Amerika'daki Türkler: Hasta Olmadan Alın Bizi

Amerika Birleşik Devletleri'ne turist veya iş veyahut eğitim amacıyla gelen ve uçak seferleri iptal olduğu için geri dönemeyen Türkler tahliye edilmek istiyor. Yaklaşık 200 kişilik bir grup sosyal medyadan örgütlenerek Türkiye'ye seslendi. "Biz burada işimizi okulumuzu kaybettik. Bir an önce Türkiye'ye dönmek istiyoruz. Burada sağlam geldik hasta olmak istemiyoruz." dediler.

Amerika'daki Türkler: Hasta Olmadan Alın Bizi
01 Nisan 2020 - 00:09 - Güncelleme: 01 Nisan 2020 - 10:43

Sosyal medya grubu kuran Amerika'da çalışan Türkler'den Mesut Girgin "Ben internship ile geldim J1 vizesine sahibim. Ancak çalıştığım otel kapandı, Kiramı ödemeye kalksam tahliye uçuşuna verecek param kalmıyor, tahliye uçuşunu beklesem kapıya dayanacaklar. Bize de seyehat sigortasi yapilmisti, ancak neredeyse ölü bir sigorta. Şu an sağlıklıyız ama psikolojimiz bozuldu. Bir an önce tahliye edilmek istiyoruz." dedi.

Grup yöneticisi Ceren Parlak ise "Geçtiğimiz ay Türkiye’den dil eğitimi için Amerika’ya geldim ve maalesef son iki haftadır kabus dolu günler yaşıyoruz.
Amerika bildiğiniz gibi Covid-19’un hızla yayıldığı ve milyonlarca nüfusu olan bir ülke. Tüm okullar, restorantlar ve her yer kapalı. Benim bulunduğum yer Pelsinvanya.

Amerika sağlık sisteminin ne kadar pahalı olduğunu herkes biliyor. Corona vakası ile hastaneye giden bir kişi yaklaşık 35.000 USD borçlu olarak çıkmış çünkü sağlık sigortası yokmuş.

Benim gibi yüzlerce öğrenci mahsur bir şekilde hala bu ülkede bulunuyor. Hastalığa yakalanmamız belki de an meselesi. Kendi adıma defalarca konsolosluğu aradım. Tüm taleplerin Ankara’ya iletildiğini ve şuanda ne barınma ne de başka bir desteğin olmadığını ilettiler.
Hükümet, bu vakanın göründüğü Avrupa ülkelerinde bulunan vatandaşlara geri dönmeleri için süre verdi. Amerika ‘da bulunan Türk vatandaşlar ise nasıl dönecekleri düşünülmeden tek gün içinde uçuşlar kapandı kararı aldı.

Amerika’da şuan bulunan bir Türk whatsupp grubuna üyeyim. Ben oradaki hikayeleri okurken cidden kalbim acıdı. Kirasını veremediği için dışarı atılan, parası olmadığını söyleyen, hastalanmaktan korktuğunu ve korunamadığını anlatan yüzlerce genç var. Her biri kendi bulunduğu bölgeye yakın konsolosluğu her gün defalarca arıyor. Ancak çok bir aksiyon alamıyor.
29 Mart öğleden sonra Newyork konsolosluğu bana ulaşarak Washington Dc’den İstanbula bir uçusun gerçekleşeceği bilgisini aktardı. Saat oraya ulaşmam 5.5 saat ve uçağa yetişmem mümkün olmadı. Otobüs seferleri zaten yok.. Bu uçtan neden şuan heberimiz oluyor dediğimde bilginin kendilerine de yeni geldiğini iletti.

Türk Hava yolları uçak biletlerini 5.000 dolara kadar yükselti. Bilet fiyatları tek gidiş olarak 7.000 TL’den başlayıp 30.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Sizce bu insanlar bu fiyatları nasıl ödeyecek? Uçak seferi olsa dahi?
Şuan whutsapp grubundaki kişi sayısı 170. Herkes farklı bölgelerde tedirginlikle sonuç alınmasını bekliyor. Newyork, Washington D.C, Pelsinvanya, Kalifornia bir çok yerde bir sürü Türk Vatandaşı var.
Acilen destek ve tahliye uçağı bekliyoruz. Hastalanmamız halinde burada ki sağlık sistemine ödeyecek parası olan kimse yok.. ve bu endişe ile yaşamak istemiyoruz." diye konuştu.

CİMER dahil konsolosluklara ve Türk Hava Yollarına başvurduklarını belirten Samet Sezer "Turist olarak geldim, 20 Nisanda yasal oturum sürem dolacak ve uzatma başvurusu yapmak istemiyorum çünkü uzun süre burada kalmak zorunda olacağım başvuru yaparsam bu nedenle ülkeme dönmek süreci güvenle ülkemde atlamak istiyorum çifte vatandaş değilim turistik seyahat ve sağlık turizimi için burada bulunuyordum korona virüsü nedeniyle ve kronik rahatsızlığım sebebiyle seyahat etmemin mantıklo olmayacağını düşünerek 18 nisana sigortalı bilet aldım çünkü bakanlık 17 nisana kadar uçuş yasağı olacağını yayınlamıştı ama 18 nisan aktarmalı uçuşum iptal oldu son yapılan thy seferlerinede new jerseyde olmam ve seferlerin Washington D.C. den gerçekleşmesi ve bilet fiyatlarının astronomik düzeyde yüksek olması nedeniyle katılamadım." diyerek uygun bir fiyatla tahliye edilmesini istedi.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Murat
  1 ay önce
  Katar havayolları ile Turkiyeye gidilebiliyor. bilet fiyatları gayet makul. orasını deneyin lütfen
 • Tümerkan URAL
  2 ay önce
  Gercekten magduruz ulkeme dönmek istiyorum ama devlet hiç bir sekilde yardimci olmuyor para toplamasini biliyorlar bir uçak ayarlayip bizim magduriyetimizi gidermiyorlar!..
 • eses
  1 ay önce
  hainlik yapma devlet yapacağını yaptı sen nerdeydin o zaman kal ne halin varsa gör abd yi severek giderken devlete mi sordun...