• Reklam
Reklam

Amerika'daki Öğrenci Şimdi Ne Yapacak?

Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Dairesi’nin pandemi devam ederken sonbahar döneminde okulların örgün eğitime geçmesine yönelik karar aldı. Bu karar online eğitim gören tüm yabancı öğrencileri etkilerken, New York'ta Avukat Gökhan Yazıcı Göçmenlik Dairesi’nin aldığı bu kararını ABDPOST.COM New York temsilcisi Esinay Özyurtdaş'a Instagram Canlı Yayınında yorumladı.

Reklam
Amerika'daki Öğrenci Şimdi Ne Yapacak?
10 Temmuz 2020 - 15:04
  • Reklam
Esinay Özyurtdaş'ın Haberi

Pandemi ve Ekonomi derken Öğrencilere Yeni Yaptırım Kapıda! 


Göçmenlik Dairesi’nin aldığı karar önümüzdeki sonbahar dönemini ilgilendiren bir karar. Pandemiden sonra yayınlanan uluslararası öğrencileri, üniversite ve dil okullarını kapsayan F1 ve M1 vizesi kapsamında pandeminin ilk çıktığı kararı değiştiren bir yönerge. Gelecek sonbahar döneminden sonra geçerli olması beklenen kararda okullar eğer karma eğitime geçmezse öğrencilerin ülkeden gitmesi gerekecek. F1 ve M1 vizeye sahip öğrenciler örgün eğitim almak zorundayken pandemi döneminde Göçmenlik Dairesi’nin aldığı geçici kararla ilkbahar ve yaz dönemi için online eğitime geçilmesine karar verilmişti. Normal şartlarda öğrenciler sadece bir dönem online eğitim alabilecekler iken alınan kararla öğrenciler iki dönem online eğitim almış oldu. 

Yeni Uygulamayla Karma Eğitim Başlayacak 

Göçmenlik Dairesi sonbahar için aldığı kararla Başkan Trump’ın direktifleriyle okulların karma eğitime geçmesini istedi. Bu demek oluyor ki okullar online eğitimle birlikte kampüslerde de eğitim vermek zorunda kalacaklar. Mevcut okullarında okuyan öğrencilerin eğer okulları örgüne geçmezse transfer almak zorunda kalacaklar. Çünkü yeni sisteme geçişle birlikte I-20 belgeleri yenilemeyen öğrencilerin statüleri sona erecek. Bu durumla karşı karşıya kalan öğrencilerin ise, ülkede kalmaları söz konusu olmayacak. 

“Massachusetts Valisi Kararı Zalimce ve Yasal Değil Diyerek Dava Açmayı Planlıyor.”

Reuters’in haberine göre ülkede yaşayan 1 Milyondan fazla öğrenci ve 5000 üniversite var. Bunlara ek olarak da dil okulları. Başkan Trump’un ekonomiyi canlandırmaya yönelik aldığı karar tam tersine okulların öğrenci kaybetmesine neden olacaktır. Bu kararı durdurma davası açılırken yine Reuters’ın haberine göre Boston’dan Harvard be MIT üniversiteleri de Trump’a dava açtı. Bilindiği üzere Harward tüm derslerini çevrimiçi gerçekleştirme kararı almıştı. 

Bu kararlar birlikte birçok okul sonbahar döneminin bitiş tarihini öğrencilere bildirdi. Gelen maillerde düzenleme yapacaklarına değinen okulların yeni dönemde nasıl bir karar alacakları merak konusu. Editör tavsiyesi okullarınızla irtibatınızı koparmayın çünkü örgüne geçmezse okulunuz haberiniz bile olmadan ICE departmanına bildirilmeniz durumunda sınır dışı edilebilirsiniz benden söylemesi! 

Instagram'daki Canlı Yayını İzlemek için Tıklayın
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com