Amerika’da UBER nasıl yapılır?

Amerika'da UBER nasıl yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri'nde Taksilerin yanısıra arabanız varsa UBER ve LYFT firmasına dahil olarak taksicilik yapabiliyorsunuz. Bunlar hem dolmuş hemde taksi sistemi ile çalışıyor. LYFT ilk kurulan sistem aslında ama UBER daha zengin olduğu için çabuk meşhur oldu. Bunları çağırmak için birer cep telefonu uygulaması var onları indirerek taksi veya dolmuş çağırabiliyorsunuz.

01 Nisan 2018 - 09:01

Dünyada yaklaşık 700 şehirde aktif olan UBER gün geçtikçe büyüyor. Bu sisteme dahil olan herkes taksicilik yapabiliyor. Bunun için özel plakaya gerek yok. Aracını her 6 ayda bir servise girmesini şart koşan UBER aracı sürekli kontrol altında tutuluyor. Puanlama sistemi olduğu için normal taksilerden daha güvenli ve daha rahat. 

UBER ŞOFÖRÜ OLMAK İÇİN ŞARTLAR NEDİR?

En az 1 yıllık bölge ehliyeti olmalı. Sürücünün yaş limiti var, 21 yaş. Vergi numarası gerekiyor. Aracın yaş limiti var 10 yıl öncesini kabul etmiyorlar. Yine araç test edilmesi gerekiyor. Bir test firmasından belge gerekiyor. 

TURİST VİZESİYLE UBER YAPILIR MI?

Bölge ehliyeti olan herkes arkadaşının hesabı üzerinden UBER taksiyi kullanabilir. Yine öğrenci vizesiyle gelen staj yaparak SOSYAL ID alabilir. Ama Polise yakalanırsanız, aracınız bağlanabilir, ayrıca bir kaç gün alıkonulabilirsiniz.

UBER yıl sonunda ne kadar vergi ödemen gerektiğini de söylüyor.

UBER'i olan haftada 4-5 gün çalışarak rahat olarak geçinebilir. New York'ta aylık ortalama 3 bin dolar para kazanabilir. Son zamanlarda Türkler arasında yaygınlaşan UBER'de müşteri memnuniyeti çok önemli. Puanlamayı işlem tamamlandıktan sonra yapabiliyorsunuz. Bir araç çağırdığınızda o taksi ile ilgili yorumu görebiliyorsunuz. İlk 5 dakika içinde reddettiğiniz zaman ücretsiz iptal edebiliyorsunuz.

Aracı çağırırken, nereden nereye gitmek istediğinizi yazarak ne kadar ödeme yapacağınızı öğrenebiliyorsunuz.

UBER taksi yapanların en çok para kazandığı günler Cumartesi ve Pazar akşamları. Yine hafta için gündüzde çok para kanazabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • onurb
    2 ay önce
    Merhaba turist vizesiyle Uber X sürücüsü olabilir miyim ? Bilgi verebilir misiniz ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları