• Reklam
Reklam

Amerika'da Vergi Beyanında Son Gün

Social Enterprises LLC şirketinden Enrolled Agent yetkisine sahip vergi uzmanı Fatih Pekar’ın aktardığına göre “Amerika’da şirket sahibi olmak yabancı yatırımcı için vergisel anlamda büyük avantajlar sunmakla birlikte, bu konudaki yanlış bilgiler de bazı sıkıntıların doğmasına sebep olabiliyor.”  dedi.

Reklam
Amerika'da Vergi Beyanında Son Gün
14 Mayıs 2021 - 16:14 - Güncelleme: 14 Mayıs 2021 - 16:22
 • Reklam
Küresel ticaret deyince ilk akla gelen ve uluslararası ticari faaliyetlerde bulunan firmalar bakımında dünyada en çok tercih edilen ülke hiç şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri. Amerika’da şirket kurulumu, vergi ve vize danışmanlığı başta olmak üzere pek çok alanda uluslararası girişimcilere hizmet sunan amerikadasirket.com'un altında konumlandığı Social Enterprises LLC şirketinden Enrolled Agent yetkisine sahip vergi uzmanı Fatih Pekar’ın aktardığına göre “Amerika’da şirket sahibi olmak yabancı yatırımcı için vergisel anlamda büyük avantajlar sunmakla birlikte, bu konudaki yanlış bilgiler de bazı sıkıntıların doğmasına sebep olabiliyor.”  

Vergi avantajları açısından en çok tercih edilen eyaletin Delaware olduğunu belirten Fatih Pekar, “Delaware’de kurulan şirketler tüm vergilerden muaftır” gibi bir yanlış bilginin çok yaygın olduğunun altını çizmekte. 

“Amerika’daki şirketinizin vergisel olarak Eyalete ve Federal Hükümete olan sorumlulukları farklıdır. Burada öncelikli olarak Eyaleti alabiliriz. Delaware eyaletinde fiziki bir yeriniz yok ise eyalete gelir vergisi ödemezsiniz. Fakat Franchise Tax ödersiniz. Delaware eyaletinde
LLC şirketler için Francise Tax bedeli 300 $’dır. 

Delaware eyaleti için her yılın haziran ayında bu ücret ödenmektedir. Eğer şirketinizi yeni kurduysanız, Franchise Tax ödemeniz bir sene sonra başlayacaktır. Bu ücret diğer eyaletlerde farklılık gösterebilmektedir.”

 Eyalet gelir vergisinden muafiyet belirli eyaletlerde mümkün olsa da ABD sınırları
içerisinde kurulu tüm şirketlerin ödemesi gereken bir federal gelir vergisi bulunuyor. Yine
Enrolled Agent Fatih Pekar tarafından aktarılan bilgiye göre “Federal Gelir Vergisi Amerika
içerisinden elde ettiğiniz gelir üzerinden uygulanan vergidir. Federal Gelir Vergisinden
muaf olabileceğiniz herhangi bir eyalet bulunmamaktadır. Amerika içerisinden gelir
elde ettiyseniz Federal Gelir Vergi mükellefi sayılırsınız.” 

Bu noktada en önemli konu ise tabi ki Federal Gelir Vergisi işlemlerinin nasıl yapılması gerektiği. Fatih Pekar’ın bu konuda vergi danışmanlığı hizmeti veren firmalardan destek alınması gerektiğini ancak firma seçiminde çok dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Fatih Pekar alanında yeterli vergi uzmanlarının bulunduğu firmaların tercih edilmesinin öneminden bahsederken okuyucularımız için de önemli bir hatırlatma yapıyor. 

LLC Single Member dışındaki şirket türleri için Federal Vergi Beyanı süreçlerinin tamamlandığını belirten Fatih Pekar LLC Single Member yani tek kişilik LLC şirketler için son tarihin 17 Mayıs 2021 olduğunu hatırlatıyor ve  bu tarihe kadar vergi beyanı işlemlerinin mutlaka yapılması gerektiğinin aksi taktirde büyük cezalarla karşılaşılabileceğinin altını çiziyor.

amerikadasirket.com Delaware eyaletinde Türkçe hizmet verebilen tek yetkili
Registered Agent olan Social Enterprises LLC’nin bir websitesi ve yalnızca Delaware’de
değil tüm eyaletlerdeki şirketleriniz için uzman vergi danışmanlığı alabileceğiniz bir firma.
 • Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Turkoglu
  1 ay önce
  bu sirketin telefonu var mi
 • Post PTT
  1 ay önce
  Saat de ne kadar fiyat istiyorlar o nuda sorun , böyle sirketler ucuza calismaz. Iyi bir muhasebeciye de sorula bilinir.
 • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com