödeyerek yaptıracaklardır.

Organizasyonumuzun bu konuda hiçbir sorumluluğu yoktur. Dönüşlerde herhangi bir sorundan dolayı yeni bir bilet veya diğer hava yollarından ayrı bir bilet alınmayacaktır. Alındığı takdirde, hangi sebeple olursa olsun kullanılmayan bilet için veya alınan başka bir bilet için vakfımız tarafından bir ödeme yapılmayacaktır.

17. Hacı adayları seyahatleriyle ilgili sağlık, seyahat, kaza gibi her türlü sigortalarını kendileri yaptıracaklardır.

18. Hacı adayları zemzem dâhil 8 kg. el bagajı ile 40 kg. serbest bagaj hakkına sahiptir. Serbest bagaj hakkının üzerindeki fazla bagajlar için alınacak ücreti hacı adayları ödeyecektir.

19. Uçuşlarla ilgili gecikmeden ve geç gelen veya kaybolan bagajlardan uçak şirketi sorumludur.

20. Hacı adayları gerek Mekke ve gerekse Medine’de sebep olacakları her çeşit zararı tazmin ile yükümlüdür.

21. Hacı adayları Suudi Arabistan’a girmesi yasak olan yayın ve maddeleri yanlarında bulundurmayacaktır.

22. Hacı adaylarından vefat edenlerin cenazeleri vefat ettikleri yerde defnedilir. Defin işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri tarafından takip edilir.

23. Bütün bu hizmetlerin Suudi Arabistan yerel otoritelerinin kısıtlamaları sebebiyle verilememesi veya kısmen verilmesi durumunda organizasyonumuz sorumlu tutulamaz.

24. Kurban ücretleri de hacı adayımızdan alınan ücrete dahildir. Ayrıca bu konuda ücret talep edilmeyecektir.

25. Altı yaşından küçük çocuklar organizasyona katılamayacaktır. 6-12 yaş grubu çocuklar için çocuk indirimi uygulanabilecektir.

26. Uçuşlar Türk Havayollarının uçuş yaptığı havalimanlarından (New York, Chicago, Washington DC, Los Angeles, Boston, Miami, San Francisco, Houston, Atlanta ve İstanbul) sağlanacaktır. Los Angeles ve San Francisco’dan katılanlar belirlenen hac ücretine 200 dolar ilave ödeme

yapacaklardır. Havalimanına kadar intikaller hacı adayı tarafından yapılacaktır.


HACI ADAYLARINA VERİLECEK MALZEMELER

Erkek için Sırt Çantası, Kitap Seti, Terlik Çantası, Kemer, 10 Adet Maske, Kokusuz Sabun, Heybe, İhram verilecektir.

Bayanlar için Sırt Çantası, Kitap Seti, Terlik Çantası, Heybe, 10 Adet Maske, Kokusuz Sabun, Havlu, Başörtüsü verilecektir.

 

PLANLANAN SEYAHAT TARİHLERİ

2018 Yılı Hac Organizasyonu uçuş tarihleri aşağıdaki gibidir.

7 Ağustos 2018 ABD-İSTANBUL / 8 Ağustos 2018 İSTANBUL-CİDDE

30 Ağustos 2018 MEDİNE-İSTANBUL / 30 Ağustos 2018 İSTANBUL-ABDYORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Behiye Yuksel
    6 ay önce
    Merhaba, masrafi nedir..? Hacca gitmek ve gelmek ortalama veya kesin bir rakam?