Amerika’da Hangi Havayolu Daha Cazip?

Amerika'da Hangi Havayolu Daha Cazip?

Uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan emlak yatırım uzmanı Emine Yılmaz, işi gereği sık sık uçakla yolculuk yapıyor. Amerika'da bir çok havayolu şirketi olduğunu belirten Yılmaz, bu şirketleri ABDPOST.COM izleyenleri için karşılaştırdı.

07 Şubat 2019 - 01:43 - Güncelleme: 08 Şubat 2019 - 10:19

Uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan emlak yatırım uzmanı Emine Yılmaz, işi gereği sık sık uçakla yolculuk yapıyor. Amerika'da bir çok havayolu şirketi olduğunu belirten Yılmaz, bu şirketleri ABDPOST.COM izleyenleri için karşılaştırdı. 

Yaklaşık 10 milyon km2 yüzölçümü olan ve 50 eyaletten oluşan Amerika Birleşik Devletleri'nde bir çok kişi uçakla yolculuk yapıyor. Onlardan biride emlak yatırım uzmanı Emine Yılmaz. Ailesi New Jersey'de yaşayan Yılmaz'ın işyeri ise Florida'da. Sosyal Sorumluluk projelerinde ve Amerika'daki Türk Sivil Toplum Kuruluşlarında da aktif olan Emine hanım Amerika'da iç hatları yoğun kullanan biri. 

Uygun zamanı bulabilirseniz çok ucuz bilet alabilineceğini vurgulayan Emine Yılmaz "Bilet aldığın saate göre bile değişiyor. Mesela 1 saat öncesi ile 1 saat sonrası arasında yüzde 90'a varan fiyat farkı olabiliyor. Ben Miami'den Newark'a 80 dolara bilet aldım ama 2 saat sonraki uçakla gidersem 153 dolara çıktı. Geçtiğimiz gün Orlando'dan Philadelphia'ya 2 buçuk saatlik American Airlines ile 38 dolara gittim." dedi.

Uçaklardaki koltuk aralıkları, el bagajı gibi detaylar Amerika'daki uçak şirketlerinin fiyatlarını etkilediğini anlatan Yılmaz "Bazen el bagajını kapıda verirsen bile fiyat farkı olabiliyor. Bazıları elektronik sisteme geçmiş. Kağıt biniş kartı bile fiyatı arttırabiliyor.  Tek  bavul hakki veren South West. İki bavul ve bir carry on götürebiliyorsun. İstediğin yere oturabiliyorsun koltuk numaran yok. Sıraya geçiyorsun. O arada hangi koltuk boşsa oturabilirsin. Tabi bazıları çok titiz ön sırada oturmak için saatlerce ayakta sırada bekliyorlar." diye konuştu.

Çok ucuz olmasına rağmen hizmet yönünden en kötü şirketin Sprit ve Frontier, olduğunu belirten Emine Yılmaz "Bunlar çok ucuz  ama koltukları çok dar  ve internet yok, su bile parayla. Ölsen bir bardak su vermezler. El bavulu 35 dolardan başlıyor. Örneğin Sprit ile uçtun 80 dolara el bavulun var 35 dolar istiyorlar. Bazen 50 dolara kadar çıkıyor. Ama American Airlines 120 dolar. Herşey dahil." 

Kendisine göre en iyi havayolunun ise Jet Blue olduğuna dikkat çeken Yılmaz "İnterneti bedava, koltuk aralıkları geniş. Donkin Donut, alkolsuz içecekler, istediğin kadar cips ve çerez bedava. American Airlines'te de bisküvi, kraker ve kahve bedava." diyerek yorumladı.

Bu arada Amerika'da yapılan araştırmalara göre yolcu memnuniyeti az olan havayolu şirketi, American Eagle Airlines olarak kurulan EnvoyAir. Bunun sebebiyse uçaklarda çok fazla kaybolan veya kırılan bagajlar ve müşteri isteği olmadan iptal edilen biletler. ABD kanunlarında havayolu istediği seferi iptal edebilir. Bunun için bir sorumluluğu bulunmuyor. Hawaiian Airlines, zamanlama konusunda en iyi havayolları olarak bilinirken, Alaska Airlines'te en az şikayet alan havayolu. Ucuz biletler sunan Delta Airlines kaliteyi ucuza veriyoruz mantığı ile yolcuların en çok tercih edilen havayolu. Virgin America ise bagaj sistemindeki kalitesiyle önde gelen havayolları.

Google gibi arama motorları uçuş seferlerini ve bilet satış sistemi ile internet kullanıcılarına ucuz bilet almada avantaj sunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
8 dead, 10 hospitalized in Ukrainian hotel fire
8 dead, 10 hospitalized in Ukrainian hotel fire
North Korea launch unlikely to break stalemate
North Korea launch unlikely to break stalemate