Amerika için Ford ve GM'den solunum cihazı

Amerikanın önde gelen şirketleri Ford ile General Electric (GE) Healthcare ,Covid-19 hastalarına solunum desteği sağlayacak ventilatör üreteceğini duyurdu. Yetkililer Cihaz adedini önümüzdeki 3,5 ay içerisinde 50 bin adet olarak başlayıp sürecin devamında ayda 30 bin adet olarak düzenli üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Amerika için Ford ve GM'den solunum cihazı
31 Mart 2020 - 10:16 - Güncelleme: 31 Mart 2020 - 10:32

Yapılacak olan iş birliğinde Airon Corporation şirketinin ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı ventilatör tasarımını üreteceği bildirildi.

Yetkililerce yapılan açıklamada Üretimin Ford'un Michigan eyaletindeki tesisinde 20 Nisan'da başlayacağı ve 3,5 ay içerisinde 50 bin ventilatörün üretileceği bildirildi. 

Üretilen cihazın elektriğe ile değil hava basıncıyla çalışacağı ifade edildi.

Amerika Başkanı Donald Trump, 22 Mart'ta Ford, General Motors ve Tesla'nın ventilatör ve diğer ekipmanı üreteceğini Twitter hesabından açıklamıştı. Ancak sonrasında General Motors ile anlaşmazlığa düşen Trump, Ford'a "en kısa sürede ventilatör üretme" talebinde bulunmuştu. 

Başkan Trump, 28 Mart'ta ise yaptığı açıklamada 100 günde 100 bin ilave ventilatörün üretileceği veya ithal edileceğini bildirmişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum