Amerika'da Kadın TIR Şoförü: Yeşim Ozan

Amerika Birleşik Devletleri'ne 2012 yılında Green Card ile gelen Yeşim Ozan, hayatını ABDPOST.COM'a anlattı. Yaklaşık 3 yıldır TIR şoförlüğü yapan Yeşim Ozan'ın evi TIR'ı...

Amerika'da Kadın TIR Şoförü: Yeşim Ozan
27 Ekim 2019 - 12:13 - Güncelleme: 30 Ekim 2019 - 04:42

37 yaşında olan Yeşim Ozan sıkıntılı gençlik yıllarında hep Amerika'da yaşamayı hayal etmiş. 15 yaşından itibaren İstanbul'da turizm acentesinde çalışırken, Amerika Green Card için mutlaka lise mezuniyetinin şart olduğunu öğrenince Liseyi dışarıdan bitirmiş. İlk 2007 de başvuru yapan Yeşim Ozan'a 2012 yılında Green Card çıkmış.  Amerika'ya eşi İbrahim ile evlenip gelen Yeşim geldiği ilk yıllarda farklı işlerde çalışmış. Gece gazete bile dağıtmış. 

Türkiye'de hiç araba kullanmadığını ilk ehliyetini Amerika'da aldığını belirten Yeşim Ozan "Eşim'in babası şofördü, bir gün ortak arkadaşımız neden TIR işine girmiyorsun deyince birlikte yapabileceğimizi düşündük. Ehliyet ve sürücü sertifikalarını alıp bir şirkete başvurduk. Bizim evimiz turda olduğumuz sürece TIR, 1 günlük iznimizde ise otelde konaklıyoruz. New Jersey'den California'ya kadar hemen hemen bütün eyaletlerden geçiyoruz ve bu zaman zarfında sürekli saatlerin geri alınmasına şahit olduk ve bu çok güzel bir şey zamanda geri gitmek gibi. Yol gidiyoruz ama güneş batmıyor. Veya tam tersi oluyor. Yol gittikçe güneş doğmuyor. Eyaletler arası zaman farkını çok rahatlıkla yaşıyoruz. Bu bizi diri tutuyor." dedi.

Amerika'da çok fazla kadın TIR şoförü olduğunu aktaran Ozan, "Biz bu işe başladığımızda aileme açtım konuyu. Annem ve babam her zaman her yaptığım işte beni destekler. Bu işimde de destek oldular. Benim neyi neden yaptığımın mutlaka bir nedeni olduğunu bilerek hep bana güvendiler. Bu mesleğin zorlukları var tabi. Hava değişimlerinde ve gece yolculuklarında zorluk yaşayabiliyorum. Bir de kurulu bir düzeninizin olmaması bu beni çok zorluyor. Bu işi 3 sene daha yapabilirim sonrasında ise biriktirmis olduğum para ile yatırım yapmak istiyorum. Bu işten kazandıklarımızı ev alarak yatırım yapıyoruz. Kirasıyla geçiniriz diye düşünüyorum." şeklinde konuştu. 

TIR şoförü Yeşim "Video çekme fikri eşimden çıktı. Onunda hesabı var. Benimde olsun istedim. Eskiden fotoğraf çekip albüm yapıyorduk. Biz bunu videoya çekip sosyal medyada yayınlıyoruz. Videolar eşim İbrahim editliyor. Neler yapıyoruz nasıl yaşıyoruz, herşeyi Youtube kanalında Yeşo ABD'de yayınlıyoruz. İbrahim Nöbet değişimlerinde uyumayarak ya beni kayda alıyor yada dizüstü bilgisayarda videoları montajlıyor. " diyerek sözlerini sürdürdü.

TIR şoförlüğünün zorluklarından söz eden Yeşim" Bende yükseklik korkusu var. TIR kullanmaya ilk başladığımda yüksek yerden viyadükten felan geçerken çok korkuyordum. Ama eşime  güveniyorum. Eşim uzun yıllar bu mesleği yaptı. Çalışınca ona güvenerek direksiyon sallıyorum. " diyerek zorlukların üstesinden geldiğini anlattı.

Yeşim Ozan, Amerika'da herşeyin yazılı yapılmazsa başlarına neler geldiğini anlatırken "Biz Türkiye'deyken bir tanıdığın aracılığı ile  ev kiraladık. Parasını peşin gönderdik. Ama geldiğimizde başka bir kiracı olduğunu öğrendik. Ev sahibimiz evi başkasına kiraya verdim. deyince inanamadık. Başka biri  Ben size yardımcı olacağım diyerek yerleşti evimize. ev kirasını ödeyeceğim masraflara ortak olacağım deyip 3 ay bizim evde yaşadı. Biz ingilizce bilmiyoruz, ev kirasını isteyen ev sahibini aylarca oyaladı. Ev sahibi konuyu yazılı anlatmasını istedik. Sözlükten çözdük. O adamı hemen kapı dışarı ettik. Bunların ikisininde Türk olması bizi üzdü. " dedi.

Amerika'da kendi TIR'ında çalışanın çok iyi kazandığını belirten Ozan "TIR şoförleri çok farklı maaşlar alıyor. TIR'a yeni başlayan ya da başka firmalar yahut yeni şoför eski şoföre göre değişiyor. Başkasının TIR'ında çalışıyorsan yıllık 85 bin dolar eline para geçiyor. TIR senin ise şoför başka biri ise 100 bin dolar, kendi TIR'ınızla çalışıyorsanız yıllık 300 bin dolar kazanabilirsiniz. Tabi vergileri var. Yıllık bin dolar vergi verende var 15 bin dolar vergi verende var. Bu yine de masraflara göre ve aracınızın tipine göre değişiyor. " diye konuştu.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • saim metin cetin
    2 ay önce
    bende amerikada tir soforlugu yaptim,kardesimi gorunce duygu***dim 80 lerde az da olsa gorurdum ama 2000 li yillarda muthis artis oldu.rnumarim dilegi yerine gelir.