Amerika Halkbank'ı Raftan İndirdi

Amerika Birleşik Devletleri Haziran ayında rafa kaldırdığı Halk Bankası Dosyasını yeniden açıyor. Manhattan'daki federal savcılar İran'a yönelik yaptırımların delinmesi, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından Halkbank hakkında iddianame hazırladı

Amerika Halkbank'ı Raftan İndirdi
16 Ekim 2019 - 09:37

Amerika Birleşik Devletlerin’de Halkbank hakkında İran yaptırımlarını delmekten iddianame hazırlandı. New York Güney Bölgesi Başsavcılığının hazırladığı iddianamede “Halkbank üst yönetiminin Türk hükümetinin üst düzey yetkilileri tarafından desteklendiği ve korunduğu” ifadesi yer aldı.

Başsavcılık açıklamasında, bankaya 6 ayrı suçlama isnat edilerek, bu suçlamalar karşısında bankanın kendini savunması gerektiği ifade edildi.

İddianamede Halk Bankası’nın ”sistematik olarak yasa dışı para hareketlerine katıldığı” öne sürülerek, bir Amerikan mahkemesinde söz konusu iddialara cevap vermesi gerektiği belirtildi.

Bu Halk Bankası davasının Barış Pınarı Operasyonun sonrasına denk gelmesi Trump'ın ekonomik olarak çökertiriz tehdidi akıllara geliyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum