Amerika’da Milyonlarca Kadın Tecavüze uğruyor...

Amerika'da Milyonlarca Kadın Tecavüze uğruyor...

8-44 yaş grubundaki kadınlar arasında yapılan yeni bir çalışma, ABD'de yaşayan milyonlarca kadının ilk cinsel deneyiminin tecavüz olduğunu ortaya koyuyor. Pazartesi günü 'JAMA Internal Medicine'de yayımlanan rapora göre, ankete katılan kadınların yüzde 6,5'i ilk cinsel deneyimlerinde güç kullanımına maruz kaldığını söyledi.

18 Eylül 2019 - 18:29

8-44 yaş grubundaki kadınlar arasında yapılan yeni bir çalışma, ABD'de yaşayan milyonlarca kadının ilk cinsel deneyiminin tecavüz olduğunu ortaya koyuyor.

Pazartesi günü 'JAMA Internal Medicine'de yayımlanan rapora göre, ankete katılan kadınların yüzde 6,5'i ilk cinsel deneyimlerinde güç kullanımına maruz kaldığını söyledi.

Bu kadınların yüzde 7'si, saldırı gerçekleştiğinde yaşlarının 10 veya daha altında olduğunu belirtti.

Ülke genelinde 13 bin 310 kadının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada kadınlar, "tecavüz" ifadesini açıkça belirtmediyse de, çalışmanın baş yazarı ve Harvard Tıp Fakültesi araştırmacısı Dr. Laura Hawks, "bireyin rızası aleyhinde gerçekleşen (penetrasyon içeren) tüm cinsel ilişkilerin tecavüz" olduğunu savundu.

Dr. Hawks, "Bir kimseyi sözlü olarak cinsel ilişkiye zorlamak da tecavüzden aşağı değildir" diye ekledi.

Rapor, ilk cinsel deneyimlerinde zor kullanımına maruz kalan kadınların, pelvik ağrı ve regl dönemlerinde sorunlar gibi üreme sağlığı problemleri yaşamaya daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor.

Söz konusu kadınların, ilk cinsellik deneyimlerinde baskıya maruz kalmayan kadınlara göre, sağlık durumlarını "orta" veya "kötü" şeklinde niteleme ihtimali iki kat daha fazla. Ayrıca istenmeyen gebelik ve düşük görülme olasılığı da daha yüksek.

Bunun yanı sıra cinsel ilişkiye zorlanan kadınların yaş ortalaması 15, saldırganların yaş ortalamasıysa 27 olarak belirlendi.

Kadınlar, saldırıların neredeyse yarısında fiziki kısıtlamaya maruz kaldıklarını belirtti.

ABD hükümetinin 2011-2017 tarihlerinde gerçekleştirdiği sağlık anketine katılan kadınların yanıtlarının analizini temel alan araştırma, cinsel taciz ve saldırıya karşı gerçekleşen #metoo hareketinden önceye dayanıyor.

Federal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre ABD'deki her 5 kadından neredeyse biri tecavüz mağduru. Maya Oppenheim Intependent Kadın Haberleri Muhabiri

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Saturday Night Live' offers prayers for Trump
'Saturday Night Live' offers prayers for Trump
Ryan Reynolds recruits 'Peloton wife' for hilariou
Ryan Reynolds recruits 'Peloton wife' for hilariou