• Reklam

Amerika'da Sayısal Okumanın Avantajları

Amerika’da eğitimle ilgili bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu defa, sayısal bölümler okumak, ne gibi avantajlar kazandırır onu ele aldık. Sayısal bölüm bitiren mezunlar, Amerika’da hangi mesleklerde çalışıp, ortalama ne kadar maaş alırlar? Geleceğini planlayan gençlere rehberlik edecek bu haberi, Kariyer Kılavuzu Youtube kanalının sahibi Gizem G.’nin verdiği cevaplar doğrultusunda hazırladık.

Reklam
Reklam
Amerika'da Sayısal Okumanın Avantajları
16 Eylül 2020 - 05:33
Reklam

Türkiye’den ABD’ye Yüksek Lisans İçin Nasıl Başvuru Yapılır?
Gizem ilk olarak Amerika’daki sayısal bölümlerin matematik, fizik, işletme, yazılım, ekonomi gibi ağır matematik konuları içeren bölümler olduğunu açıklayarak söze başlıyor.
 
Türkiye’de sayısal ağırlıklı bir bölüm bitirdikten sonra, Amerika’da yine sayısal bir bölüme yüksek lisans başvurusu yapmak için, öncelikle GRE denilen bir sınava ve tabii ki İngilizce yeterliliğinizi ispat etmek için de TOEFL sınavına girmeniz gerekmekte. Gizem, bu iki sınavı büyük ve çok iyi üniversitelerin istediğine işaret ediederek, bu sınavları şart koşmayan bir okulu kesinlikle tercih etmemenizi öneriyor. Çünkü Caltech, MIT, Harvard ve Standford gibi gerçekten başarılı bir üniversitede eğitim almanın yolu GRE ve TOEFL sınavlarından geçiyor. Özellikle GRE sınavının oldukça zor bir sınav olduğuna değinen Gizem, aşağıdaki linkten test örneklerine ulaşıp hazırlanabileceğiniz bilgisini paylaşıyor. https://www.ets.org/gre/revised_general/prepare/quantitative_reasoning/multiple_choice_one/sample_questions
 
Bu sınavlardan sonra tıpkı diğer bölümlerde olduğu gibi, sayısal yüksek lisans başvurusu için de kendinizi ve bu okulu neden tercih ettiğinizi anlattığınız bir essay yazıp ders notlarınızı ve tavsiye mektuplarınızı topluyorsunuz.  
 
Türkiye’de Liseden Sonra ABD’ye Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?
Gizem’in bu konudaki ilk tavsiyesi; lise bitmeden mutlaka üniversite giriş sınavı SAT için sıkı hazırlanmanız oluyor. Çünkü lise sonunu beklerseniz biraz geç kalmış olursunuz. Lise 2 veya 3. döneminde hazırlanmaya başlarsanız, son senenizde başvuru zamanı yaklaşınca daha az stres yaşarsınız. Bu sayede daha çok hazırlanma zamanınız olacaktır.
 
ABD’de üniversite okumak için iki seçenekten bahseden Gizem, ilk olarak ‘Community College’ları anlatıyor. Bunlar genelde 2 senelik okullar oluyor. Fakat bu okullar için GP yani not ortalamanızı biraz daha yüksek tutmanız gerekli.
 
Fakat direkt 4 yıllık daha iyi bir eğitim planlıyorsanız, öncelikle SAT sınavına giriyorsunuz, sonrasında bu okula neden girmek istediğinizi anlattığınız bir essay yazıyorsunuz. Bu arada hocalarınızdan referans mektuplarınızı topluyorsunuz ve listenizdeki okullara göndererek başvurularınızı yapıyorsunuz.
 
Gizem bu aşamada sayısal bölümde okuyacaklar için, iyi okulları tercih etmeleri gerektiğini yineliyor. Bu okulları Caltech, MIT, Harvard, Standford ve Michigan şeklinde örneklendiriyor. Sayısal bölümleri ise matematik, bilgisayar mühendisliği ve fizik bölümleri şeklinde örneklendiriyor.
 
Ayrıca, sayısal bölüm mezunlarının Amerika’da daha yüksek bir maaş ortalamasıyla çalıştığına dikkat çekiyor Gizem. İşletme okuyanlar tabii ki pazarlama ya da iş geliştirme alanlarına yönelebilirler fakat, mühendisliğe ya da yazılımcılığa ve hatta muhasebeye yönelenler ciddi rakamlar kazanabiliyor Amerika’da.
 
Gizem, sayısal alanlar arasında finans ve muhasebeyi ayrı tutuyor; çünkü başvurulan firmaya göre kazanç skalasının değiştiğini söylüyor. Fakat genel olarak sayısal bölüm mezunlarının Amerika’da çok kazanan ve rahat yaşayan insanlar olduğunun altını çiziyor. Amerika’ya nazaran çok iyi matematik eğitimi veren Türkiye’den gelecek Türk öğrencilerin, ABD’de çok rahat sayısal bölümlere girebileceğini söyleyen Gizem, zaten çoğunlukla da Türkler’in sayısal bölümlerde okuduğunu söylüyor.
 
Finans ve Muhasebe Bölümleri İçin Başvuru Nasıl Yapılır?
Bu bölümler için CPA adında başka bir sınava girilmesi gerekiyor. Bunun da çok zor bir sınav olduğunu söyleyen Gizem, bir konuya dikkat çekiyor: Diyelim bölümü Amerika’da okudunuz ve bitti, sonrasında bu sınava girmeniz için, hem yaşadığınız eyaletin hem de tüm birleşmiş milletlerin hukuksal kurallarını bilmeniz gerekiyor. Fakat CPA sertifikasını aldıktan sonra bir mühendis kadar olmasa da, çok iyi iş bulup yüksek maaşlara çalışmanız garanti.
 
Başvuru Süreçlerinde Yapılması Gerekenler
Okullara giriş sınavlarına çok iyi hazırlanmanızı öneren Gizem; lisans için geleceklerin lise not ortalamasını, yüksek lisans için geleceklerin de üniversite not ortalamasını çok yüksek tutmasını öneriyor. İyi referans mektupları toplamanın önemine de değinen Gizem, bunun için hocalarınıza Amerika’da okuma planlarınızdan mutlaka bahsetmenizi tavsiye ediyor. Diğer ülkelerden müracaat edecek öğrencilerin not ortalamalarının da aşırı yüksek olacağından, bu referans mektuplarının çok önem kazandığını vurguluyor.
 
Tabii ders notlarından daha da önemli bir konu var ki, o da katıldığınız aktiviteler ve hobileriniz. Sosyal sorumluluk projelerine çok önem veren Amerikan üniversiteleri için, hocalarınızın referans mektuplarında bunlardan bahsetmesi çok elzem.
 
Birçok alanda diğer adaylarla yarışacağınız için; okul dışında mutlaka liderlik ettiğiniz, toplum yararına projeler ve müzik, resim gibi herhangi bir alanda hobileriniz olması çok önemli. Çünkü öğrenci kulüplerine katılmadıysanız, hobilerinizin yoksa, toplum yararına bir şeyler yapmadıysanız, yani okul hayatınızı pasif bir şekilde geçirmişseniz, isterseniz okul birincisi olun Amerikan üniversiteleri sizi eler.
 
Başarılı Amerikan üniversiteleri; yaşadığı topluma faydası olan, takım ruhu taşıyan, liderlik yeteneğini geliştirmiş, kendi ayakları üzerinde durabilen, meraklı ve kendini geliştirmeye açık bireyler arıyorlar. Bir de mühendislik okuyacaklar için okul yıllarında geliştirdikleri projeler ya da aldıkları ödüller, patentler varsa bunları da başvuru dosyalarına mutlaka eklemelerini öneriyor Gizem. Çünkü bu durum onları öne geçirecektir.
 
KAYNAK: Kariyer Kılavuzu
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com