• Reklam

Amerika'da Yıllarca Satılan Türk Öksürük Şurubu

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni kuruluş aşamasında bir çok ürün Osmanlı İmparatorluğundan geliyordu. Ticaret gemileri Osmanlı limanlarından Amerika'ya mal taşıyordu. Amerika'da satılan bir üründe Türk öksürük şurubu.

Reklam
Reklam
Amerika'da Yıllarca Satılan Türk Öksürük Şurubu
10 Mayıs 2020 - 04:52 - Güncelleme: 10 Mayıs 2020 - 05:09
Reklam

Tarihçi akademisyen Işıl Acehan, Amerika'da Osmanlı'nın izini araştırmaya devam ediyor. Acehan bu kez Türk öksürük şurubunun nasıl Amerika'da satıldığını anlattı.
1800’lerin sonunda Amerika’da satılan “Türk öksürük şurubu”. “Soğuk algınlığı ve öksürük için muhteşem Türk şurubunu deneyin” demişler. Türkiye’de ve ABD’de çalışmış bir doktor tarafından üretilmiş olan şurup, ABD’de Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan çok önce Osmanlı'ya Türkiye denildiğini de ortaya çıkarıyor. 

Köken olarak Çinlilerin ‘yabancı, bizden olmayan’ manasında kullandığı, ve aynı zamanda Avrupalıların hristiyan olmayan tüm halklara Osmanlı İmparatorluğunun sınırlarında olması nedeniyle Türk deniliyordu. 

O zamanlar Amerika’da yapılan öksürük şuruplarının içinde viski ve afyon var. Türk şurubunda “viski veya herhangi bir uyuşturucu madde yoktur” diye belirtmişler.

İçeriğinde İngilizce olarak hangi bitkiler olduğu yazılırken, İkinci görselde bitki kökleri ve meyvelerden diye ama bitkilerin adı belirtilmemiş.
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com