• Reklam

Amerika'daki Türk STK'ların Ahvali...

Uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk Sivil Toplum Kuruluşlarında görev yapan Oğuz Özdemir, Türk STK'ların durumu ile ilgili farklı bir anekdot kaleme aldı.

Reklam
Reklam
Amerika'daki Türk STK'ların Ahvali...
21 Kasım 2020 - 14:58
Reklam

New York'ta yaşayan Oğuz Özdemir Federasyon ve dernekler ( bir kaçı hariç ) neden insanların maddi ve manevi sorunlarına çözüm bulmadı?" diyerek  durum değerlendirmesi yaptı.

"Bir derneğin ya da federasyonun asıl amacı insanların her türlü sorunlarına ve problemlerine çözüm bulabilmektir. Özellikle bulunduğu coğrafya içerisinde insanların her zaman sorunları olur. Amerika’ya gelmek isteyen insanların, bir şekilde gelmiş olan insanların ve buraya yerleşmiş olan insanların iş, okul, ev, sosyal hayat ve ekonomik sıkıntıları olur. Bu insanların sorunlarına neden çözüm sunulması yerine koltuklar eskitiliyor? Aslında bu soruların cevabı çok açık ama elimizde ne yazık somut bir delil yok. Hal böyle olmasına rağmen insanların federasyon ve derneklerden hiçbir şekilde maddi ve manevi yardım alamadıklarını çok iyi biliyoruz. Zira insanlar sosyal yardımlaşma kampanyaları ile yardım bulabiliyor olsalardı bunu çok açık bir şekilde görürdük.
İnsanlar mağdur oluyor, insanlar yardım bekliyor. Federasyon ve derneklerden bir el bekliyorlar. Yardım eli beklenmesine rağmen neden hiçbir şekilde yardım edilmediği en azından bizlerin tarafından çok açık bir şekilde biliniyor.
Neden Yardım Etmiyorlar?
Aslında bu sorunun cevabını az çok tahmin edebilirsiniz. Dünyanın neresine giderseniz gidin koltuklar akşam imza atmak için değil eskitilmek için kullanılıyor. Yani bulundukları koltuklardan kalkıp kimin ne sorunu var, kimin yardıma ihtiyacı var araştırmıyorlar. Araştırmadıkları gibi üyelerin ve gönüllülerin topladıkları paraların nereye harcandığı konusunda hiçbir şekilde bilgi vermiyorlar. İnsanlara yardım yapılması amacı ile toplanmış olan binlerce dolar paranın hangi kanaldan hangi kanala aktarıldığı konusunda hiç kimsenin en ufak bir fikri yok. Neden yardım etmedikleri sorusuna tekrar gelecek olur isek yukarıda bahsettiğimiz gibi “Paralar akıyor ama nereye aktığı bilinmiyor. Ayrıca misyonu yardım yapmak olan bu federasyon ve dernekler hiçbir şekilde sorun çözme odaklı değil yeni bir kazanç modeli olarak görülüyor.” İşte tam olarak bu sebepten ötürü yardım yapılmıyor.
Yardım Göremeyen İnsanların Hali Ne Olacak?
Yardım göremeyen insanların halinin ne olacağı konusunda herkesin olmasa da bizim bir fikrimiz var. Biz insanlara kişisel olarak yardım yapıyoruz bu her zaman maddi olmasa da çoğu zaman manevi sorunların çözülmesi konusunda oluyor. Federasyonlar ve derneklerden maddi yardım göremeyen insanların halinin ne olacağını ise emin olun bizler de bilmiyoruz." dedi.

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com